Začnite písať

RODIČOVSTVO VZŤAHY zaujímavosti

Vzťah mama a dcéra – väzba, ktorá formuje identitu ženy

Vzťah medzi mamou a dcérou predstavuje významné puto, ktoré má potenciál byť jedným z najpevnejších a najtrvácnejších vzťahov v živote ženy. Tento vzťah má vplyv na všetky ďalšie vzťahy, ktoré žena vo svojom živote bude mať. Dokonca aj na ten manželský. 

Vo vzťahu medzi mamou a dcérou môže byť láska, vzájomné porozumenie, podpora, ale niekedy aj napätie a toxicita. Každá mama má kľúčovú úlohu pri formovaní identity svojej dcéry. Jej názory, hodnoty a správanie môžu mať hlboký vplyv na to, akým spôsobom sa dcéra vníma a akým spôsobom sa stáva osobou, ktorou je. Zároveň však aj dcéra ovplyvňuje mamu. Pomáha jej prehodnocovať a posudzovať vlastné skúsenosti a rozhodnutia.

Dcéra sa vidí očami mamy. Každá mama by mala myslieť na to, že jej dcéra je malá žena. Všetky pochybnosti a poznámky na jej výzor v detstve z úst mamy  zostanú s dcérou už navždy.

Vzťah medzi mamou a dcérou sa počas života mení. V detstve je pre každé malé dievčatko najväčším vzorom jej mama. Mama je tá, ktorá ju učí, čo znamená byť ženou. V puberte nastáva vo vzťahu veľká zmena. Prichádzajú konflikty, rozdielne názory, dokonca sa môže zdať, že tento vzťah je úplne nefunkčný a mama s dcérou si môžu prestať rozumieť. Avšak obdobie dospievania je vo vzťahu medzi mamou a dcérou tým najdôležitejším. V období dospievania by mala mama s porozumením pomôcť svojej dcére nájsť svoju vlastnú identitu, ktorá sa nemusí zhodovať s identitou svojej mamy. Ale to je úplne v poriadku. Dcéra zas ukazuje svojej mame zrkadlo, ukazuje jej nový pohľad na rozhodnutia, správanie a sociálne role.

V predškolskom veku sa dcéry chcú svojim mamám podobať. Toto však podľa psychológov nesmie znamenať, že mama bude chcieť, aby dcéra bola jej kópiou. A to nielen v detstve, no najmä v dospelosti.

Každá mama by mala vedieť svoju dcéru pustiť. Dovoliť jej mať silné puto aj s inými ľuďmi. Najprv s otcom, a potom s inými mužmi. Aby sa z malej ženy dokázala stať veľká žena, ktorá bude schopná viesť zdravý a šťastný partnerský život.

vzťah mama a dcéra

Zdroj Pexels, Autor Anastasia Shuraeva

Prečítajte si: Školská psychologička o sebapoškodzovaní ako fenoméne dnešnej generácie detí

Tri prelomové obdobia možnej krízy vo vzťahu mama a dcéra

Vo vzťahu medzi mamou a dcérou sú tri kritické obdobia, kedy môže dôjsť ku konfliktom. Prvé obdobie je už spomínaná puberta. V tomto období sa chce dcéra obliekať podľa seba, má prvé lásky, s ktorými mama nemusí súhlasiť. Obdobie puberty prežívajú búrlivo dcéry, ale rovnako aj mamy.

Druhé kritické obdobie je, keď sa dcéra vydáva, v prípade, ak si dcéra našla manžela, s ktorým mama nesúhlasí.

Tretie kritické obdobie je, keď sa z dcéry stane mama. Keďže mama môže mať inú predstavu o výchove jej vnúčat, ako má jej dcéra.

Ako na zdravý vzťah medzi mamou a dcérou

  • Zabudnite na očakávania. Mama by nemala mať očakávania od svojej dcéry, ako bude vyzerať, ako sa bude správať, aké rozhodnutia bude robiť, či ako bude žiť. Mama by mala svoju dcéru viesť k hodnotám, ale zároveň by jej mala dôverovať, že bude žiť „správne“ sama na základe svojich vlastných rozhodnutí.
  • Vzájomný rešpekt a úcta sú kľúčové.
  • Rešpektovať odlišnosť dcéry. Mama by mala rešpektovať, že jej dcéra je iná. Dcéra nie je svojou mamou a ani by ňou nemala byť. Predovšetkým by mala byť sama sebou.

Dcéra ambicióznej mamy

Ambiciózna mama to myslí dobre, avšak tým, že vytvára pre svoju dcéru ideálne podmienky pre jej rast a kariéru, dcéra stráca svoje vlastné JA. Dcéra prijme podobu, ktorá nie je ona sama.

Dcéra ambicióznej mamy žije život niekoho iného.

Dcéra mamy kamarátky

Dcéra, ktorá má so svojou mamou vzťah ako s kamarátkou má problém s hranicami, s osamostatnením a problémy v partnerských vzťahoch.

Dcéra mamy kamarátky nedokáže dospieť.

Zdroj Pexels, Autor Yan Krukau

Prečítajte si: Prečo je vzťah starý rodič a vnúča mimoriadne dôležitý?

Ako vníma vzťah mama a dcéra jedna z vás?

„Dcérkin príchod na tento svet bol veľmi ťažký a na niekoľko rokov dosť výrazne ovplyvnil môj vzťah k nej. Nechýbal strach a obavy, ktorým časom pomohlo vysvetlenie psychologičky, že dcéra je silná osobnosť a zvládne viac, než si myslím. A mala pravdu.
Niekedy mám pocit, že viac učí ona mňa, než ja ju. Náš vzťah je bohatý, blízky a výnimočný. Dcérka nie je navonok taká citlivá ako ja, ale nesmeje sa mi, keď plačem pri filme. Má svojský štýl obliekania, no vďaka nej ho milujem. Je dosť tvrdohlavá a nie je taká obetavá ako ja. Som však za to rada, pretože verím, že v živote ide za tým, čo ju bude napĺňať a nebude sa zbytočne zastavovať pri situáciách, ktoré mňa brzdili. Veľa sa spolu smejeme a rozprávame. A aj keď nemáme na mnohé veci rovnaký názor, nájdeme spoločnú cestu. Vždy bude pre mňa jedinečná. Moja milovaná prvorodená, onedlho už dospelá.
Ak by som mala porovnať vzťah s dcérou a so synom, ani presne neviem ako na to. Synček je bojovník, zastáva tradičné hodnoty, trvá na spravodlivosti a odmalička si prešiel rôznymi fázami, ktoré boli určite výraznejšie než pri dcérke. Kým dcérka je väčší extrovert, synček zas introvert, ktorý má rád svoj pokoj. Preto skĺbiť tieto dva detské svety, vôbec nie je jednoduché. Naisto viem povedať asi len to, že sa o neho menej bojím, že od prvého žmurknutia cítim jeho výnimočnosť a mám pocit, že si životom prepláva podľa seba. Hoci má len sladkých trinásť, je to veľmi dobrý mladý muž. Zásadový a múdry, ktorý sa v živote určite nestratí. A náš vzťah? Ten je ako scrabble. Tvoríme ho spoločne z jednotlivých písmen, aby
vznikli slová, vďaka ktorým si budeme stále lepšie rozumieť.
Budovanie vzťahov je naozaj ťažká práca. A netvrdím, že to mala moja maminka so mnou a mojimi súrodencami ľahšie. No a neviem, čo by na to povedala ona sama. Ja som však za náš vzťah mamy a dcéry veľmi vďačná. Vzala som si z neho len a len to najlepšie, ale najmä to, že tak ako ona mňa, aj ja svoje deti nadovšetko milujem.“ – Veronika

 

Ako vnímate vzťah mama a dcéra vy? Napíšte nám do komentára. 🙂

 

Zdroj: How To Build Healthy Relationships Between Mothers And Adult Daughters, eduworld.sk

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár