Začnite písať

INŠPIRÁCIE Mediálna výchova RODIČOVSTVO zaujímavosti

Bezpečnosť detí na internete: Čo by mali rodičia vedieť o aplikácii Snapchat

deti a snapchat

Používa vaše dieťa aplikáciu Snapchat? Snapchat je dlhodobo obľúbená aplikácia medzi mládežou. Táto aplikácia umožňuje používateľom zdieľať fotografie a krátke videá, ktoré zmiznú po určitom čase. Ide o systém jednorazového zobrazovania správ. No naozaj miznú správy navždy?

Miznú správy na Snapchate tzv. snapy naozaj navždy?

Jeden z najväčších mýtov o Snapchate je, že fotografie a správy zmiznú navždy. To nie je úplne pravda. Snapchat umožňuje používateľom posielať fotografie a videá s obmedzenou trvanlivosťou (tzv. snapy), ktoré zmiznú po určitom čase. Avšak, je tu možnosť zachytiť snímku obrazovky alebo použiť iné aplikácie na uloženie obsahu, čo znamená, že obrázky sa môžu zachovať a šíriť sa bez vedomia odosielateľa. Preto by mali rodičia poučiť deti o tom aké fotografie a videá môžu posielať a aké rozhodne nie, zároveň by deti mali vedieť aké následky môže mať to, keď bude fotografia, ktorá má byť súkromná šírená ďalej.

Prečítajte si: Rodičia pozor: Čo by ste mali vedieť o celosvetovo obľúbenej streamovacej platforme Twitch

Dieťa si môže posielať akékoľvek fotografie s úplne cudzími ľuďmi

Najväčší pozor v súvislosti s aplikáciou snapchat by si rodičia mali dávať na to s kým deti na Snapchate komunikujú. Pretože na platforme je možné pridávať priateľov pomocou užívateľských mien alebo telefónnych čísel. To znamená, že dieťa môže komunikovať s neznámymi osobami. Preto by mali rodičia deti poučiť o tom, že žiadosť o priateľstvo môžu potvrdiť len od ľudí, ktorých poznajú osobne.

snapchat a deti

Nastavenia súkromia

Snapchat umožňuje používateľom nastaviť svoje účty na rôzne úrovne súkromia. Užívatelia môžu rozhodnúť o tom kto im môže posielať správy, vidieť ich príbehy a pridávať si ich ako priateľov. Tu majú rodičia možnosť stanoviť deťom presné pravidlá a nastaviť im ochranu súkromia v aplikácii, tak aby boli deti chránené pred komunikáciou s nežiaducimi kontaktmi.

Pozor na funkcie Snapchatu

  • Snap Map: Táto funkcia umožňuje používateľom zdieľať svoju polohu so svojimi priateľmi. Preto by malo dieťa poznať riziko a dôsledky zdieľania svojej polohy.
  • Príbehy (Stories): Snapchat umožňuje používateľom zverejniť príbehy, ktoré môžu vidieť všetci ich priatelia. Upozornite svoje deti, aby boli opatrné pri zdieľaní osobných informácií a fotografií vo svojich príbehoch.
  • Snapchat Discover: Táto časť aplikácie obsahuje spravodajské a zábavné obsahy. Rodičia by mali monitorovať, čo ich deti na tejto platforme konzumujú, pretože niektorý obsah môže byť nevhodný pre mladistvých.

snapchat a detiPrečítajte si: Umelá inteligencia a deti: Hrozba alebo digitálny pomocník v každej životnej situácii

Otvorená komunikácia s deťmi je dôležitá. Úprimnou komunikáciou môžu rodičia svojim deťom vysvetliť všetky riziká používania akejkoľvek sociálnej siete. Rodičia by mali myslieť aj na to, že úplný zákaz nič nevyrieši. Lepším riešením je dieťa naučiť sociálne siete používať s rozumom, napríklad aj tým, že mu sám vytvorí konto na sociálnej sieti (keď o to dieťa prejaví záujem a zároveň už spĺňa požadovaný vek), nastaví ochranu súkromia, rodičovskú kontrolu, na začiatku si môže rodič a dieťa aplikáciu prezerať spoločne, čím dieťa najlepšie pochopí všetky riziká a dôsledky sociálnych sietí a internetu.

 

Zdroj: IPCKO, bezpecnenanete.sk,

Zdroj foto: Pexels

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár