NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY CESTOVANIE CESTUJEME S DEŤMI DOVOLENKA MAGAZÍN ODPORÚČAME

Túlačky akčnej mamy: Bosna a Hercegovina je nádherná

Mnohí z nás si myslia, že územie Bosny a Hercegoviny je nebezpečné. Pravdaže, všade je potrebné dávať si pozor a vždy je správne, preštudovať si čo to o krajine, kam cestujeme. Z mojich vlastných skúseností však môžem spokojne prehlásiť, že táto krajina je krásna, zelená a pretkaná históriou, a že ľudia sú tu srdeční, prajní a milí. A že som tu strávila nespočetne veľa dní, aj kým boli detičky malé a nikdy som pocit strachu nezažila.

Prečítajte si: Túlačky akčnej mamy: Leto na ústí rieky Neretva

Bosna a Hercegovina po ceste k moru alebo na skok od mora z južnej Dalmácie

Ak všetko pôjde ako má, už v roku 2025 sa otvoria pre cestovanie na juh Chorvátska nové a pre cestovanie rýchlejšie možnosti. Diaľnica, ktorá bude smerovať zo Slovenska cez Bosnu a Hercegovinu až do mesta Ploče, skráti cestovanie o niekoľko hodín. Umožní tak cestovateľom spoznať, napríklad aj po ceste do vybranej dovolenkovej destinácie, krásy skutočne nádhernej krajiny. Kým sa tak stane, do Bosny a Hercegoviny si môžete odbehnúť aj od mora, ak sa budete nachádzať práve niekde okolo už spomínaného mesta Ploče.

Vodopády na každom kroku

A to naozaj nepreháňam. Na rieke Trebižat nájdete Národný park s vodopádmi Kravica, ale aj menšie vodopády Koćuša, Čeveljuša, Bililo, či Baščine. No a to som vymenovala len tie, ktoré sú od hraníc s južným Chorvátskom najbližšie. Rieku Trebižat môžete aj splaviť na kajakoch a takmer pri každej reštaurácii s vynikajúcou balkánskou kuchyňou nájdete prírodné kúpaliská, kde sa v horúcom lete môžete skvele osviežiť.

Sarajevo – mesto mnohých tvárí

Obísť mesto, akým je Sarajevo, by bol hriech. Nuž, a zostať tam len na pár hodín, tiež. Ak budete mať možnosť, venujte hlavému mestu oveľa viac času. V meste, ktoré ešte aj v 21. storočí zažilo vojnu, sa mieša niekoľko náboženstiev. Na uliciach počuť hlasné modlitby, nájdete tu úžasné mešity, ortodoxné kostoly a katedrály, a verte či neverte, aj židovské stavby. Staré, vojnou zničené budovy striedajú nové, moderné strediská a dokonca aj mrakodrap. Mesto je plné turistov, barov a podnikov. Výborné tradičné jedlá vás lákajú na každom kroku a bazár v starom centre hýri všetkými farbami.

Ak chcete spoznať Sarajevo, navštívte Baščaršiju – najznámejšiu tržnicu, Vječnu vatru – pamätník 2. svetovej vojny a Latinsku ćupriju – najkrajší most v Sarajeve obklopený farebnými domčekmi. Nesmiete vynechať Sebilj – historické námestie s fontánou, ktorá fontánu vôbec nepripomína, ale aj Avaz Twist Tower – najvyššiu budovu nielen Bosny, ale aj celej bývalej Juhoslávie s výškou 142 metrov a výhľadom na celé Sarajevo. Vychutnajte si krásny pohľad aj zo Žutej Tabije alebo z Trebevića, kde sa v roku 1984 odohrávali Zimné olympijské hry. Ak stihnete nazrieť aj do Vijećnice, omrknete Inat kuću a prejdete sa popri rieke Miljacka, tak ste zvládli takmer všetko to najdôležitejšie, čo Sarajevo ponúka. Ale je tam toho oveľa oveľa viac. Ako som už spomínala, Sarajevu nestačí venovať len pár hodín.

Sarajevo – vojnová história

Hoci je to smutné a náročné po psychickej stránke, navštíviť by ste mali v Sarajeve aj Tunel spasi – čiže vojnový tunel spásy, ktorý bol vybudovaný počas obliehania Sarajeva v roku 1993. Nachádza sa pod pristávacou dráhou letiska a spájal dve územia, ktoré boli pod kontrolou Armády Republiky Bosna a Hercegovina. Tunel bol najprísnejším tajomstvom Sarajeva, pretože presne cez tento tunel sa do Sarajeva dostávalo jedlo, zbrane, a tiež cigarety.

Alej ostreľovačov alebo aj Zmaja od Bosne je ulica, ktorá sa tiahne z centra až na západný okraj mesta a spolu s blízkymi ulicami bola svedkom strašných bojov a centrom obliehania mesta. Mnoho detských príbehov z obdobia krutej občianskej vojny nájdete citlivo spracovaných v Muzeji ratnog djetinjstva – Múzeu vojnového detstva, kde si najmä už trošku staršie deti uvedomia, aké krásne je žiť bez vojny.

Prečítajte si: Túlačky akčnej mamy: Spoznávame vnútrozemie Chorvátska

Blagaj, Mostar, Međugorje

Blagaj sa nachádza blízko Mostaru a súfijská tekija, teda miesto uctievania, kde sa zhromažďujú derviši a vykonávajú náboženské obrady, stojí pri prameni rieky Buna. Najväčšom krasovom prameni v Európe.

Mostar leží na rieke Neretva a je najväčším mestom Hercegoviny. Mesto dostalo názov podľa strážcov mesta – mostarov a je považované za jedno z najkrajších miest Bosny a Hercegoviny. Počas vojny v rokoch 1992 až 1995 bol Mostar dejiskom vojnových konfliktov a utrpel ťažké straty. Mostar bol najviac vojnou zničeným mestom a mnohé dominanty boli totálne zdemolované. Symbol Mostaru, Starý most, prežil od roku 1566 odstránenie lešenia, ale aj roky invázií, vojen a živelných pohrôm. Jedna strela však v roku 1993 v krátkom okamihu zmenila spojnice medzi východom a západom, medzi islamom a kresťanstvom. Novopostavený Starý most je spolu so starým mestom od roku 2005 na zozname chráneného kultúrneho dedičstva UNESCO. A niet sa čomu čudovať. Mostar vás chytí svojou krásou a jedinečnosťou za srdce.

Međugorje je jedným z najznámejších rímskokatolíckych pútnických miest na svete. Do povedomia sa dostalo vďaka zjaveniam Panny Márie, ktoré sa ako fenomén začali objavovať v roku 1981. Odvtedy je toto hercegovské mesto spolu so Sarajevom jedným z najnavštevovanejších turistických centier v Bosne a Hercegovine. Oproti iným pútnickým miestam si Međugorje stále zachováva svoje pôvodné čaro, kde pútnici nachádzajú pokoj vo viere.

Čo ochutnať v Bosne a Hercegovine?

Tradičnú a chutnú balkánsku kuchyňu možno netreba až tak predstavovať, ale ak predsa len potrebuje radu, čo ochutnať, potom je to určite baklava, vynikajúci sladký dezert. Pokojne sa dajte zlákať aj ćevapmi, národným jedlom, ktorého vôňu pocítite určite v uliciach Mostaru aj Sarajeva. Ćevapi sa tradične pripravujú z hovädzieho a baranieho mäsa alebo hovädzieho a jahňacieho mäsa a podávajú sa v chlebe pita s cibuľou. Známy a výborný je tiež burek. Pečivo z lístkového cesta plnené mletým mäsom. Iné verzie sú so syrom, tvarohom – sirnica, špenátom – zeljenica, zemiakmi – krumpiruša. Ak by ste chceli ochutnať najlepší burek široko ďaleko, skočte do Buregdžinice Zlatni Dan v meste Ljubuški.

Nabudúce opäť túlačky po Chorvátsku

Túlam sa a spoznávam krajiny a jej zvyky najradšej s mojou rodinkou. Deti rastú spolu s našimi cestami, spolu s našimi túlačkami za poznaním. A to z pohľadu domácich, lebo tak miesto, kde žijete, precítite najlepšie. Z Bosny a Hercegoviny by som vám toho mohla ešte veľa odporučiť. Napríklad lyžovačku na Jahorine, leto či zimu v Parku prirode Blidinje alebo návštevu mesta Stolac, kde sa vrátite do historickej osmanskej ríše. Nabudúce sa však opäť vyberieme do Chorvátska.

Zdroj foto: archív Veronika Samborská

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *