Začnite písať

EKOLÓGIA INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČAME zaujímavosti

Ako zlepšiť kvalitu života: Poznáte non-toxic filozofiu?

Viete čo je non-toxic filozofia? V dnešný svet tvorí stres, preto každý z nás čoraz viac hľadá spôsob ako dosiahnuť harmóniu vo svojom živote. Túto harmóniu môžeme nájsť aj vďaka non-toxic filozofii, ktorá minimalizuje toxické vplyvy a maximalizuje zdravie a pohodu. V článku vám priblížime non-toxic spôsob života a ako vyzerá non-toxic domácnosť.

Čo je non-toxic filozofia?

Non-toxic filozofia je základný prístup k životu, ktorý sa snaží eliminovať všetky toxické prvky zo svojho prostredia, mysle a tela. Toxické prvky môžu byť fyzické, emocionálne alebo mentálne. Môžu pochádzať z vonkajších faktorov, ako sú znečistenie prostredia, negatívni ľudia alebo nezdravá strava. Non-toxic filozofia nás vyzýva, aby sme sa zamerali na rovnováhu vo všetkých aspektoch svojho života.

Non-toxic domácnosť

V non-toxic domácnosti sa minimalizujú toxické látky a chemikálie. Čiže minimalizuje sa používanie syntektických farbív, konzervačných látok, ftalátov, parabénov a ďalšieho množstva iných škodlivých zložiek, ktoré sa nachádzajú v potravinách, čistiacich prostriedkoch, nábytku a oblečení. Preto ak chceme vytvoriť non-toxic domácnosť musíme vylúčiť používanie chemikálii v každej miestnosti domu, ale aj zo stravy, kozmetiky a oblečenia. Preto by sme mali uprednostňovať prírodné a organické produkty, ktoré obsahujú menej chemických látok.

Ako vyzerá non-toxic kuchyňa?

Každý z nás používa v kuchyni množstvo výrobkov, ktoré sú toxické bez to, aby sme si to uvedomili. Ako je to možné? Pretože každý z nás má v kuchyni plast. Plastové misky, plastové poháre, plastové obaly na potravinách a podobne.

Zdroj Pexels, Autor Pixabay

Prečítajte si: Aktuality pre rodičov: Nový rodičovský portál Pediatri deťom vám pomôže v starostlivosti o vaše dieťa

Prečo je plast škodlivý? Pretože výroba plastu zahrňuje použitie viacerých škodlivých chemických látok ako ftaláty, bisfenol A (BPA) a polyvinylchlorid (PVC). Tieto látky sa považujú za endokrinné disruptory, čo znamená, že narušujú našu hormonálnu rovnováhu v tele. Rovnako sa pri používaní plastových nádob a obalov do nášho tela dostávajú aj mikroplasty, ktoré sú škodlivé, pretože sa vyrábajú z toxických chemikálií. Niektoré plasty obsahujú aj karcinogénne látky, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Okrem toho plast zachytáva farbu a zápach tekutín. Pri kuchynských výrobkoch sa tak môžeme riadiť pravidlom, čo smrdí, nepoužívam. A už vôbec nie v prípade ak ide o výrobky určené pre deti. Jediný bezpečný plast je tristán, z ktorého sa vyrábajú kuchynské elektronické výrobky, ako napríklad mixér.

Pozor by sme si mali dávať aj na alobal a hliníkové fólie, ktoré sú pre náš organizmus škodlivé, pretože môžu zvýšiť vznik neurologických porúch. Rovnako povedzte nie mikrovlnnej rúre či indukčnej platničke, ktoré vyžarujú elektromagnetické žiarenie, čím môžu zvyšovať vznik rakoviny. Existujú názory, že ohrev v mikrovlnnej rúre mení skladbu živín v potravinách, čo môže na ľudský organizmus pôsobiť degeneratívne.

Základom non-toxic kuchyne je vetranie. Pretože pravidelné vetranie v kuchyni zabezpečuje minimalizovanie pary a dymu z varenia, takže toxické látky z varenia nepretrvávajú vo vzduchu, ktorý dýchame.

Aké materiálny sa považujú za vhodné v rámci non-toxic filozofii?

  • sklo,
  • keramika,
  • smalt,
  • liatina.

Aké sú non-toxic potraviny?

Non-toxic potraviny potraviny sú vypestované bez použitia pesticídov, chemických hnojív, umelých dochucovadiel a umelých farbív. Vyhýbať by sme sa mali aj mrazeným polotovarom. Potraviny by sme v žiadnom prípade nemali skladovať v plaste. Po príchode z obchodu by sme mali všetky potraviny premiestniť do inej nádoby, ako napríklad do skla. Ak sa chceme vyhnúť preniknutiu mikroplastov do nášho tela. Skladovanie mäsa v mrazničke nie je možné inak ako v plaste, no nemusíte mať obavy, pretože toxické látky v mrazničke neprinášajú nebezpečenstvo.

Pozor aj na čajové sáčky, ktoré obsahujú už vyššie spomenuté škodlivé mikroplasty. Dokonca plátok citróna vo vode znamená preniknutie pesticídov do nášho tela.

Prečítajte si: Mamy mimo davu: Všetky cnosti sa učia deti najlepšie, keď ich vidia u svojich rodičov

Aké sú non-toxic čistiace prostriedky?

  • prírodné čistiace prostriedky,
  • ocot,
  • biely ocot,
  • citrón,
  • sóda bikarbóna.

Nielenže ochránite seba pred škodlivými látkami, ale zároveň aj vašu domácnosť pred rýchlejším zničením.

Ako vyzerá non-toxic kúpelňa?

Nepoužívajte bielený toaletný papier alebo parfumovaný toaletný papier, rovnako ani bielené a parfumované kuchynské utierky či vreckovky, pretože obsahujú škodlivé látky pre naše telo. Voliť by sme si mali prírodnú kozmetiku, ktorá neobsahuje chemikálie.

Zdroj Pexels, Autor Karolina Grabowska

Z čoho je vyrobený non-toxic nábytok?

Pri výbere nábytku by sme mali uprednostňovať kvalitné a trvanlivé kusy vyrobené z prírodných materiálov. Nábytok z masívneho dreva, bambusu, liatiny alebo ocele môže byť lepšou voľbou ako lacné dosky z lisovaného dreva, ktoré môžu obsahovať lepidlá s formaldehydom a iné škodlivé látky.

Z čoho je vyrobené non-toxic oblečenie?

Non-toxic oblečenie je vyrobené z prírodnej tkaniny, ako je organická bavlna, ľan a bambus. Rozhodne by sme sa mali vyhýbať materiálom ako polyester, nylon a spandex.

Cieľom non-toxic domácnosti nie je žiť bez chémie, ale žiť len s takou chémiou, ktorá je bezpečná pre naše zdravie a neškodí životnému prostrediu. Non-toxic domácnosť je vhodná pre každého. Je totiž prevenciou, ako zostať zdravý.

 

Zdroj foto: Pexels

 

 

 

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *