Začnite písať

RECEPTY Uncategorized

Mrkvové koláčiky so slivkovým lekvárom: Tajomstvo premeny mrkvy na chutné potešenie pre deti!

Aj, keď niektoré deti môžu byť náročné a nie vždy majú rady mrkvu, naše domáce mrkvové koláčiky so slivkovým lekvárom sú skutočnou tajnou zbraňou. Táto neodolateľná pochúťka spája sladkú mrkvu s bohatou chuťou slivkového lekváru a dokáže oslniť aj tých, ktorí nie sú veľkí fanúšikovia mrkvy. S týmito koláčikmi nielenže potešíte svoje chuťové poháriky, ale taktiež si užijete radosť z toho, že dáte deťom príležitosť ochutnať mrkvu v podobe, ktorú si zamilujú!

Recept na túto dobrotu:

Ingrediencie:

 • 200 g najemno postrúhanej mrkvy (asi 4 menšie, resp. 2 väčšie mrkvy)
 • 300 g polohrubej múky
 • 150 g masla
 • 1 čajová lyžička bezfosfátového kypriaceho prášku do pečiva
 • Cca 100 g slivkového lekváru

Postup:

 1. V mise premiešajte preosiatu múku s kypriacim práškom a postrúhanou mrkvou.
 2. Pridajte zmäknuté maslo a rukami spracujte ingrediencie do hladkého cesta.
 3. Spracované cesto bude trochu lepkavé, ale to nevadí. Zabalené v potravinovej fólii nechajte cesto asi hodinu odpočinúť v chladničke. Proces sa dá urýchliť aj odložením cesta do mrazničky, ale dávajte pozor, aby cesto nezmrzlo.
 4. Po odležaní v chladničke rozvaľkajte cesto na pomúčenej doske a nožom alebo radielkom ho nakrájajte na štvorce veľké približne 5×5 cm.
 5. Do stredu každého štvorca dajte pol lyžičky slivkového lekváru a všetky štyri rohy spojte v strede tak, aby vytvorili malé koláčiky.
 6. Pečte ich v predhriatej rúre na 200 stupňov asi 15-20 minút, kým nezačnú zlatnúť.
 7. Po upečení nechajte koláčiky vychladnúť. Pre extra sladkú chuť ich môžete zľahka posypať práškovým cukrom.

Pár zaujímavosti o mrkve

 • Mrkva bola pôvodne pestovaná na liečebné účely, nie na konzumáciu
 • Ocenená bola pre svoje liečebné účinky na oči a kožu
 • Mrkva je často považovaná za symbol dobrého zdravia a výživy, a to aj vo svete komiksu – myšlienka, že mrkvy zlepšujú videnie, inšpirovala komiksovú postavu Bugs Bunnyho
 • Existuje viac ako 100 rôznych odrôd mrkvy. Najbežnejšie sú tie oranžové, ale nájdete aj fialové, žlté, červené a dokonca, aj čierne mrkvy.

Týmto jednoduchým postupom môžete pripraviť skvelé domáce koláčiky s mrkvou a slivkovým lekvárom, ktoré potešia celú vašu rodinu. Znovuobjavte radosť z pečenia a pochutnajte si na týchto chutných koláčikoch.

 

Foto: osobný zdroj redakcie

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár