Začnite písať

zaujímavosti ZDRAVIE

V pôrodnici v BB pomáha predčasne narodeným deťom dýchať nová technológia NAVA ventilácia

bábätko v inkubátore

Neonatologická klinika Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici má novú revolučnú technológiu NAVA ventiláciu, ktorá pomáha dýchať predčasne narodeným bábätkám.

NAVA ventilácia je považovaná za najšetrnejšiu ventilačnú podporu u novorodencov. Tento typ technológie sa používa najmä v škandinavských krajinách. NAVA ventilácia je určená na podporu dýchania, ktorá sa využíva v prípade, že novorodenec nie je schopný samostatného dýchania. Používa sa u predčasne narodených detí, ktoré nemajú dostatočnú silu dýchať samostatne. Zároveň sa využíva aj u donosených detí a predčasniatok, ktoré majú poškodené pľúca z dôsledku nejakého ochorenia.

NAVA ventilácia je snímanie elektrického signálu z bránice pomocou špeciálne zavedenej sondy, ktorou vedia merať elektrickú aktivitu bránice. Ventilátor to využíva na synchronizované podporovanie dychového úsilia novorodenca.
Ventilátor poskytuje presne takú podporu, ktorá zodpovedá konkrétnym požiadavkám a potrebám dieťatka. Podporu v podobe ventilácie si dieťa riadi samo, nie je ventilátorom vyrušované, nepotrebuje byť tlmené liekmi, neunavuje sa a je skôr pripravené dýchať samostatne.
Zdroj: TASR
Zdroj foto: Pexels
Tagy

Zanechaj nám svoj komentár