Začnite písať

RECEPTY

Rajčinový lekvár pre aktívne mamy: Skvelý recept z vlastnej záhrady

Akcia, ruch a neustále naplánované harmonogramy patria k životu moderných mamičiek. Avšak, v každej aktívnej mame žije kúsok záhradkárky, ktorá si užíva čas v prírode. Pre tieto neúnavné a kreatívne duše je príprava rajčinového lekváru dokonalým spôsobom, ako využiť úrodu z vlastnej záhrady a získať chvíle oddychu s deťmi. Zaujímavým spôsobom si môžu spoločne vychutnať skutočne nezvyčajnú pochúťku a oddýchnuť si od ruchu bežného dňa.

Kreativita a radosť z jednoduchého rajčinového lekváru

Ste mamička, ktorá neustále balansuje medzi rodinnými povinnosťami, kariérou a osobnými záujmami? Vaše dni sú plné úsilia a energie, čo však nemusí znamenať, že nemôžete si občas dopriať chvíľku radosti a oddychu. Rajčinový lekvár, vyrobený z čerstvých rajčín z vlastnej záhrady, je práve tým pravým spôsobom, ako sa potešiť kulinárskym dobrodružstvom s vašimi deťmi.

Keď sa pustíte do prípravy rajčinového lekváru, je to okamih relaxu pre vašu dušu. Stačí sa vybrať do vašej záhrady, kde sa rozprestiera celá paleta zrelých rajčín. Detský smiech a radostné výrazy na tvárach vašich detí dodajú do tejto činnosti ešte viac radosti. Užívanie si času v prírode spoločne s deťmi je príležitosťou pre nové zážitky, ktoré zapadnú do spomienok na celý život.

Náš jednoduchý recept na rajčinový lekvár je šitý na mieru pre aktívne mamy. S minimálnym úsilím môžete vytvoriť chutnú pochúťku, ktorá vás ohromí svojou chuťou. Stačí nakrájať zrelé rajčiny na menšie kúsky, pridať cukor, citrónovú šťavu a vanilkový struk. Môžete tiež pridať štipku škorice pre unikátnu chuťovú kombináciu. Počas varu sa vo vašej kuchyni rozšíri príjemná vôňa, ktorá vás vtiahne do sveta záhradkárstva. Vaše deti sa môžu zapojiť do prípravy, miešať zmes alebo ochutnávať. Skúste ich vziať do sveta chutí a prírody, ktorý rajčinový lekvár predstavuje.

Prečítajte si: Ako prežiť prázdniny s deťmi doma bez toho, aby ste sa „zbláznili“

Recept na rajčinový lekvár pre aktívne mamy

Ingrediencie:

 • 1,5 kg zrelých rajčín
 • 400 g cukru
 • Šťava z polovice citróna
 • 1 vanilkový struk
 • 1 lyžička mletej škorice (voliteľné)

Postup:

 1. Rajčiny umyte a očistite od stoniek. Nakrájajte ich na menšie kúsky a vložte do hrnca.
 2. Pridajte cukor a šťavu z polovice citróna. Citrónovú šťavu môžete pridať podľa chuti, aby ste dosiahli správnu rovnováhu sladkosti a kyslosti.
 3. Rozkrojte vanilkový struk a vyškrabte z neho semená. Pridajte semená do hrnca spolu s prázdnym strukom.
 4. Ak máte radi štipku škorice, pridajte ju teraz pre ešte bohatšiu chuť.
 5. Hrniec s obsahom postavte na mierny oheň a nechajte zmes pomaly variť. Počas varu občas premiešajte, aby sa cukor rovnomerne rozpustil.
 6. Rajčiny sa budú variť približne 1 až 2 hodiny, kým získate hustejší lekvár. Dĺžka varu závisí od množstva vody v rajčinách.
 7. Po dosiahnutí želanej konzistencie odstráňte vanilkový struk a nechajte lekvár vychladnúť.
 8. Pripravte si sterilizované sklenené poháre a nalejte do nich hotový rajčinový lekvár. Uistite sa, že sú poháre riadne uzatvorené.
 9. Sklenené poháre umiestnite do hrnca s vriacou vodou na sterilizáciu. Nechajte ich v hrnci približne 10 minút.
 10. Po sterilizácii vyberte poháre z hrnca a nechajte ich úplne vychladnúť. Uistite sa, že viečka na pohároch sú dôkladne uzavreté a nepríde k ich znehodnoteniu.

 

Prečítajte si: Zásady letného jedálneho lístka pre deti

Hotový rajčinový lekvár môžete podávať na čerstvom pečive alebo ktoromkoľvek obľúbenom jedle. Táto jedinečná pochúťka vzbudí v deťoch zvedavosť na nové chute a pravdepodobne sa stane obľúbenou pochúťkou aj pre vás.

Nezabudnite si vyčleniť chvíľu na oddych a relax po náročnom dni. Pripravte si vlastný rajčinový lekvár a objavte zážitok, ktorý vám dodá nové sily a nadhľad. Spojenie záhradkárstva, rodiny a oddychu môže byť pre aktívne mamy ten pravý spôsob, ako si užiť chvíľu len pre seba a pre svojich blízkych. Rajčinový lekvár je skvelou príležitosťou pre zábavu, učenie a oddychovanie s deťmi v jednom.

Skúsme teda spoločne prežiť chvíľu v prírode, oddýchnuť si a vychutnať si chutný rajčinový lekvár, ktorý nám ponúka chuťový zážitok z vlastnej záhrady.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár