Pravidlá kartovej hry Žolík

Kartové hry patria medzi jedny z najobľúbenejších spoločenských hier, ktoré spájajú ľudí a poskytuj hodiny zábavy. Jednou z takýchto kartových hier, ktorá vznikla v 19. storočí v Londýne a postupne si získala obľubu po celom svete je Žolík. Prinášame vám základné a navyše podrobné pravidlá tejto skvelej hry v dvoch typoch: klasický alebo vykladaný Žolík.
Cieľ hry: Cieľom hry Žolík je zbaviť sa všetkých svojich kariet čo najskôr. Hráč, ktorý sa ako prvý zbaví všetkých kariet vo svojom balíčku, vyhráva.
Pravidlá: Klasický typ kartovej hry Žolík
Žolík je určený pre 2-6 hráčov. Hrá sa s dvoma balíčkami žolíkových kariet, dokopy 108 kariet (104 kariet + 4 žolíky). Karty sa delia nasledovne: srdcové, kárové, krížové a listové.
Karty sú zoradené za sebou nasledovne: 2,3,4,5,6,7,8,9,10, J – Jack, Q – Kráľovná, K- Kráľ a na záver A- Eso. Z týchto kariet môžete vytvárať čisté a špinavé postupky.
Čistá postupka: 3 až 5 kariet, ktoré idú za sebou v rovnakej farbe (srdce, kára, kríže, listy), napr. 7,6,5 alebo aj 3x kráľ s odlišným znakom, čiže 1 kráľ srdce, 1 kráľ listy a 1 kráľ kára, ale v rovnakej farbe.
Špinavá postupka: 3 až 5 kariet rovnakého znaku v rozdielnej farbe, napr. srdcová 7, kárová 7 a listová 7.
- Hodnoty kariet 2-10 sú totožné s ich číselným označením.
- J, Q, K, majú vždy hodnotu 10.
- Eso – hodnota 1 alebo 10. Pokiaľ ho vyložíte na začiatku postupky = 1 bod. Eso na konci postupky má hodnoty 10.
- Žolík sa môže dokladať do postupiek namiesto karty, ktorá vám chýba. Má vždy takú hodnotu, akú kartu zastupuje.
Začiatok hry
- Zamiešajte karty.
- Hráč, ktorý sedí po vašej pravici, odoberie ľubovoľný počet kariet z balíčka (minimálne však 3 karty) a hľadá žolíka.
- Karta pred alebo za žolíkom sa otočí tak, aby bola viditeľná pre všetkých hráčov.
- Ak žolíka nenašiel, otočí sa prvá karta v poradí.
- Hráč, ktorý karty miešal, rozdá karty v smere hodinových ručičiek. Prvý hráč dostane 15 kariet, ostatní 14 kariet. Pokiaľ spoluhráč našiel pred rozdávaním žolíka, dostane o kartu menej.
Priebeh hry
- Hru začína hráč s vyšším počtom kariet. Na stôl vyloží kartu, ktorá sa mu nehodí do žiadnej postupky.
- Ďalší hráč v poradí si odoberie kartu z balíčka a jednu kartu vyloží.
- Po 3. kole je možné uzatvárať postupky alebo úplne ukončiť hru.
- Pre vyloženie je potrebné vyložiť na stôl karty v hodnote minimálne 42 a prvá postupka musí byť čistá a bez žolíka.
Koniec hry
Klasické uzavretie: Hráč vykladá na stôl čisté a špinavé postupky kým mu na ruke neostane 1 karta, ktorou hru uzavrie.
Uzavretie z ruky: Hráč vyloží na stôl všetky karty a hru uzavrie kartou zo spodku balíčka, ktorá sa otáčala na začiatku hry.
Ak vám na konci hry ostal na ruke žolík, môžete si ho preniesť do ďalšieho kola.
Prečítajte si: Prečo by mali autosedačku používať aj školáci?
Pravidlá: Vykladaný typ kartovej hry Žolík
Karty: Hra Žolík sa hrá s bežným francúzskym kartovým balíčkom pozostávajúcim z 52 kariet. Pre túto hru potrebujete štyri žolíky, ktorí sú často označovaní ako divoké karty.
Rozdávanie: Každý hráč dostane 5 kariet z balíčka. Zvyšné karty sa položia tvárou dolu a vytvára sa ťahový balíček.
Pravidlá hry:
- Farby a hodnoty: Karty sú rozdelené do štyroch farieb – srdce, kára, kríže a piky. Každá farba obsahuje karty od 1 po 10 a tri honory (kráľ, dáma, spodek).
- Ťahanie a odkladanie: Hráči striedavo ťahajú jednu kartu z ťahového balíčka alebo si vezmú hornú kartu z odhodeného balíčka.
- Divoké karty: Žolíky môžete použiť ako náhradu za akúkoľvek inú kartu. Hráč, ktorý má Žolíka, ho môže položiť na stôl a označiť si farbu, ktorú predstavuje.
- Odhadzovanie kariet: Na konci svojho ťahu hráč odhodí jednu kartu na odhodený balíček. Ak je to Žolík, ostáva na ňom označenie farby.
- Chytanie Žolíka: Ak hráč dostane Žolíka z ťahového balíčka alebo ho zoberie zo svojho ťahového ťahu, môže si ho uložiť a ťahať namiesto toho inú kartu z ťahového balíčka.
- Koniec hry: Hra končí, keď jeden z hráčov odhodí poslednú kartu a vyhlási „Žolík“. Víťazom je hráč, ktorý sa ako prvý zbaví všetkých kariet.
Bonusové taktiky:
- Chytanie Žolíka: Udržiavajte si Žolíka na neskoršie ťahy, aby ste mohli získať výhodu pri odkladaní kariet.
- Farba Žolíka: Rozhodnite sa múdro, ktorú farbu si označíte Žolíkom. Môže to ovplyvniť, aké karty vám budú chýbať na ruke.
- Strategické odkladanie: Snažte sa odkladať vysoko hodnotné karty čo najskôr, aby ste sa ich zbavili a minimalizovali hodnotu svojej ruky.
Prečítajte si: Týždeň tehotenstva vs mesiac tehotenstva – ako to počítať?
Kartová hra Žolík je skvelým spôsobom, ako si užiť čas s priateľmi a rodinou. Je to kombinácia stratégie a šťastia, ktorá neustále drží hráčov v napätí. S týmito jednoduchými pravidlami môžete začať hrať Žolíka a objaviť v sebe majstra tejto zábavnej hry.