Začnite písať

AKČNÉ MAMY MAGAZÍN ODPORÚČAME RODIČOVSTVO ROZHOVORY ZDRAVIE

Prvá pomoc s Máriou Laušovou: Popáleniny, nehody vo vode a pády

Letné obdobie je uvoľneným časom, kedy sme viac von a uprednostňujeme prípravu jedál na záhrade alebo v prírode. Rovnako trávime čas pri vode a na rôznych detských ihriskách, či prechádzkami po lesných chodníčkoch. Toto všetko však môže okrem radosti, priniesť aj starosti. Popáleniny, nehody vo vode, ale aj pády sú nepríjemnými zážitkami. Ak však vieme ako reagovať v takýchto prípadoch, je to výborné. Byť pripravený, je základ.

Máriou Laušovou, lekárkou a inštruktorkou prvej pomoci, sme si nedávno povedali, ako správne dodržiavať pitný režim a ako predchádzať prehriatiu, či úpalu. Dnes sa pozhovárame o popáleninách, nehodách vo vode a pádoch.

Prečítajte si: Prvá pomoc pre rodičov s Máriou Laušovou: Pitný režim, prehriatie a úpal

Popáleniny si vyžadujú rýchle jednanie

Pri malých deťoch si často neuvedomujeme, aké sú v jednom momente rýchle a pohyblivé. Tak sa môže stať, že čerstvo zaliaty horúci čaj alebo opekanie špekáčikov môže skončiť popáleninou. Ako predísť vážnym situáciám?

U detí je zas a znova najdôležitejšia prevencia. Najviac popálenín totižto vzniká v domácom prostredí. Treba si v domácnosti nastaviť všeobecné pravidlá, ktoré budú všetci dodržiavať. Napríklad, že veci, ktoré prechádzajú varom, budete mať vždy na zadných platničkách varnej dosky. Rukoväť panvíc z varnej dosky nesmie trčať. Všetko horúce dávajte na stred stola. Rýchlovarnú kanvicu na kuchynskej linke zabezpečte tak, aby bola od dieťaťa ďaleko, a to aj vrátane kábla. Obrusy na stole majte pripevnené, aby sa s nimi nedalo pohnúť. Pozor dajte v lete aj na preliezačkách a na dlažbe, ktorá môže byť rozpálená. Taktiež pozor na záhradné hadice, v ktorých stojí voda zohrievaná slnkom.

Ak už predsa len k popáleniu dôjde, čo musíme nevyhnutne urobiť ako prvé?

Ak dôjde k popáleniu, treba začať chladiť prúdom tečúcej vody. Dieťaťu treba vyzliecť vrstvy oblečenia, ale veľký pozor na vrstvu, ktorá je priamo na tele. Vždy skontrolujte, či nie je táto vrstva priškvarená. Ak je to tak, oblečenie nevyzliekame, lebo by sme strhli kožu a svaly. Začneme chladenie aj cez túto vrstvu oblečenia.

Akou vodou popáleninu chladíme?

Vždy začínajte chladiť vlažnou vodou a postupne schladzujte. Prioritne chladíme tvár a genitálie, ak sú popálené. U detí hrozí rýchle podchladenie, takže sa tomu treba vyhnúť. Preto chladíme postupne po miestach, nie celé dieťa naraz. Pri výraznej popálenine tela si voláme pomoc na linke 155 a chladíme dieťa do príchodu záchranárov približne 10 až 15 minút.

Je potrebné za každých okolností vyhľadať ešte aj lekársku pomoc?      

Pravdaže nie je potrebné vždy vyhľadať lekársku pomoc. S malou popáleninou si vieme  poradiť aj v domácom prostredí. Ak je však popálenina väčšia ako 1 % tela, je vhodné ju ukázať lekárovi.

Ako správne odhadneme 1 %?

Plocha dlane dieťatka je jeho 1 %, takže každý máme to 1 % trochu iné.

Nepodceňujte ani zdanlivo malé nehody vo vode

Stačí moment a príjemný deň pri vode sa môže zmeniť na dlhé sekundy strachu. Na čo najviac dbať, aby k nehodám vo vode ani nedochádzalo?

Na deti vo vode musíme neustále dávať pozor. Nesmú byť ani na chvíľu samé. Dieťa sa topí veľmi rýchlo a potichu. Ak potrebujeme odísť, adresne poveríme ďalšieho človeka, aby na deti dával pozor. Aj na deti, ktoré vedia plávať, treba dávať pozor. Taktiež sa nedajte oklamať tým, že plavecké pomôcky chránia dieťa pred utopením. Ak máte doma bazén, zabezpečte ho, aby dieťa k nemu samé nemalo prístup.

Na čo ešte by sme mali dávať pozor pri bazénoch?

Ak ste na dovolenke v apartmáne s bazénom, buďte opatrní a zabezpečte priestor tak, aby vám dieťa nemohlo odísť k bazénu, kým vy budete variť obed. Budete si myslieť, že sa dieťa pokojne hrá v spoločenskej miestnosti, a pritom sa bude topiť v bazéne.

Keď sa aj napriek zvýšenej pozornosti aj zabezpečeniu nešťastnou náhodou začne dieťa topiť, aká by mala byť naša prvá reakcia?

Ak sa dieťa začne topiť a my vytiahneme nereagujúce telíčko, ktoré nedýcha, treba začať neodkladne s resuscitáciou. Položíme dieťa na tvrdú podložku. A začíname najprv piatimi úvodnými vdychmi. Voláme pomoc a začíname stláčať hrudník. Stláčame do hĺbky jednej tretiny prednozadného priemeru hrudníka, rýchlosťou 100 až 120 za minútu. Používame univerzálny pomer 30 stlačení hrudníka a 2 záchranné vdychy. Ak je dostupný defibrilátor, použijeme ho. Predtým však utrieme dieťa od vody a až potom nalepíme elektródy. Toto je však situácia, ktorá sa nedá naučiť čítaním článkov o prvej pomoci. Resuscitáciu si treba prakticky nacvičiť, aby ste vedeli reagovať v krízovej situácii.

Vie rodič určiť, či šlo o malú nehodu alebo by malo byť dieťa vyšetrené za každých okolností?

Dieťa by malo byť vždy vyšetrené lekárom, ak sa topilo. Aj keby sa topilo iba chvíľu a po vytiahnutí vyzerá byť v poriadku.

Aké môžu byť následky topenia, ak dieťa neprejde kontrolou zdravotníkov?

Môže dôjsť k vdýchnutiu malého množstva vody do pľúc. Voda v pľúcach spôsobí poškodenie mechúrikov a dochádza k rozvoju opuchu pľúc. Viem, že rodičia majú z tohto „sekundárneho utopenia“ veľké obavy, ale stáva sa to veľmi zriedka. Netreba mať z toho paniku, no je dobré o tom vedieť. Ak sa deti bláznili vo vode a vy viete o tejto možnosti, dáva vám to šancu včas zareagovať.

Aké sú sprievodné znaky, ktoré by sme nemali podceňovať?

Nemali by sme podceňovať nezvyčajnú spavosť a malátnosť dieťaťa, kašeľ, zhoršené dýchanie, zvracanie a zmeny v správaní po kúpaní. K rozvoju opuchu pľúc dochádza do 24 hodín.

Prečítajte si: Ako prežiť prázdniny s deťmi doma bez toho, aby ste sa nezbláznili

Nevinné pády môžu spôsobiť vážnejšie problémy

Pády zo stromu, z preliezačky, zo schodov. Kedy im venovať väčšiu pozornosť?

Potenciálne nebezpečný býva pád z výšky vyššej, ako je výška tela dieťaťa. Pri takomto páde hrozí poranenie chrbtice s poškodením miechy. Pravdaže aj úrazy z menšej výšky môžu byť nebezpečné. Záleží tiež od mechanizmu pádu.

Čo a ako je vhodné skontrolovať najskôr?

Kontrolujeme vedomie, dýchanie a krvácanie na tele. Ak je dieťa pri vedomí, či sa sťažuje na nejakú bolestivosť alebo tŕpnutie časti tela.

Čo je potrebné sledovať neskôr po páde?

Sledujeme, či dieťa bezprostredne po páde plakalo. Pokiaľ bolo prítomné niekoľkosekundové bezvedomie, nemusíme počuť hneď po páde plač. Ak sa po páde dieťa rýchlo „otrasie“ a tvári sa, že sa nič nestalo, naďalej sledujeme varovné príznaky. Medzi príznaky patrí zvláštne správanie. Dieťa je tiché, spavé a malátne alebo neadekvátne reaguje. Príznakom problému je aj napínanie na zvracanie alebo zvracanie, kŕče a poruchy dýchania. Sledujeme veľkosť zreničiek a pohyby očí. Ak si všimneme na očiach niečo zvláštne, napríklad jednu zreničku zúženú a druhú rozšírenú, musí nám v hlave zasvietiť kontrolka, že to nie je v poriadku. Po úraze môže dôjsť k vytekaniu tekutiny alebo krvi z ucha a nosa v dôsledku zlomeniny kostí lebky. Ak si to všimneme, okamžite túto situáciu riešime.

Prvá pomoc zachraňuje životy

Správne a rýchlo zareagovať, keď vaše dieťa alebo ktokoľvek iný potrebuje pomoc, môže zachrániť nejeden život. Kurzy prvej pomoci premenia teóriu na praktické skúsenosti a dodajú viac odvahy a istoty. Ak chcete byť pripravení, môžete. Akreditovaná inštruktorka prvej pomoci, Mária Laušová, rozbieha opäť od septembra pravidelné kurzy pre rodičov, ktorých sa môžete zúčastniť aj vy.

Zdroj foto: archív Mária Laušová, Pixabay

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *