Začnite písať

MAMA A KARIÉRA RODIČOVSTVO ROZHOVORY zaujímavosti

Tereza Biziková: Každá žena nech robí tak, ako to cíti

Tereza Biziková a Marek Fašiang s dcérou

Tereza Biziková je modelka, influencerka a spoločne so svojim snúbencom Marekom Fašiankom majú jeden a pol ročnú dcérku Olivku. Ktorá časť z materstva je pre ňu najväčšou výzvou, aké má plány po materskej dovolenke a čo hovorí na to, že jej dcérka vyrastá do digitálnej doby so známymi rodičmi sa dozviete v našom rozhovore.

Ako sa zmenil Váš život po narodení dcérky?

Zmenil sa dosť výrazne. Zrazu tu bol pri mne miničloviečik a viem, že už tu bude stále. Celá pozornosť a starostlivosť sa premiestnila na Olivku a ja som začala mať veľkú zodpovednosť.

Ktorú časť z materstva vnímate ako najväčšiu výzvu?

Za najväčšiu výzvu beriem detský spánok. Nikdy som mu nechápala a asi ani nepochopím a verím, že nie som jediná, ale toto je naozaj výzva. Bolo obdobie kedy spávala Olivka 2 hodiny za celý deň aj noc, a potom sa vyskytli aj celonočné spánky. Je to doteraz pre mňa záhada, ale musím povedať, že sa to lepší.

Tereza Biziková s dcérouPrečítajte si: Rozhovor o šikane s predstaviteľkou z Inštitútu duševného zdravia a pohody

Ako ste našli balans medzi materstvom a vašou kariérou?

Balans ani nie. Ja som sa rozhodla na plno venovať dcérke a byť 100% maminou. Takže trošku išla kariéra bokom, ale neľutujem to. Áno, občas to chýba, ale tento čas s dcérkou mi nikto nevráti a myslím si, že si ho treba užiť na plno.

Aké máte plány po materskej dovolenke, čo sa týka práce, poprípade pokračovanie v štúdiu?

Po materskej by som rada opäť oživila modeling a cestovanie. Ale nepovedala som nie ani štúdiu. Plánujem si dokončiť aj vysokú školu.

Ako zvládate nátlak sociálnych sietí na vás a na rolu materstva?

Myslím si že v pohode. Našťastie mám na svojich sociálnych sieťach super mamičky, ktoré sú prajné a vedia poradiť.

Prečítajte si: Rozhovor so zakladateľom domu na strome North House Orava

Aké výhody vidíte v tom, že ste mladou maminkou?

Tak výhoda je určite to, že budeme parťáčky. Keď bude Olivka pomaly dospelá, ja budem stále aktívna mamina, takže sa teším na spoločné zážitky. A určite aj to, že mám veľa energie a mám ju kde posúvať.

Ktoré momenty s vašou dcérkou vás najviac napĺňajú šťastím?

Tých momentov je veľmi veľa, ale keď vidím v jej očiach ako sa teší, alebo keď sa jej niečo podarí, tak to je nenahraditeľné. To šťastie, ktoré ona zdieľa a aká je pozitívna, to sa len tak nevidí. Spoločné výlety a čas v prírode to sú momenty, ktoré nás robia všetkých šťastnými.

Aké hodnoty sa snažíte preniesť na vašu dcérku?

V prvom rade to je pozitivizmus, ktorý stále má a verím, že jej vydrží aj naďalej. Skromnosť, úprimnosť, taktiež aj empatiu a lásku. Budem sa snažiť jej odovzdať všetky dobré hodnoty.

Aké rady by ste dali maminkám, ktoré si prechádzajú podobným obdobím, ktoré ste si aj vy zažili po narodení dcérky? (Kedy vaše duševné zdravie nebolo také, aké by ste si možno priali, aby bolo.)

Všetky maminky, ktoré sa necítia dobre a majú takéto pochybnosti, tak aby neboli ticho a rozprávali o svojich pocitoch. Nech sa zdôveria blízkej osobe a porozprávajú sa. A určite odporúčam nájsť si čas pre seba, keď aj len pol hodinku na prechádzku, čokoľvek, aby ste nemysleli stále na tie isté veci. 🙂

Ako vnímate tlak na matky, ktorý pramení z našej spoločnosti? Ako sa s týmto tlakom vysporiadavate?

Je na nás vyvíjaný tlak to áno, kedy musíme zvládať veľa úloh naraz. Ale nemyslím si, že by to malo byť pravidlo, že matka musí zvládať úplne všetko sama. Mňa to nejako extra neovplyvňuje, máme svoju bublinku, v ktorej nám je super a sme spokojní.

Kedy a prečo ste sa rozhodli zdieľať váš život na Instagrame? Aké máte plány s Instagramom do budúcnosti?

Uf začiatky si ani tak moc nepamätám, ale prirodzene že to nabralo obrátky, keď vyšlo na povrch, že s Marekom tvoríme pár, a teda najmä vďaka tomu ma ľudia poznajú viac na sociálnych sieťach. Teraz sociálne siete beriem ako skvelú inšpiráciu v každom smere. Do budúcna plány nemám nejaké presné, ale rada by som tam zdieľala viac z modelingového sveta, a teda moju prezentáciu.

Tereza Biziková s dcérou

Ako vnímate to, že vaša dcérka bude vyrastať v digitálnom svete a zároveň si bude môcť vyhľadať veľa informácií a fotografií o svojich rodičoch na internete?

Veru ťažko priznám sa. Vyrastá do inej doby ako som vyrastala ja. Musíme ju len naučiť s tým správne narábať a aby vedela rozoznať čo je pravdivé a čo nie. Trosku sa bojím, aby neskončila len za telefónom, ako je to teraz trendy pri mladých, ale verím, že našou výchovou docielime pravý opak. Hlavne my ako rodičia jej musíme ísť príkladom.

Stretli ste sa s nejakými negatívami z pohľadu verejnosti, vášho okolia ohľadom toho, že ste sa v pomerne mladom veku rozhodli byť matkou? Ak áno aké? Čo by ste odkázali iným ženám, ktoré sa tiež rozhodli byť mladými maminkami?

Stretla samozrejme. Dostávala som pár komentárov typu: ,,taká mladá a načo, ešte má čas.“ Ale mne to nepríde nejako extra zvláštne, že som rodila ako 22 ročná. Kedysi sa rodilo oveľa skôr, ale áno je iná doba. Ja som však vždy bola tak nastavená, že chcem byť mladou maminou. Ja som to tak cítila, že je to správne a som za to strastná. Každá žena nech robí tak, ako to cíti. A ešte ak ma partnera, ktorý to cíti rovnako tak nie je o čom. A ostatným maminkám odkazujem, že sú tie najlepšie maminky, aké dokážu byť pre svoje deti.

 

Zdroj foto: Osobný archív Terezy Bizikovej

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár