Začnite písať

AKČNÉ TIPY PR ČLÁNKY RODIČOVSTVO

Ako vznikli detské autosedačky?

V súčasnosti je autosedačka už bežnou súčasťou každého automobilu rodiča. Autosedačka zabezpečuje bezpečnosť a ochranu detí pred autonehodami. Chcete vedieť kedy vznikla prvá autosedačka a z akých materiálov sa autosedačky vyrábajú? Prečítajte si náš článok.

Kedy vznikla prvá autosedačka?

História detských sedačiek začala v 19. storočí, keď boli autá stále novou formou dopravy. Na začiatku sa na bezpečnosť detí v aute nemyslelo. Bolo bežné, že deti sedeli vpredu na sedadle alebo na kolenách rodičov. Čím viac bolo áut, tým viac bolo dopravných nehôd. Preto v roku 1962 americký inžinier Leonard Rivkin získal patent na prvú detskú autosedačku, ktorá sa volala „Auto-Pak“. Auto-Pak bola skladateľná, prenosná sedačka, ktorá sa mohla inštalovať v automobiloch.

O šesť rokov na to vznikla prvá detská autosedačka so základným pásom na upevnenie dieťaťa.

V 80. a 90. rokoch sa začali vo viacerých krajinách prijímať právne predpisy na povinnosť používať autosedačky pri preprave detí. Predpisy sa zaoberali vekom, váhou a výškou dieťaťa, no najmä na zabezpečenie bezpečnosti detí počas cestovania automobilom.

V súčasnosti autosedačky prechádzajú neustále inováciami a zmenou dizajnu, tak aby zodpovedali modernému štýlu, estetike, no najmä bezpečnosti. Medzi tieto inovácie patrí vývoj bočných ochranných prvkov, upraviteľná opierka hlavy a bezpečnostné senzory.

Prečítajte si: Ako vybrať autosedačku pre batoľa?

Z akých materiálov sa vyrábajú autosedačky?

Pri výrobe autosedačiek sa používajú viaceré materiály, ktoré kombinujú bezpečnosť, pohodlie a ľahkú údržbu. Ako napríklad plátno, ktoré je odolné, priedušné a ľahko sa čistí. Polyester, ktorý je odolný voči opotrebovaniu a je odolný voči škvrnám. Používa sa najmä na poťahy autosedačiek, práve z dôvodu ľahkého čistenia tohto materiálu. Koža a ekokoža, ktoré pôsobia luxusným dojmom a zároveň sa ľahko čistia. Na výplň autosedačiek sa používa pena s vysokou hustotou, ktorá je dostatočne mäkká, čím dodáva deťom potrebný komfort, ale zároveň je dostatočné pevná, aby poskytla oporu. Zároveň materiály, z ktorých sa vyrábajú autosedačky musia dodržiavať kritériá, ako odolnosť voči ohňu, chemickým látkam, mechanickým vlastnostiam a zároveň, aby zabezpečili najvyššiu možnú ochranu pre deti pri dopravnej nehode.

Systém ISOFIX

Systém ISOFIX je medzinárodne uznávaný systém na uchytenie detských autosedačiek v automobile, vznikol v roku 1997 na zjednodušenie a zlepšenie inštalácie autosedačiek v aute. Nakoľko systém ISOFIX umožňuje priame pripojenie autosedačky ku karosérii vozidla, čím sa zvyšuje jej stabilita a bezpečnosť.

ISOFIX je normovaný systém na uchytenie autosedačiek v automobile. Skladá sa z 3 hliníkových tyčí, ktoré sú pripevnené k štruktúre karosérie vozidla a slúžia ako pevný bod uchytenia pre autosedačku. Autosedačka má vstupy v tvare háčikov na svojom základe, ktoré sa jednoducho prichytia na ISOFIX tyče.

Tento systém zvyšuje bezpečnosť detí v aute, pretože autosedačka je priamo pripojená k štruktúre vozidla, minimalizuje pohyb autosedačky pri náraze a zamedzuje jej nepriaznivému pohybu. Čo chráni dieťa pred zraneniami počas dopravnej nehody. Systém ISOFIX je univerzálny a môže byť použitý s väčšinou autosedačiek, ktoré sú vybavené ISOFIX vstupmi.

Sensorsafe

SensorSafe je inovatívny bezpečnostný systém, ktorý je integrovaný do niektorých moderných detských autosedačiek. Tento systém využíva senzory a technológiu pripojeného zariadenia na monitorovanie bezpečnosti dieťaťa a správneho používania autosedačky. Sensorsafe monitoruje teplotu v autosedačke, upozorňuje na nedostatočné upevnenie pásu, na opustenie dieťaťa autosedačky a na náhly pohyb vozidla. Tento systém je navrhnutý tak, aby rodičom poskytoval pokoj a istotu počas jazdy s dieťaťom.

Prečítajte si: Ako vybrať bezpečnú autosedačku pre bábätko?

Anoris T i-Size s airbagom

Technológia airbagu je vo vozidlách používaná už desiatky rokov, donedávna však bola určená len pre dospelých cestujúcich. Pred dvomi rokmi nemecká spoločnosť CYBEX predstavila celotelový airbag v autosedačke určenej pre deti od 15 mesiacov do 6 rokov. Zároveň je táto technológia bezpečnejšia než airbag technológia pre dospelých. Anoris T i-Size s airbagom je špeciálna autosedačka, ktorá zahŕňa inovatívny bezpečnostný prvok celotelový airbag. Ten je zabudovaný v bezpečnostnom pulte, aktivuje sa v prípade nárazu a poskytuje ďalšiu vrstvu ochrany pre dieťa.

Airbag v Anoris T i-Size je umiestnený v prednej časti sedačky. V prípade nárazu sa airbag automaticky nafúkne a vytvorí ochranný vankúš v tvare písmena C, ktorý pokrýva prednú časť tela dieťaťa, čím absorbuje časť energie z nárazu a znižuje tak riziko zranenia. Airbag je navrhnutý tak, aby sa pri prispôsobil individuálnej veľkosti dieťaťa a zároveň poskytuje zvýšenú ochranu pred bočnými nárazmi. Tento typ autosedačky je tiež vybavený rôznymi senzormi a elektronikou, ktoré sledujú pohyb a detekujú nárazové situácie. Tiež obsahuje bočné vankúše na ochranu hlavy, výplne z energeticky absorbovateľnej peny a päťbodové bezpečnostné pásy. Okrem všetkých bezpečnostných prvkov sa autosedačka dokáže prispôsobiť rastúcim potrebám dieťaťa. Je schválená podľa európskych bezpečnostných noriem a je kompatibilná s normou i-Size, čo zaručuje jej bezpečnostnú kvalitu a kompatibilitu s rôznymi vozidlami.

 

Zdroj foto: osobný archív CYBEX

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár