NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČAME RODIČOVSTVO

Pravidlá hry dáma: Stratégia a zábava na šachovnici

Dáma je jednou z najpopulárnejších a najznámejších stolných hier na svete. Hrá sa na šachovnici so 64 políčkami a je určená pre dvoch hráčov. Hra dáma je známa svojou kombináciou stratégie a taktiky, ktorá sa vyvíja v priebehu hry. Prinášame vám prehľad základných pravidiel hry dáma.

Cieľ hry

Cieľom hry dáma je zbaviť sa všetkých vlastných kameňov alebo zablokovať súperove pohyby tak, aby nemohol vykonať legálny ťah.

Začiatok hry

Hra začína na šachovnici so 64 políčkami, ktoré sú usporiadané 8×8. Hráči si vyberú farbu (biele alebo čierne) a postavia svoje kamene na čierne políčka prvého a druhého radu z ich strany šachovnice.

Pohyb kameňov

  • Kameň sa môže pohybovať diagonálne len o jedno políčko dopredu.
  • Ak sa pohybuje po úplnej diagonále vedľa susedného kameňa súpera a za ním je prázdne políčko, môže „skočiť“ cez susedný kameň a preskočiť ho. Týmto spôsobom sa dáma môže posunúť o viacero políčok za sebou, ak je cesta voľná.

Zdroj Pexels, Autor Anna Shvets

Dáma

  • Kameň, ktorý sa dostane na posledné políčko protihráčovej strany, sa zmení na dámu. Dáma má rozšírený pohyb a môže sa pohybovať diagonálne o akékoľvek voľné políčka dopredu alebo dozadu.
  • Dáma tiež môže skákať cez kameňe súpera, rovnako ako sa môže pohnúť ľubovoľným smerom po voľných diagonálach.

Zabíjanie kameňov

  • Ak je kameň súpera vzdialený práve jedno políčko po diagonále, hráč môže tento kameň „zabiť“ tým, že skočí cez neho na prázdne políčko za ním. Súperov kameň sa odstráni zo šachovnice.
  • Dáma môže zabiť kameň súpera, ak je cesta za ním voľná. V takom prípade sa posunie cez súperov kameň až na prvé voľné políčko za ním, pričom súperov kameň sa odstráni.

Prečítajte si: Pravidlá šachu: Základný sprievodca hrou kráľov

Záver hry

Hra končí, keď jeden z hráčov stratí všetky svoje kamene alebo sa nedá žiadnym legálnym ťahom pohnúť. Vtedy vyhráva druhý hráč.

Stratégia a Taktika

Hra dáma nie je len o pohybe kameňov, ale aj o stratégii a taktike. Dôležité je plánovať svoje ťahy vopred, predvídať súperove reakcie a snažiť sa získať výhodu tým, že sa dostanete na súperovu stranu alebo vytvárate situácie, kedy môžete viacero kameňov súpera zabiť za jeden ťah.

Hra dáma je kombináciou logiky a predvídania, ktorá ju robí zábavnou pre hráčov všetkých vekových kategórií. Bez ohľadu na to, či ste začiatočník alebo skúsený hráč, dáma vám ponúka možnosť precvičiť si svoje myslenie a schopnosti plánovania.

Prajeme príjemnú zábavu plnú stratégie. 🙂

Zdroj foto: Pexels

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *