NAČÍTAVAM

Začnite písať

AKČNÉ MAMY BÁBÄTKO MAGAZÍN ODPORÚČAME PÔROD TEHOTENSTVO

Tabu otázky, poznámky a nevyžiadané rady budúcim mamičkám

Tehotenstvo je obdobie, kedy sa v žene odohráva nespočetne veľa zmien a kedy žena svoje emócie spracúva o niečo ťažšie, než inokedy. Nikdy presne neviete, aký príbeh a priebeh má tehotenstvo nastávajúcej mamičky, preto si nevyžiadané rady a poznámky radšej nechajte pre seba. Sú otázky, ktoré doslova lezú na nervy, ale aj také, ktoré môžu tehotným ženám veľmi ublížiť.

Žena, tehotenstvo a fyzické zmeny

Ty máš teda veľké brucho

Stretli ste sa už s tou poznámkou alebo ste ju dokonca tehotnej mamičke uštedrili aj vy? Možno sa vám ani taká nepríjemná nezdá, ale verte, že je. Tehotná maminka, o to viac prvorodička, netuší, či veľké brucho mať môže alebo nie. Ani to, či to napríklad neznamená nejaký vážny zdravotný problém. A ak sa aj sama cíti kvôli brušku trochu nemotorná, nepadne jej poznámka o jeho veľkosti práve najlepšie.

Pexels_Autor fotky lucas mendes

Poriadne si pribrala

Toto by sme pokojne mohli zaradiť aj k tým doslova tabu poznámkam. Je predsa úplne prirodzené, že ten malý uzlíček v maminkinom brušku ženám nejaké to kilo navyše pridá. Áno, už dávno neplatí, že treba jesť za dvoch a pravdaže nie je nevyhnutné, ba dokonca ani úplne najzdravšie, pribrať extrémne veľa kíl. Nech je však dôvod vysokej váhy budúcej maminy akýkoľvek, poznámka o kilách je netaktná. Za zvýšenou váhou môžu totižto stáť aj zdravotné problémy, s ktorými má tehotná žena aj bez našich poznámok, starostí viac než dosť.

Prečítajte si: Iveta Henzelyová má k čarovným bylinkám už odmalička veľmi blízko

Postavu tehotnej ženy nekomentujte

Ak je budúca mamička príliš chudá, stretáva sa tiež s poznámkami, ktoré ju môžu vystrašiť. Či má niečo na svojom stravovaní zmeniť alebo je jednoducho ten typ, že ju ani tehotenstvo nezaguľatí, vie najlepšie po porade so svojim gynekológom. Nie je na nás, aby sme do toho zasahovali. A tiež podpichnutie o tom, aby nastávajúca mamička už viac nepriberala, lebo po pôrode nebude vedieť schudnúť, zabolí viac, než si v danom momente uvedomujete. Niekoľko mesiacov sa v živote ženy dejú s jej telom zázračné veci. Dôležité je, aby sa cítila v poriadku ona sama.

Pexels_Autor fotky Matilda Wormwood

Dievčatko alebo chlapček

To, aké bude mať vaše dieťatko pohlavie, často viete už pred pôrodom. Niekto sa chce dať prekvapiť a niekomu sa po celý čas tehotenstva bábätko ukázať nechce. No a potom sú tu takí, ktorí zaručene vedia, že čakáte dievčatko, pretože vám vraj ubralo z krásy. V preklade… Vyzeráte strašne, oškaredeli ste a ideálne by bolo, keby ste sa do pôrodu ani na ulici neukazovali. Toto rozhodne nepoteší.

Tehotenstvo nie je choroba

Tehotná žena nemusí sedieť doma. Ak má to šťastie, že sa cíti dobre, môže sa ísť zabaviť, zacvičiť si alebo si zájsť do kina. Poznámky o tom, ako by nemala, nie sú vhodné. Je len na budúcej maminke, ako strávi čakanie na príchod novorodeniatka a iba ona vie, aké sú jej limity a možnosti.

Pexels_Autor fotky Pavel Danilyuk

Spomienky, sentiment, hororové príbehy

Tie, ktoré majú už pôrod za sebou, rady rozprávajú rôzne príbehy z obdobia tehotenstva, pôrodu, ale aj prvých dní po narodení dieťaťa. Na tom nie je nič zlé, ale rešpektujte, či o to protistrana stojí. Historkami o strašných pôrodoch dobrotu nenarobíte a ani prílišné nadšenie nemusí byť zdieľané. Každá žena je iná a každá toto vzácne obdobie prežíva po svojom.

Prečítajte si: Týždeň tehotenstva vs mesiac tehotenstva – ako to počítať?

Keby si tak radšej zahryzli do jazyka…

  • A vy ste to dieťa plánovali?
  • Prečo nakupujete dopredu?
  • Vyspi sa teraz, po pôrode sa už nevyspíš.
  • Toto nejedz a toto nepi, škodíš dieťaťu.
  • To mu naozaj chcete dať takéto meno?
  • Termín pôrodu máte vo veľmi nešťastných číslach.

Aké nemiestne poznámky, netaktné otázky, nepríjemné gestá, nevhodné prirovnania, či nevyžiadané rady ste zažili vy?

Podeľte sa s nami.

Zdroj titulná foto: Pexels_Autor fotky RDNE Stock project

Tagy
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *