Začnite písať

AKČNÉ TIPY ČO HOVORIA ODBORNÍCI RODIČOVSTVO zaujímavosti ZDRAVIE

Školská psychologička: 5 dôvodov prečo nedávať deťom elektroniku pri jedení

Mgr. Nikola de Almeida je školská psychologička, ktorá istú dobu pôsobila v materskej, základnej a aj strednej škole. Pohltila ju práca s deťmi, kreatívnymi ľuďmi a snaží sa prostredníctvom sociálnych sietí prinášať informácie nielen zo sveta detí, ale aj zo sveta školstva, rodičom, kolegom a verejnosti. Zároveň bude pre vás pripravovať pravidelný obsah na tému psychológia. 

V predošlom článku sme si priblíži pozitíva a negatíva technológií v našich životoch, ale predovšetkým v životoch detí. Tak ako majú pre nás technológie význam, tak môžu byť hrozbou a možno v rozmeroch v akých si to ľudia, a teda hlavne rodičia častokrát neuvedomujú.

Generácie dnešných detí sú naozaj iné v porovnaní spred pár rokov. Sú aktívnejšie, stimulovanejšie, prieberčivejšie a k tomu všetkému prispieva súčasný životný štýl nielen rodín, ale ľudí všeobecne. Všade sa ponáhľať, za všetko sa stresovať, nič nestíhať, robiť čokoľvek za pochodu sú veci, ktoré sa od nás deti učia od útleho veku.

Podobne je to so stravovaním, neraz sa rieši problém, že deti už v materskej škole odmietajú a preberajú v tanieroch. Odmietajú mäso, niektoré zeleninu, iné ovocie, jedno neľúbi varené zemiaky a druhé doma papá iba suchú ryžu. Mamám okrem starostlivosti o dieťa a domácnosť či práce pribúda  ďalšia superschopnosť navariť tak, aby boli sýte deti a aj otec rodiny. Je prirodzené, že keď rodičia chcú dostať varené jedlo do dieťaťa hľadajú alternatívy, v rámci ktorých sa stane, že siahajú po tablete s rozprávkou či smartfóne. Zamerajme sa na hlavné jedlá, nakoľko snacky a maličkosti pri televízií je častokrát aj vizitka dospelých, prečo by sme sa teda mali hnevať na deti, za niečo, čo sami robíme.

Prečítajte si: Školská psychologička: Najviac rodičia pomôžu deťom, ak im nebudú o rozvode klamať

Poďme sa však pozrieť na 5 dôvodov prečo deťom k hlavným jedlám nedávať elektroniku?

  1. Vytváranie závislostí – aj keď je púšťanie rozprávok či videí mienené dobre, ako odpútanie pozornosti od inej činnosti, v tomto prípade jedenia, sa vytvára zvyk, ktorý sa dá len ťažko odnaučiť. Ako všetci dobre vieme, na dobré sa veľmi ľahko a rýchlo zvyká, takéto zvyky však vedú k zlozvykom, kedy sa dieťa bez elektroniky ani nenaje a svoj „štandard“ si bude vyžadovať rôzne. ALE budú nasledovať prekážky, ktoré sa budú len veľmi, veľmi ťažko prekračovať ako je napríklad stravovanie u starých rodičov, keď budú vnúča strážiť či stravovanie v materskej škole.
  2. Nesprávne stravovacie návyky – to, že deti zabávame technológiami, keď majú vnímať chute a štruktúru jedla, aby sami zistili, čo im reálne chutí, čo majú radi a naopak, čo im reálne nechutí tiež neprospieva k správnym stravovacím návykom. Všeobecne sa nielen u nás vyskytujú deti predškolského veku vo väčšom množstve v porovnaní s minulými generáciami s obezitou. Keď deti nedokážu správne vnímať signály svojho tela, čo im rušivý element ako obrazovka nepovoľuje, nakoľko svoje zmysly sústredia na ňu, dokážu prijať oveľa viac alebo oveľa menej stravy ako by mali. Takéto neprimerané prijímanie stravy vo vývoji môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ako je napríklad obezita, rôzne alergie, bolesti brucha a podobne. Navyše stravovanie v detstve má deti naučiť k správnym stravovacím návykom v budúcnosti.
  3. Negatívne vplyvy modrého svetla – už dávno nie je tajomstvom, že spoza obrazoviek televízorov, smartfónov a tabletov sa na nás „usmieva“ modré svetlo, na ktoré sme si zvykli my dospelí a bohužiaľ niektorí z nás si zvykli aj na zdravotné problémy, ktoré so sebou toto modré svetlo prinieslo. Ako sa s tým ale vysporadúvajú deti? Poviete si, že hodinová rozprávka na televízore a následne dve polhodinové rozprávky na tablete pri obede a večeri sú nič, ale následne si všímajte aj to, či sa dieťa častejšie nebudí, ako napríklad cez víkend keď máte ako rodina viacero aktivít vonku a teda nie, nie je to spôsobené len únavou z väčšej fyzickej aktivity na dvore či záhrade. Práve modré svetlo u detí ovplyvňuje kvalitu a aj dĺžku spánku počas noci, ovplyvňuje zrak dieťaťa a rovnako jeho senzibilitu na rôzne farebné, rýchlo sa meniace obrazy.
  4. Nedostatočné prežúvanie jedla – deti rozptyľované rozprávkami či videami majú tendenciu nedostatočne prežúvať jedlo, a teda hovorovo ho len hltajú. Dieťa sa nedokáže sústrediť na dostatočné prežúvanie jedla, aj na jednotlivé sústa a zároveň na rozprávku, ktorá mu stimuluje minimálne 2 zmysly, zatiaľ čo jedlo len jeden. Práve hltanie môže viesť k zabehnutiu alebo ťažkostiam s trávením či iným zdravotným problémom.
  5. Nedostatok interakcií – tak ako môžu byť technológie učebným nástrojom pre deti, tak môžu byť aj dôvodom stagnácie v istých oblastiach detského vývinu či dlhodobejšieho vývoja. Pozornosť v tomto prípade chcem nasmerovať predovšetkým na komunikáciu a interakcie, ktoré sa odohrávajú pri stole s rodinnými príslušníkmi. Deti s technológiami za stolom sú z konverzácií častokrát vynechávané práve kvôli tomu, aby sa dokázali sústrediť na video, nedokážu reagovať na iné podnety daného momentu, ako bolo spomenuté nedokážu rozpoznať chuť jedla a potravín, čo teda častokrát vedie k odmietaniu stravy, keďže dieťa si nedokáže vybaviť chuť pri pohľade na jedlo či konkrétnu surovinu.

 

Článok pripravila školská psychologička Mgr. Nikola De Almeida

Článok vychádza z týchto štúdií:

https://www.ncbi.nlm.gov/pmc/articles/PMC3663732

https://eurekamag.com/research/004/154/004154372.php

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26372583

Zdroj foto: Shutterstock

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár