NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE Inšpiratívne mamy INSTAGRAM MAGAZÍN ODPORÚČAME RODIČOVSTVO ROZHOVORY školstvo zaujímavosti

Rozhovor so zakladateľkou Farmy pod Poľanou

Obľúbený Instagramový profil Farma pod Poľanou tvorí mladá rodinka Katka, René a ich dve deti Miško a Sárka. So zakladateľkou farmy Katkou sme sa rozprávali o ich farme, plánoch do budúcnosti, Instagrame, podnikaní, ale aj o homeschoolingu. 

1. Aké všetky zvieratá máte na farme, aké zvieratá ešte do budúcnosti plánujete a aké určite mať nebudete?

Momentálne máme kone, kravu, kozy, ovce, sliepky, kačky, psa a mačky. V najbližšej dobe pribudnú včely. Okrem toho nemáme teraz v pláne žiadne konkrétne zviera, do budúcna možno husi. Ťažko sa odpovedá na to, čo určite mať nebudeme, lebo pri nás človek nikdy nevie, dnes poviem, že určite nikdy nie pštrosa a o rok tu bude pobehovať. K pštrosom, ale naozaj nemá ani jeden z nás nejaký vzťah.

2. V akých potravinách ste sebestační, čo sa týka nielen toho, čo máte vďaka chovu zvierat, ale aj vďaka pestovaniu?

Vďaka chovu je to mlieko, syr, maslo, smotana, vajcia a v sezóne ovocie (jablká, slivky, čerešne) a zelenina zo záhradky. Nekupujeme ani klasické čaje, vždy v lete zbieram bylinky, z ktorých si v zime robievame čaj. Tento rok som začala robiť aj sirupy proti kašľu, tak aj to bude na zimu.

3. Aký je váš najobľúbenejší a naopak najmenej obľúbený aspekt práce na farme?

Najobľúbenejšia je práca okolo zvierat. Dojenie, kŕmenie, celodenný pobyt vonku v prírode. Najmenej obľúbené sú činnosti spojené so stratou zvieraťa, úmrtím. 

4. Ako sa snažíte minimalizovať vplyv vášho farmárskeho života na životné prostredie? Dbáte na ekológiu na farme, ak áno ako konkrétne? Snažíte sa presadzovať udržateľný spôsob farmárčenia, ak áno, ako?

Snažíme sa a do istej miery aj zmýšľame ekologicky. Triedime odpad, nepoužívame chemické hnojivá, doma používame prírodnú kozmetiku a čistiace prostriedky. Zvieratá chováme na voľno na lúke, nie sú zavreté v maštaliach, takže nemáme tak veľa hnoja a ten, čo je na lúke rozhrnieme a premeníme ho na hnojivo. 

Prečítajte si: Rozhovor s certifikovanou spánkovou poradkyňou o detskom spánku

5. Aké plány máte s vašou farmou do budúcnosti?

Chceli by sme, aby nám začala zarábať peniaze, keďže momentálne ju živíme my a je to niekedy naozaj náročné časovo aj fyzicky. Momentálne máme v pláne začať ponúkať agroslužby a dá sa ku nám prísť kempovať. Stále nás a našu farmu ale primárne živí podkúvanie koní. 

6. Čo by ste poradili ľuďom, ktorí chcú začať žiť podobným spôsobom života ako vy, založiť si farmu a podobne?

Aby do toho išli, ak ich to ťahá. Vrátiť sa k pôvodnému životu môžu hocikedy, ak zistia, že to nie je pre nich. Nech zahodia negatívne presvedčenia, ale aj ružové okuliare, pretože to naozaj nie je o tých krásnych výhľadoch a hladkaní zvieratiek celé dni. 

7. Kde a prečo prišla myšlienka založiť si Instagram?

Instagram sme si založili asi 4 roky dozadu, keď sme si aj oficiálne založili farmu. Chceli sme ukazovať ľuďom našu cestu a to, ako žijeme. Najprv sme tam toho až tak veľa nepridávali, rozbehli sme to len pred pol rokom a vtedy nám aj začali stúpať čísla. 

8. Aké máte plány s vašim Instagramom do budúcnosti? Prijali by ste spolupráce, ktoré by samozrejme boli v súlade s vašim životným presvedčením?

Nemáme žiadne konkrétne plány. V októbri minulého roka tu bolo 3000 ľudí a nebol plán ani to, že nám to za pol roka tak narastie. Pravdepodobne len ďalej ukazovať náš život a inšpirovať a edukovať tých, ktorí o to stoja. Spolupráce už nejaké máme, ale vždy ide o niečo s čím sme aj my naplno stotožnení. Ja viem, že to hovorí každý tvorca, ale ja naozaj nemám ,,gule,,  na to propagovať niečo, čo reálne nepoužívame, nepotrebujeme a robiť to len kvôli peniazom. Ľudia to potom cítia a odradí ich to od sledovania celkového profilu. Na nás si najviac cenia prirodzenosť, že sa na nič nehráme a chceme, aby to tak aj zostalo, takže radšej málo, ale nášmu srdcu blízkych spoluprác, ako sto kolagénov, krémikov a pracích práškov.

Prečítajte si: Rozhovor so zakladateľom zážitkového ubytovania Rokfort v oblakoch

9. Ako prišla myšlienka ponúkať priestor na vašej farme pre kempovanie verejnosti, aké máte plány do budúcnosti v tomto smere?

Prvý rok potom, ako sme si založili farmu nás oslovili z portálu Humnokemp, či by sme nechceli ponúkať našu lúku na kempovanie pre ľudí, ktorí nechcú chodiť do preplnených kempov. Nám to vtedy veľmi sadlo, pretože sme rozmýšľali nad kempom, ale nemali sme peniaze na vybudovanie sociálnych zariadení a ďalšieho vybavenia. To pri tomto štýle kempovania ,,nadivoko,, nemusíme mať, pretože nie sme kemp. Vyhovuje nám aj to, že to robíme len v malom, čiže maximálne 2 kempovacie miesta ďaleko od seba, pretože tak majú súkromie kemperi, my a aj miestnym ľuďom to vadí určite menej, ako keby tu teraz malo byť zrazu 20 karavanov a 50 stanov. 

10. Váš syn chodí do trochu netradičnej „škôlky“, opíšte nám ju prosím a zároveň aj prečo ste sa rozhodli pre takýto typ „škôlky“?

Pôvodne sme ho do škôlky neplánovali dať vôbec. Klasická škôlka neprichádzala do úvahy a nakoniec, keď sme sa dozvedeli o tejto ,,škôlke,, rozhodli sme sa, že to skúsime. Je to v podstate skupinka domškolákov a domškôlkarov, v prírode na úplnej samote. Chodí tam 4x do týždňa od 10 do 16:00, celý deň sa hrajú vonku, na lúke, so zvieratami. Je to dosť voľné, ale zároveň to nie je bezdisciplínová divočina. Bežný prístup v klasických škôlkach sa nám nepáčil, takže sme sa rozhodovali, či nepôjde do žiadnej, alebo skúsime takúto alternatívu. 

11. Ako to plánujete so školou pre vaše deti, stále chcete homeschooling? Ak áno ako konkrétne a prečo takéto rozhodnutie?

Vzhľadom na to, že ešte pred rokom by som povedala, že do žiadnej škôlky nepôjde a zrazu tam chodí už nejaký ten mesiac si asi nedovolím povedať, čo bude o 2-3 roky. Zatiaľ sme nastavení tak, že tam, kde je teraz bude pokračovať aj ako domškolák. V podstate sa mu nič nezmení, keďže aj teraz sú tam deti od 3-10 rokov. Rovnaký dôvod je aj pre školu, nepáči sa nám spôsob vyučovania v bežných školách, prístup k žiakom, školský režim. Sme toho názoru, že nie je reálne, aby sa 30 žiakov učilo jednu a tú istú vec v rovnaký čas, pretože každý z nich je v danom momente v úplne inom štádiu, čo vôbec nie je zohľadnené pri hodnotení. 

12. Ako prebieha vyučovanie klasických predmetov v takomto type školy a testovanie vedomostí? 

Tým, že sú tam iba domškoláci, musia byť prihlásení na nejakej kmeňovej škole (my pôjdeme asi do Slodobnej demokratickej školy v Košiciach) tým pádom tam chodia na preskúšanie na pol roka a na konci roka. Tam kde chodí aj teraz sa učia tak okrajovo tie nutné veci a inak to majú viac menej formou unschoolingu. Tomuto sú naklonení aj v tej škole v KE.

13. Aké reakcie mali a má vaša rodina, kamaráti, okolie na váš spôsob života, keď ste si založili farmu, poprípade aj na vaše rozhodnutia ohľadom vzdelávania vašich detí mimo bežných školských lavíc?

Pravdepodobne sme mali šťastie, pretože sme sa zatiaľ nestretli s ľuďmi ktorých by v tom rodina podporila. U nás to tak našťastie bolo. Samozrejme, mali určité strachy, či to zvládneme hlavne finančne, ale vo všeobecnosti nebol nikto z rodiny, kto by nás odhováral, alebo považoval za nenormálnych. Bohužiaľ, veľa podobne nastavených ľudí sa s tým stretlo. Ohľadom vzdelávania našich detí sa rozprávame menej, homeschooling je pre nich predsalen niečo, čo nepoznajú, nemajú s tým skúsenosť a ani tomu asi veľmi neveria. Popravde ale, netuším, aký majú na to názor. My sme s Reném našťastie také povahy, že keď si niečo zaumienime a sme o tom presvedčení, je nám jedno kto si čo o tom myslí a ideme do toho. 

14. Aké bolo vaše zamestnanie predtým ako ste si založili farmu, plánujete sa k nemu ešte vrátiť?

Ja som vyštudovala psychológiu a pracovala som ako Recruiter, čiže som hľadala zamestnancov na rôzne pracovné pozície pre firmy. René je vyučený vodár/kurenár, ale pracoval od 15 rokov v lese pri ťažbe dreva. Najprv s koňom, potom s traktorom. Neskôr, keď už sme bývali tu na farme si urobil na veterinárnej univerzite v Košiciach podkúvačský kurz, pretože to ho vždy ťahalo. Kone podkúva doteraz a tento rok k tomu chce pridať aj agroslužby s traktorom. Pri spojení týchto dvoch činností by chcel pravdepodobne nejaký čas zostať. Ja by som po materskej rada ďalej rozvíjala farmu. Vrátiť sa ku kancelárskej práci si už neviem predstaviť.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *