NAČÍTAVAM

Začnite písať

INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČAME školstvo zaujímavosti

Štrnásťročné dievča z Trstenej vyhralo umeleckú súťaž v Juhoafrickej republike – umeleckú školu nikdy nenavštevovala

Len 14- ročná žiačka z Trstenej Nela Korčušková zvíťazila so svojou kresbou na celosvetovej súťaži Detská mapa sveta v Juhoafrickej republike. Nela bola ocenená medzinárodnou porotou v najsilnejšie obsadenej vekovej kategórii od 13 do 15 rokov.

Nela sa do súťaže Detská mapa sveta, ktorú vyhodnocovali počas 31. medzinárodnej kartografickej konferencie organizovanej Medzinárodnou kartografickou asociáciou v Kapskom Meste, zapojila s kresbou nazvanou Krehká ako bubliny.

Celosvetová súťaž Detská mapa sveta sa uskutočnila od 13. do 18. augusta a detské mapy oceňuje už od roku 1993. Cieľom súťaže je zlepšiť kartografické vnímanie u detí a podporiť ich záujem o životné prostredie a kreativitu pri jeho zobrazovaní. Súťaž je venovaná Barbare Petchenik, kanadskej kartografke, ktorá sa venovala mapám určeným pre deti. Národné kolo súťaže organizovala Kartografická spoločnosť SR v spolupráci s Geografickým ústavom SAV.

Prečítajte si: Veľký prehľad akcií pre deti v septembri naprieč celým Slovenskom

Nelu nikdy nikto kresliť neučil, nenavštevovala žiadnu umeleckú školu. No kreslí sama pre seba od 10 rokov, pretože ju to baví. Najradšej kreslí portréty. Do súťaže ju prihlásila jej pani učiteľka geografie.

Výherná kresba – Krehká ako bubliny – mala silný ohlas najmä pre hĺbku a zručnosť, ktoré boli podľa porotcov nad rámec veku autorky kresby. Nelina Detská mapa sveta zachytáva hru bublín, stvárňujúcu jednotlivé kontinenty a vytvára priestor pre zamyslenie nad zraniteľnosťou budúceho sveta.

Víťazná kresba Nely Korčuškovej, Krehká ako Bubliny
Zdroj fotky SAV

Umelecký talent Nela zdedila pravdepodobne od svojho otca, ktorý vo voľnom čase vyrába makety. Tento školský rok Nela nastúpila na Trstenské gymnázium, no po výhre v súťaži zvažuje, že začne navštevovať aj umelecký krúžok.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *