NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY AKČNÉ TIPY BÁBÄTKO DOJČATÁ MAGAZÍN ODPORÚČAME ZDRAVIE

Viete ako správne chrániť deti pred slnečnými lúčmi?

Slnečný vitamín – vitamín D je pre život človeka veľmi dôležitý. Zohráva významnú úlohu pri podpore imunitného systému a pozitívny vplyv má aj na zdravie, regeneráciu svalov, správny vývoj kostí, kĺbov a zubov. Vplýva na správne fungovanie mozgu, na rast zdravých buniek, lieči psoriázu a iné kožné problémy. Ale všetko s mierou. Správna ochrana pred slnečnými lúčmi je najmä pri deťoch viac ako potrebná.

Detská pokožka je citlivá, treba ju chrániť

Detskej pokožke, ktorá sa vyvíja približne do 15 roka života, môžeme vplyvom nesprávnej ochrany kože ublížiť a deťom tak spôsobiť problémy s pokožkou v dospelosti. Detská pokožka je totižto veľmi citlivá a ľahko sa spáli. Okrem toho, že je spálenie bolestivé, predstavuje aj zdravotné riziko. Deti ešte nemajú dostatočne vyvinutú ochrannú vrstvu ani imunitný systém, preto musíme byť pri pobyte detí na slnku veľmi opatrní.

Nebezpečné slnečné žiarenie

Deti potrebujú pobyt na čerstvom vzduchu. Chcú spoznávať a objavovať nový svet. A slnku sa netreba vyhýbať, ale je na rodičoch, aby ich správne ochránili.

Opaľovací krém

Krémov s SPF faktorom je v dnešnej dobe v ponuke viac než dosť. Akú značku a stupeň ochrany si zvolíte, je na vás, ale pri deťoch je odporúčaný krém s vysokým faktorom. Nezabúdajte tiež na krémovanie uší, chodidiel, rúk, tváre a šije.

Detské slnečné okuliare

Okuliare chránia detské oči pred UVA a UVB žiarením. Chránia zreničky a citlivú pokožku okolo očí. Dojčatá a batoľatá, a teda deti približne do troch rokov, by okuliare používať nemali. Zrak sa u nich len vyvíja a videnie musí byť jasné, ostré a rovnaké pre obe oči.

Prečítajte si: Dieťa v aute: Ako sa pripraviť na bezpečné cestovanie s dieťaťom?

Pokrývka hlavy

Bez pokrývky hlavy môže ľahko dôjsť k úpalu. Bavlnená čiapočka alebo klobúčik sú skvelou ochranou a ideálna je aj ochrana krku, na ktorý sem tam pri natieraní krémom zabudneme.

Vzdušné oblečenie

Vhodné oblečenie je nesmierne dôležité. Oblečte deti do voľnejšieho trička s krátkymi rukávmi. Tričko bez rukávov nie je správna voľba, detské pliecka sa veľmi rýchlo a ľahko spália.

Tieň

Ako sme už spomínali, slnku sa netreba vyslovene vyhýbať, pretože vitamín D je nevyhnutný pre zdravie detí. Ale pobyt v tieni môže byť nápomocný. Akýkoľvek úkryt v podobe slnečníka alebo stanu deti spoľahlivo ukryje pred priamym slnkom.

Obmedzený pobyt na slnku

Nevystavujte deti slnku v najkritickejších hodinách. Oddýchnite si spolu s nimi medzi obedom a treťou hodinou poobede niekde v chládku a ideálne aj v prítmí.

Prečítajte si: Prečo je dôležité nechať deti robiť chyby: Význam učenia sa z neúspechov

Veľa tekutín

Príjem tekutín je dôležitý pre deti aj pre dospelých. Ak mamičky deti nedojčia, na tekutiny nesmú zabudnúť. Pokiaľ sa teploty zvýšia, smäd často pociťujú aj dojčené deti.

Zdroj foto: Pixabay

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *