NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY AKČNÉ TIPY CHOROBY DOVOLENKA MAGAZÍN ODPORÚČAME ZDRAVIE

Slovenské deti vodu milujú. Na čo dávať pozor a čo k vode zobrať so sebou?

Záľubu v plávaní a dobrý vzťah k šanteniu v jazerách, bazénoch či v mori by mali rodičia podporovať. Deti však treba naučiť určitému rešpektu pred vodou a stanoviť si pravidlá, ktoré je nevyhnutné dodržiavať.

Plávanie je komplexný pohyb pre deti

Čoraz populárnejší šport prináša deťom skutočnú radosť. Pohyb vo vode je skvelým spôsobom na posilnenie respiračného a lymfatického systému, tiež srdca, pľúc a mozgu. Podporuje psychomotorický vývin a imunitu detí.

Kúpanie v prírode je čarovné, ale prináša aj určité riziká

Dobrodružné, no ťažko prístupné terény s prudkým spádom, nebudú preplnené turistami, ale pre deti nie sú práve najvhodnejšie. Deti sú malé a všetko sa im zdá priveľké. Preto opatrne, aby ste v nich nevyvolali pocit strachu, ktorý ich ochromí aj na niekoľko rokov. Deti potrebujú pozvoľný vstup a pocit istoty. Zvoľte radšej prírodné plochy s prijateľnejším vstupom a nepúšťajte ich k vode samé. Pri prechode vysokou trávou myslite na možnosť, že sa v nej nachádzajú kliešte a pri večernom kúpaní nezabúdajte na komáre.

Prírodné kúpanie, neznalosť terénu a kvalita vody

Ak sa rozhodnete pre prírodné kúpalisko, deťom radšej vezmite so sebou topánky do vody. Keď nemáte preskúmaný terén a dno, netušíte, čo sa tam nachádza. Naraziť môžete na ostré kamene, rozbité fľaše, aj výčnelky skál. To všetko predstavuje riziko úrazu. Rovnako nebezpečná je neznalosť kvality vody. Tečúce vody bývajú čistejšie, ale môžu prekvapiť zmenami prúdov. V stojatých vodách môžu ohroziť zdravie detí sinice, ktoré spôsobujú vyrážky, začervenané oči, nádchu, ale aj žalúdočné ťažkosti, bolesti hlavy a vážnejšie pečeňové problémy.

Základné pravidlá pri neznalosti kvality vody

Pokiaľ chcete prežiť kúpanie v prírode s deťmi bez zdravotných problémov a nie ste si istí, či je kvalita vody dostatočná, dodržiavajte tieto základné pravidlá. Dávajte pozor na to, aby deti vodu neprehĺtali. Vo vode sa nesmú zdržiavať pridlho a mali by sa, čo najskôr po kúpaní, osprchovať. Zvýšenú pozornosť venujte deťom vtedy, ak trpia astmou alebo ekzémom.

Prečítajte si: Prehľad slovenských kúpalísk, ktoré sa oplatí s deťmi navštíviť na základe ceny aj kvality

Bazény nie sú vždy bezpečnejším variantom

Voda v bazénoch je ošetrená chlórom, ktorý ničí patogénne baktérie, huby, kvasinky a plesne. Ale často práve chlór stojí za vznikom infekcií. Zvyšuje totižto prirodzené pH a tým prispieva k premnoženiu baktérií a kvasiniek. Tiež vysušuje pokožku a vlasy.

Na čo dávať v bazénoch pozor

V prvom rade nenechávajte deti v mokrých plavkách, môžete tak zabrániť infekcii močových ciest. Kožu dostatočne chráňte pred vysušením. Plesniam na nohách, nechtoch a na koži môžete predísť vďaka topánkam k bazénu, ktoré sú vhodné aj do sprchy. Tie po kúpaní dostatočne očistite. Nohy premastite krémom, aby sa obnovila bariéra chrániaca proti plesniam. Nevynechajte ani starostlivosť o oči. Očné kvapky s antiseptickou zložkou sú výbornou voľbou ako ochrana pred zápalom spojiviek. A postarajte sa aj o uši. Dôkladne ich vysušte.

Kúpanie v mori je prospešné pre zdravie

Liečivé účinky morskej vody sú známe. Prospievajú zdraviu a majú pozitívne účinky na väčšinu chronických ochorení močových ciest. Morská voda obsahuje životne dôležité vitamíny, ktoré majú antibiotické a antibakteriálne účinky. Vdychovanie morského vzduchu zmierňuje ochorenie priedušiek a pľúc. Kúpanie v mori otvára póry v pokožke, čím vylučuje toxíny z tela.

Plávanie v mori si vyžaduje väčšie zručnosti

O zdravom prostredí mora netreba pochybovať, ale dbajte na to, aby ste správne odhadli jeho silu. Voda v mori je nepredvídateľná. Väčšinou v nej nie je nič, čo by vám poskytlo možnosť sa zachytiť. More môže deti fyzicky vyčerpať a hĺbka vody sa dokáže veľmi rýchlo zmeniť. Deti nepocítia pevné dno a môžu zlyhať aj psychicky. Pred dovolenkou pri mori ich upozornite na to, aby sa nikdy vlnám neotáčali chrbtom a neplávali priďaleko. More poľahky zmení smer prúdov, ktoré ich odnesú ďalej od brehu. Vo vlnách potom nemusia mať dostatok sily, aby doplávali naspäť.

Čo by mala obsahovať letná taška k vode

Rozhodne by ste pre deti mali zakúpiť vhodné plavky. Ideálne s UV ochranou. A do tašky pribaľte radšej hneď dvoje, aby sa dieťa mohlo z mokrých plaviek prezliecť do suchých. Bez klobúka na pláž ani nevychádzajte z domu a vezmite aj slnečné okuliare. Taktiež v taške nesmie chýbať opaľovací krém s vysokou SPF ochranou. Ešte vhodná podložka, deka, príjemná osuška, hračky do vody, veľa pitia a nejaké malé občerstvenie a môžete vyraziť.

Prečítajte si: Čo nezabudnúť zbaliť na dovolenku s deťmi?

Zdroj foto: Pixabay

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *