Začnite písať

ARCHITEKTÚRA A DIZAJN RODIČOVSTVO

Kúzlo detskej izby: Praktické tipy na výber podlahy a nábytku

Práve sa chystáte na jedno z najväčších dobrodružstiev, akými je výber podlahy do detskej izby. A hľa, nie je to len taká obyčajná misia.

Výber podlahy do detskej izby možno na prvý pohľad pripomína výber zmrzliny v obchode plnom rôznych príchutí. Môže sa to zdať náročné, ale keď sa pozriete bližšie, zistíte, že každá možnosť má svoje prednosti a nedostatky. A potom už len záleží na vás, čo vám najviac chutí, resp. čo je najlepšie pre vaše deti.

Podlaha v detskej izbe je totiž niečo viac než len podklad pod nohy. Je to miesto, kde sa odohráva veľká časť detského života. Tu sa hrá, skáče, behá, kreslí, tu sa usmieva a občas aj plače. Podlaha je svedkom prvých krokov, prvých hier a prvých víťazstiev. A preto je tak dôležité, aby bola nielen pekná, ale aj bezpečná, pohodlná a praktická.

Možno ste už počuli rôzne rady a názory na laminát, parkety, koberce alebo PVC. Ale čo je naozaj najlepšie pre vaše deti? Ako sa vyznať v tej zmrzlinovej vitríne plnej možností? To všetko vám radi poradíme v nasledujúcom článku, ktorý je plný praktických tipov a trikov.

Tak sa pohodlne usaďte, vezmite si šálku kávy alebo čaju a pripravte sa na malú cestu svetom podláh. Spoločne prejdeme všetkými možnosťami a nájdeme tú najlepšiu pre vás a vaše deti. Tak poďme na to.

Kľúčové faktory ovplyvňujúce výber podlahy

Odolnosť

Podlaha v detskej izbe musí byť ako superhrdina – musí odolať všetkým nástrahám, ktoré na ňu vaše deti pripravia. Musí byť odolná voči škrabancom od hračiek, voči nárazom, keď sa niečo stane a určite voči náhodnému vyliatiu šťavy, keď sa koná piknik v izbičke.

Bezpečnosť

Okrem toho, podlaha v detskej izbe by mala byť aj bezpečná. To znamená, že by mala byť protišmyková, aby zabránila nečakaným pádom pri divokých hrách. A samozrejme, musí byť aj pohodlná. Vaše deti budú na podlahe sedieť, ležať a hrať sa, takže by mala byť príjemná na dotyk a mala by poskytovať dostatočnú izoláciu pred chladom z podlahy.

Vedeli ste, že podlahovým vykurovaním sa vzduch v miestnosti nevysušuje tak veľmi ako pri kúrení radiátormi? Prečo teda nedopriať takéto kúrenie aj deťom do detskej izby? Viete, aká je cena podlahového kúrenia?

Údržba

Image by Freepik

Podlaha v detskej izbe by mala byť ľahko umývateľná a odolná voči škvrnám. Pretože vieme, že nehody sa stávajú, a či už je to vyliata voda, rozsypané cereálie alebo náhodná kresba fixkou, mali by ste byť schopní to ľahko a rýchlo vyčistiť. 

Ak je podlaha ľahko čistiteľná, ušetrí vám to mnoho času a energie pri upratovaní. Určite to prospeje aj pokoju v domácnosti a zdraviu vašich nervov. Vďaka ľahko čistiteľnej podlahe sa nemusíte stresovať pri každom rozliatom poháry mlieka alebo pri troche špinavých topánok, ktoré vojdú do detskej izby.

Estetika

Podlaha by mala byť v harmónii s celkovým dizajnom a farebnosťou detskej izby. Nie je to len o tom, aby sa hodila k nábytku, ale aj k stenám, závesom, posteľnej bielizni a dokonca aj k hračkám. Takže ak má vaše dieťa izbu v pastelových tónoch, skúste vybrať podlahu, ktorá bude v rovnakých alebo komplementárnych farbách. Ak je dizajn izby viac farebný a hravý, môžete si dovoliť aj odvážnejšiu podlahu s výraznými vzormi.

Pri výbere podlahy by ste mali brať do úvahy aj to, ako sa bude meniť dizajn izby, ako vaše dieťa rastie. Možno teraz milujú ružovú alebo modrú, ale čo keď sa o pár rokov zamilujú do zelenej alebo oranžovej? Preto skúste vybrať podlahu, ktorá je dosť neutrálnej farby, aby sa dala ľahko prispôsobiť rôznym farebným schémam.

A nakoniec, ale rozhodne nie posledným bodom, je svetlo. Farebnosť podlahy môže ovplyvniť, ako sa svetlo odráža v miestnosti. Svietivejšie farby môžu izbu rozžiariť a tmavšie môžu vytvoriť útulnejšiu atmosféru. Takže keď si vyberáte podlahu, pamätajte, aký efekt chcete dosiahnuť.

Porovnanie rôznych typov podláh

Aby sme vám pomohli zorientovať sa v tejto úlohe, pripravili sme pre vás porovnanie rôznych typov podláh, ktoré by ste mohli zvážiť.

Koberec

Začnime s klasikou – kobercom. Deti ho milujú, pretože je mäkký, pohodlný a udržuje teplotu. Je to skvelé miesto pre hranie, bábätká, ale aj pre odpočinok. Koberec tiež pohlcuje hluk, takže môže pomôcť udržať hlučné hry pod kontrolou.

Ale koberec má aj svoje nevýhody. Je ťažké ho vyčistiť a môže sa stať útočiskom pre prach, nečistoty a alergény. Ak máte doma malé deti alebo alergikov, môže byť koberec viac problémom než pomocníkom.

Laminát

Laminát je obľúbený výber pre detské izby, a to z dobrého dôvodu. Je pevný, odolný a pomerne ľahko sa udržiava. Takže ak máte doma výmyselníkov, ktorí potrebujú podlahu, na ktorej môžu bez obáv behať, skákať a hrať sa, laminát je tu pre vás.

Laminát je tiež dobrý pri podlahovom kúrení, stačí nezabudnúť na špeciálnu podkladovú fóliu.

Ale pozor, laminát môže byť dosť tvrdý a studený na dotyk. Takže ak máte menšie deti, ktoré často padajú alebo ležia na podlahe, môže to byť problém. 

Drevené parkety

Ak ste milovníkmi prírody a chcete, aby vaše deti vyrastali v prírodnej atmosfére, drevené parkety sú správna voľba. Sú krásne, vytvárajú útulnú atmosféru a vaše deti si ich zamilujú. 

Ale pozor, nie sú až tak odolné ako laminát a určite sa nekamarátia s podlahovým kúrením. Takže ak máte radi teplo zo zeme, možno budete musieť obetovať svoju lásku k dreveným parketám alebo ich kombinovať s príjemným kobercom.

Vinylová podlaha

A čo tak podlaha z vinylu? Tá je skvelá voľba pre všetkých, ktorí hľadajú kombináciu praktickosti a estetiky. Vinyl je odolný voči vode, ľahko sa čistí a je k dispozícii v množstve vzorov. Takže ak chcete, aby vaše deti mali podlahu ako z džungle, vesmíru alebo pirátskej lode, je to to pravé pre vás.

Nevýhodou je, že PVC môže pôsobiť trochu umelo a studeno. Ale ak hľadáte podlahu, ktorá zvládne hlučné hry a náhodné nehody, PVC môže byť dobrá voľba.

Korková podlaha

Teraz vám predstavíme tajnú zbraň všetkých rodičov – korkovú podlahu. Je to prírodný materiál, ktorý je odolný voči škrabancom a je príjemný na dotyk. Navyše je to skvelý izolant, takže ak máte podlahové kúrenie, korková podlaha je perfektná voľba.

Ale korok môže byť tiež náročný na údržbu a môže sa ľahko poškodiť. Takže ak máte doma malé deti alebo domácich maznáčikov, korková podlaha nemusí byť pre vás.

Ako ovplyvňuje vek dieťaťa výber podlahy do detskej izby

Image by Freepik

Skôr, než sa pustíme do výberu podlahy a zariadenia detskej izby, nezabudnime na jednu veľmi dôležitú vec – vek vašich detí. Poďme sa teda pozrieť na to, ako to ovplyvňuje výber podlahy a nábytku.

Bábätká

Ako pripraviť izbu pre bábätko? Je dôležité, aby podlaha bola mäkká, teplá a bezpečná. Koberce sú skvelou voľbou, pretože sú mäkké, pohlcujú hluk a udržujú teplotu. Môžete tiež zvážiť korkovú podlahu, ktorá je príjemná na dotyk a je skvelým izolantom. Nábytok by mal byť ľahký a nemal by mať ostré hrany. Pamätajte, že bábätká rýchlo rastú, takže výber nábytku, ktorý sa dá upraviť alebo zmeniť podľa potreby, je dobrým riešením.

Škôlkári

Pre malé deti, ktoré už chodia a hrajú sa, je dôležité, aby bola podlaha odolná a ľahko sa čistila. Laminát alebo PVC sú skvelé možnosti. Nábytok by mal byť robustný a odolný, ale stále bezpečný. Skúste vyberať nábytok s úložným priestorom, kde si deti môžu uložiť svoje hračky a knihy.

Školáci

Pre deti, ktoré už chodia do školy, je dôležité, aby bola podlaha stále odolná, ale aj esteticky príjemná. Môžete si vybrať z rôznych druhov laminátu alebo drevených parkiet. Nábytok by mal byť funkčný a prispôsobivý. Skúste zvážiť písací stôl, knižnicu a pohodlnú posteľ, ktorá môže slúžiť aj ako miesto na relax a čítanie.

Teenageri

Pre teenagerov je dôležité, aby mali priestor, ktorý odráža ich osobnosť a záujmy. Podlaha môže byť z laminátu, dreva alebo PVC, v závislosti od ich štýlu a preferencií. Nábytok by mal byť moderný a praktický. Skúste zvážiť väčší písací stôl, pohodlné kreslo a dostatok úložného priestoru pre ich veci.

A kto to teraz uprace?

Takže, už ste si vybrali perfektnú podlahu do detskej izby. A teraz prichádza ďalšia dôležitá vec – ako ju udržať čistú a v top stave? Tu prichádzajú na rad vysávače. 

Inšpirácia: Viete si vybrať vhodný vysávač do domácnosti? Či už na vysávanie kobercov, podlahy alebo dlažby?

S vreckom

Prvý typ vysávača, o ktorom by sme mali hovoriť, je vreckový vysávač. Tento klasik je skvelý pre všetky typy podláh, vrátane kobercov, laminátu, dreva, PVC a korku. Je spoľahlivý, jednoduchý na použitie a vrecko zachytí veľkú časť prachu a nečistôt. Ale pozor, vrecká musíte pravidelne meniť, čo môže byť trochu nepraktické a nákladné.

Bez vrecka

Bezvreckové vysávače sú ďalšou populárnou voľbou. Sú ľahko udržiavateľné, stačí vyprázdniť nádobu na prach a ste pripravení pokračovať v čistení. Sú vynikajúce pre väčšinu typov podláh, ale niektoré modely môžu mať problémy so zachytávaním väčších kúskov nečistôt alebo s vysávaním kobercov.

Povysávané, poumývané, vytepované

Multifunkčné vysávače sú skutočne všestranné nástroje. Môžu vysávať, umývať a niekedy dokonca parovo čistiť podlahu. Sú skvelé pre laminát, PVC a korkové podlahy, ale môžu byť príliš agresívne pre drevené podlahy alebo jemné koberce.

Robotický pomocník

A čo robotické vysávače? Títo pomocníci môžu byť skutočnou záchranou pre zaneprázdnených rodičov. Sú spoľahlivé, dôsledné a môžu pracovať samostatne, kým vy sa môžete venovať iným veciam. Sú skvelé pre väčšinu typov podláh, ale môžu mať problémy s prechodom medzi rôznymi typmi podláh alebo s dostaním sa do ťažko dostupných miest.

Výber správneho vysávača je rovnako dôležitý ako výber podlahy. Je dôležité zohľadniť typ podlahy, vaše potreby a preferencie a samozrejme váš rozpočet. 

A teraz nábytok

Takže ste už vybrali perfektnú podlahu, povysávali, umyli a teraz prichádza na rad nábytok do detskej izby. Poďme sa na to pozrieť bližšie, ako zvoliť ten správny nábytok, ktorý sa hodí k vašej podlahe.

Na koberec

Ak ste si vybrali mäkký koberec, zvážte nábytok, ktorý je ľahší a nemá príliš ostré hrany. Môžete si vybrať z rôznych druhov sedačiek, stoličiek a postelí, ktoré sú určené pre deti. Vždy však dbajte na to, aby bol nábytok bezpečný a stabilný, aby deti nemohli spôsobiť nehodu.

Na tvrdú podlahu

Pri lamináte alebo drevených parketách sa nemusíte obávať o poškodenie podlahy. Môžete si dovoliť ťažší a robustnejší nábytok. Skúste vybrať kusy, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov a majú dlhú životnosť. A samozrejme, nezabudnite na bezpečnosť – všetky hrany a rohy by mali byť zaoblené alebo chránené.

Na vinyl a korok

PVC a korkové podlahy sú veľmi odolné voči poškodeniu, takže môžete byť voľnejší vo výbere nábytku. Môžete si vybrať prakticky akýkoľvek druh nábytku, ktorý sa vám a vašim deťom páči. Ale pozor, niektoré ťažšie kusy môžu podlahu trochu poškodiť, takže vždy používajte ochranné podložky pod nohami nábytku.

A teraz najdôležitejšia vec – nábytok by mal byť v súlade s dizajnom a farebnosťou podlahy. Ak máte svetlú podlahu, môžete si dovoliť tmavší nábytok a naopak. Skúste vytvoriť harmonickú kombináciu farieb a vzorov, ktorá bude pôsobiť príjemne a útulne.

Priestor na inšpiráciu a rozvoj

Je dôležité, aby deti mali priestor, kde sa môžu vyjadriť a objavovať nové veci. Takže, ako vytvoriť kreatívny priestor v detskej izbe

Detský ateliér

Prvý krok je vytvoriť priestor pre kreatívne aktivity. Môže to byť stôl pre kreslenie, maľovanie alebo iné umenie, alebo pohodlná rohová sedačka pre čítanie a písanie. Skúste vytvoriť priestor, ktorý je príjemný a pohodlný a kde sa deti budú cítiť dobre.

Všetko má svoje miesto

Nezabudnite na dostatok úložného priestoru pre všetky kreatívne nápady a projekty. Môžete si vybrať z rôznych druhov políc, skriniek alebo boxov, kde si deti môžu uschovať svoje kresby, knihy, hračky a ďalšie veci. 

Všade samý kútik

Ak máte dostatok miesta, skúste vytvoriť „kútik“ pre rôzne aktivity. Napríklad, môžete mať kútik na čítanie s pohodlným kreslom a lampou, kútik na hranie s hračkami a kútik na umenie s malým stolom a stoličkami. 

Farbičky čarbičky

Farby v detskej izbe tiež môžu ovplyvniť kreativitu. Skúste použiť svetlé a veselé farby, ktoré povzbudia deti k tvorivosti. Ale pozor, príliš veľa výrazných farieb môže byť pre deti rušivé, takže skúste nájsť rovnováhu.

Ako v bavlnke

A nakoniec, nezabúdajte na to, aby bol kreatívny priestor v detskej izbe bezpečný. Všetky náradia a materiály by mali byť bezpečné pre deti a všetky nábytky by mali byť stabilné a nemali by predstavovať riziko pádu alebo zranenia.

Slovo na záver

A tak, milí rodičia, prešli sme  cestou výberu podlahy a nábytku pre detskú izbu. Spoznali sme, že každá podlaha má svoje čaro aj svoje úskalia, a zistili sme, že správny nábytok môže vytvoriť útulnú a zároveň praktickú izbu. Teraz už by ste teda mali vedieť, ako zariadiť detskú izbu.

Nezabúdajte, že detská izba je miestom, kde sa rozvíja kreativita a zručnosti vašich detí. Je to ich malý svet, ktorý by mal byť plný zábavy, dobrodružstva a pohodlia. 

Ale hlavne, detská izba by mala byť bezpečná. A to je niečo, čo by ste mali mať na pamäti pri každom kroku – od výberu podlahy, cez nákup nábytku, až po výber hračiek.

Veríme, že s týmito tipmi a radami nájdete tú správnu cestu pri zariaďovaní detskej izby a vytvoríte priestor, v ktorom sa vaše deti budú cítiť šťastné a bezpečné. Takže sa nebojte experimentovať, byť kreatívni a vytvárať kúzlo pre vaše deti. Veď ony sú tie, ktoré vám za to povedia to najkrajšie ďakujem.

Radka Žiaková, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *