Začnite písať

AKČNÉ MAMY KUCHYŇA MAGAZÍN ODPORÚČAME RECEPTY RODIČOVSTVO ROZHOVORY Uncategorized

Martina Gromová je Furt v kuchyni, ale je tam veľmi rada

Mama piatich detí, Martina Gromová, sa v kuchyni musí obracať, aby pripravila celej rodine jedlá, ktoré im chutia. Varí a pečie s láskou a pripravovať kulinárske pochúťky svojim najbližším, ju skutočne baví.

Foodblogerka Martina všetkým akčným mamám dobre známa aj ako Gromovci v kuchyni, a dlhšiu dobu ako Furt v kuchyni *ale rada, už na našom webe o svojom živote čo to porozprávala. A tiež sme si vyskúšali aj niekoľko jej vynikajúcich receptov. My sme však vyzvedali znovu. Pýtali sme sa ako s deťmi strávila leto, či jej pomáhajú s varením, ale aj to, ako dokážu v kuchyni fungovať samé a či zdedili lásku k vareniu a pečeniu po maminke. Zároveň sme si vypýtali návod na to, ako variť s malými deťmi. No a na záver nebudú chýbať ani skvelé, rýchle a jednoduché recepty pre zaneprázdnené akčné mamy.

Varenie s deťmi a varenie s trpezlivosťou, aj keď má každý chuť na niečo iné

Krásna Mama roka 2020 je naozaj akčná mama. Veď ako inak by sa dalo vysvetliť, že má po piatich deťoch postavu ako na strednej, varí ako Michelinský kuchár, venuje sa rodine a popritom vyzerá naozaj nádherne… To chce akčnosti minimálne za troch a to by sme sa pokojne mohli zhovárať aj o športových aktivitách Martiny Gromovej. Ako bývalá vojačka má totižto k športu viac než blízko. Ale poďme nazrieť do kuchyne, pretože tam sa cíti doslova ako ryba vo vode.

Ste mamou piatich detí, takže je kuchyňa prirodzene asi miesto, kde trávite najviac času. Hovoríte, že vás to v kuchyni baví. Ste tam skutočne dobrovoľne alebo skôr z nutnosti?

Áno, skutočne ma to veľmi baví a napĺňa. (Smiech.) Dá sa povedať, že som si urobila z nutnosti zábavu a koníček. Tým, že som založila IG a FB profil s receptami, mám stále motiváciu, vymýšľať niečo nové a aj deti to vedia oceniť.

Prečítajte si: Výchova malých gurmánov: Praktické tipy pre rodičov na zvládnutie etikety pri jedle u detí

Vaše deti tak s najväčšou pravdepodobnosťou varia s vami prakticky odmalička, však?

Presne tak. Snažím sa ich zapájať do rôznych pomocných prác. A tí starší sa už chytajú do varenia celého jedlo sami. Dokážu upiecť koláč, či namixovať zdravé smoothie.

Byť s deťmi v kuchyni si vyžaduje viac opatrnosti. Ako ste to zvládali, keď boli maličkí?

Nemyslím, že som nejako extra potrebovala dbať na opatrnosť. Jedine tak na opatrnosť pri práci s nožom. Ten mali najskôr iba taký príborový, ale aj s tým dokázali nakrájať jabĺčko či cibuľu.

Existuje návod, ako variť s deťmi a nezblázniť sa?

Nemyslím, že je to o návode. Je to skôr o povahe a prístupe k rôznym veciam. Určite nepatrím k ustráchaným maminkám, ktoré sa boja dať dieťaťu do ruky nožík. Samozrejme podľa veku, aby sa s ním naučili narábať. Alebo k takým mamám, ktoré sa boja, že bude kuchyňa hore nohami, múka všade po pracovnej doske a na zemi, po celom oblečení, či dokonca vo vlasoch. Všetko sa dá upratať, oprať, očistiť. Načo sa zbytočne znervózňovať. Deti sa pri tom zabavia, naučia sa niečo do života a v neposlednom rade spolu trávime čas.

Čomu sa deti popri vás priučili? Tie staršie už teda varia samé?

Staršie deti sú už na internáte a sem tam mi pošlú fotku toho, čo si v kuchynke pripravili. Niekedy je to obyčajná krupicová kaša, puding, ale aj mäso na rôzne spôsoby, či polievka. A dokonca najstarší syn varil už aj segedín.

A ako sa chytajú mladšie dcérky? Zdedili po vás lásku k vareniu alebo pečeniu?

Najmladšie baby mi najradšej pomáhajú pri pečeni koláčov a miešaní krémov. Ale veľakrát ma chcú prekvapiť a pripravia mi napríklad raňajky alebo skvelú kávičku Latte s našľahanou mliečnou penou. Lepšiu ako v hociktorom podniku. (Smiech.) Návštevy by vedeli rozprávať, tým tiež s radosťou kávičku pripravia. Samozrejme okrem toho pomáhajú aj pri natieraní jednohubiek alebo obaľovaní rezňov. Majú viacero detských kuchárskych kníh, kde si rady niečo vyberú a pripravia.

Existuje nejaké jedlo, ktoré môžete pripraviť pre všetkých členov rodiny naraz?

Myslíte také, ktoré ľúbia všetci? Takých je veľmi veľa. Určite také tie klasické, deťmi vyhľadávané. Napríklad palacinky, lievance, parené buchty. Ale veľmi ľúbia aj mäso na šťave s ryžou, rôzne cestoviny, zapekané jedlá alebo rôzne jedlá zo sóje. Vychutnávajú si tiež čínsku kuchyňu.

Myslíte, že príde čas, kedy v kuchyni budú len deti a vy budete čakať za prestretým stolom?

Popravde, to si nemyslím. (Smiech.) To by museli zostať so mnou bývať po skončení škôl a ja chodiť do práce a oni by boli doma a varili.

Prečítajte si: Nechutenstvo u detí: Prečo sa vyskytuje a ako ho zvládnuť?

Na záver nám už len prezraďte, aké bolo leto, ako vyšli prázdniny?

Prázdniny boli tentokrát úplne iné. Najskôr také smutné, pretože boli deti na mesiac u otca a s ním pri mori. Ale august sme si užili, bol úžasný. (Smiech.) Boli sme v Tatrách, absolvovali spolu výstupy na štíty. Okrem toho chata, camp v Rakúsku a čas strávený spoločne u babky a dedka s mojimi súrodencami, ich deťmi a rôzne výlety na kúpaliská.

Recepty pre akčné mamy

V kuchyni trávi snáď každá žena, mama veľmi veľa času. Čo tak pripraviť niečo rýchle, chutné, jednoduché podľa receptov Martiny Gromovej, aby sme čas ušetrili a mohli sa venovať deťom, partnerom alebo samé sebe?

Niečo malé pod zub & Rybacia nátierka

Šalát je vždy dobrou voľbou & Zelerový šalát

Nenáročný koláč & Jablkové pité bez vaľkania

Chrumkavé & Syrové pampúšiky z 3 ingrediencií

Výdatná polievka & Výdatná extra rýchla fazuľová polievka s klobásou

Zdroj foto: archív Martina Gromová

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *