Začnite písať

VZŤAHY

Akčné mamy pracujú stále, otcovia rodín nemajú na najbližších čas

Viete, že dnes je Deň workoholikov? A viete kto je workoholik? Určite to nie je len človek, ktorý pracuje od svitu do mrku. Závislosť na práci ovplyvňuje osobný život, správanie, narúša sociálne zázemie a vnímanie okolia. Miera rovnováhy v živote sa tak naštrbí, čo psychike pohodu nedodá. Podceňovaná práca mamy na plný úväzok doma aj v zamestnaní matku pripravuje o všetok čas venovaný len sebe. Na druhej strane snaha otca, poväčšine živiteľa rodiny, o zabezpečenie základných potrieb, rovnováhu medzi prácou a oddychom likviduje. Tak čo s tým?

Prevencia workoholizmu = životná rovnováha

Ako bojovať so stresom, ktorý je všade prítomný? Ako reagovať na okolie, tlačiace bludné predstavy o výnimočnosti? Balans v živote nie je frázou, no ťažšie je dôjsť do cieľa pri ceste za ním.

Prečítajte si: Tereza Biziková: Každá žena nech robí tak, ako to cíti

V práci by mohol pomôcť zamestnávateľ

Ak má zamestnanec podávať efektívny výkon, mal by dostávať na oplátku poradenstvo o vyvážení pracovného času a oddychu, a pravdaže by mal ten priestor na oddych aj reálne využívať. Ignorovanie signálov vyhorenia, hladu, či smädu, únavy a bolesti vedie k fyzickému vyčerpaniu. Ohrozené sú najmä ženy, nakoľko sú väčšie perfekcionistky a do práce emocionálne zaangažované. Keď sa k tomu pripojí miera zodpovednosti za súkromný život partnera a detí, kolaps na seba nenechá dlho čakať.

Kto dokáže na dovolenke naozaj oddychovať?

Ruku na srdce. Vyčerpáte si všetky dni dovolenky počas roka? Máte umožnené si ich čerpať? Koľko dní dovolenky vám ročne prepadne? Nemáte za seba záskok, cítite tlak od šéfa? Beriete si so sebou na dovolenku firemný mobil a kontrolujete pracovný mail? Toto musí skončiť. Takto to určite pokračovať nesmie.

Výkonný pracovník nemusí byť workoholik

Každá mama je multitasking žena. Súbežne pracuje na viacerých úlohách. Plán práce je preto nesmierne dôležitý. Áno, chce to aj kus spontánnosti, pretože nie vždy ide všetko podľa plánu, no plán dôležitý je a smerovanie k cieľu tiež. Nemenej dôležité je, aby mamy či otcovia, ženy aj muži neunikali z reality, nebáli sa svojich strachov a podporovali vlastnú emocionálnu stabilitu. Workoholizmus nie je samostatná diagnóza. Je to viacero symptómov mnohých ďalších diagnóz a život spojený len s prácou, nie je život.

Život bez priateľov, život bez radosti

Neprepadajte workoholizmu, práca nie je všetko. Deň workoholizmu zrejme v kalendári neprestane svietiť červeným, ale faktom je, že trend workoholizmu sa zlepšuje. Už vysokoškoláci hľadajú harmóniu medzi prácou a voľným časom, o čom svedčí aj priebeh pracovných pohovorov. Rozdelenie fyzických a psychických síl stavajú na prvé miesto a dokážu sa reálne pozrieť aj na svoje schopnosti a možnosti. Pretože život sa má žiť v kruhu priateľov, blízkych a s radosťou. A tú radosť nám určite prinesie aj práca, ale všetko s mierou. No a vy, milé mamičky – „workoholičky“, ktoré často na výber nemáte… Ak je to čo i len trochu možné, skúste delegovať vašu starostlivosť aj na iných. Poproste manžela, partnera, rodinu, priateľov. Ľahko sa hovorí, oveľa ťažšie koná, ale za pokus to stojí.

Prečítajte si: Rozhovor so zakladateľom domu na strome North House Orava

Zdroj foto: Pixabay

 

Zanechaj nám svoj komentár