Začnite písať

AKČNÉ MAMY AKČNÉ TIPY DARČEKY INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČAME

Buďte kreatívni, vytvorte si s deťmi spomienky zo sušených lisovaných kvetov

Lúky plné kvetov, slnečné dni a prázdninová pohoda. Určite ste sa z nejednej prechádzky s deťmi vrátili s náručou plnou kvetov. Skúste si kvietky vylisovať a neskôr z nich spoločne so svojimi ratolesťami vyrobiť jedinečné dekorácie.

Správne lisovanie kvetov je základ

Vylisovanie kvetov je dôležité, ale nie je to nič zložité. Stačí hrubá kniha a napríklad papier na pečenie. Medzi dve stránky knihy vložte dva papiere. Na papier naaranžujte kvety a prikryte ich dvoma savými papiermi, nech knihu nezničíte. Ak potrebujete vylisovať viac kvetov, či iných rastliniek, opakujte postup na ďalších stranách knihy. Knihu zaťažíte inou knihu a proces každých pár dní skontrolujte. Pri kontrole vymeňte papier, aby nedošlo k zhnednutiu kvetov. O približne dva až štyri týždne sú kvietky pripravené na ďalšie použitie. Pozor však na ich krehkosť. Pri manipulácii buďte opatrní, použiť môžete pinzetu.

Najvhodnejšie kvety na lisovanie

Rastlinky s drobným alebo plochým kvetom rastúce na lúke sú najideálnejšími adeptmi na lisovanie. Ak chcete vysušiť väčšie kvety akými sú ruže, či pivonky, rozdeľte ich pred sušením na jednotlivé lupene. Kvety by nemali byť mokré ani zvädnuté. Rastlinky zbierajte počas suchých slnečných dní.

Vyrobte si rozkvitnutý svietnik

Lucerna zavesená na balkóne alebo na záhrade vytvorí čarovnú atmosféru. O to viac, ak si ju vyrobíte s deťmi. Stačí vám zaváraninový sklenený pohár, lisované kvety, tekuté lepidlo, špagát a led svetielko. Pohár umyte, odmastite a naneste naň tenkú vrstvu lepidla. Postupne na lepidlo ukladajte vylisované kvety, ktoré ešte pretriete lepidlom, aby neodpadli. Na záver sušené kvety zafixujte ešte jednou vrstvou lepidla. Na vrch pohára priviažte špagátik, za ktorý vyrobený svietnik zavesíte. Do lucerny vložte led svetielko a už len užívajte čaro večernej atmosféry. Namiesto pohára môžete pokojne použiť aj sklenenú fľaštičku.

Výnimočný rámik na fotografie

Chcete mať fotografie v kvetovaných rámikoch? Nie je nič jednoduchšie. Kúpte sklenený rámik na fotografie alebo použite starý, ktorý nájdete doma. Nezabudnite na vybratú fotku, vylisované kvety a potrebovať budete aj lepidlo. Sklo na rámiku odmastite a do stredu rámčeka nalepte fotografiu. Na rámik okolo fotky naneste tenkú vrstvu lepidla a kvietky postupne ukladajte tak, ako sa vám to páči. Pred koncom sušené kvety zafixujte ešte jednou vrstvou lepidla. Keď všetko zaschne ako má, fotorámik poskladajte. Rozkvitnutý originálny darček poteší určite každého.

Prečítajte si: Rajčinový lekvár pre aktívne mamy: Skvelý recept z vlastnej záhrady

Zdroj foto: Pixabay

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *