Začnite písať

INSTAGRAM RODIČOVSTVO

Slnko, dážď, sneh: Prečo je dôležité, aby deti trávili čas vonku za každého počasia? Tipy a inšpirácie na rodinné aktivity

Je to tu. Jeden… dva… tri dni voľna, na ktoré sa tešíte už istý čas. V práci ste si vybavili voľno, aby ste sa mohli venovať deťom. A potom to príde. Už ráno to za oknami vyzerá ponuro. Oblohu obsadili zlovestne vyzerajúce mraky, ktoré neveštia nič dobré. Vás sa pomaly chytá panika. Z piknika či výletu na bicykloch zrejme nebude nič. 

Počasie je nevyspytateľné, no nedajte sa ním poraziť. Každý rodič by mal mať v zálohe nejaký univerzálny program pre prípad, že by sa “rosničky” zmýlili. Prinášame prehľad originálnych aktivít, ktorými deti zabavíte v každom počasí. 

Spoločne strávené chvíle s deťmi z hľadiska psychológie

V dnešnej modernej dobe, keď sa do popredia dostáva virtuálny svet, má dobre fungujúca rodina a vzťahy v nej oveľa väčší význam ako kedysi. Rodičia majú často toľko povinností, že väčšiu prioritu prisudzujú iným úlohám a rodinu odsúvajú na vedľajšiu koľaj.

Mnoho výskumov a štúdií však ukazuje, že je životne dôležité naplánovať si spoločný čas s deťmi. Niekedy stačia maličkosti, spoločné raňajky, prechádzka, poobedie strávené pri spoločenských hrách pre celú rodinu.

Ak sa deťom dostatočne venujete, tak…

Spoločne strávený čas má na deti mnoho prospešných účinkov. Čas strávený s rodinou je kľúčom k rozvoju osobnosti, buduje sa sociálne vnímanie a spoločenské návyky. 

Ďalšie výhody trávenia času s deťmi:

 • Pevnejšie duševné zdravie: Komunikácia tvárou v tvár výrazne znižuje výskyt depresie, úzkosti a iných duševných chorôb. 
 • Vyššie sebavedomie: Rodičia môžu naučiť svoje deti sebaúcte, a to prostredníctvom špecifických zručností, ako je vzájomná komunikácia a riešenie problémov. Učia ich tiež milovať samých seba bez toho, aby ponižovali druhých. 
 • Nižšie riziko problémov so správaním: Spoločné aktivity poskytujú priestor pre uvoľnenie zadržiavaných emócií, ktoré by ich inak mohli dotlačiť k nesprávnym rozhodnutiam. 
 • Efektívne riešenie problémov: Keď niečo robíte spolu ako rodina, keď sa vyskytnú problémy, nemôžete len tak odísť. Ste v tom spolu, takže musíte spolupracovať pri ich riešení. Tieto návyky vie potom dieťa aplikovať v praxi. 
 • Lepšie akademické výsledky: Deti, ktoré trávia čas s rodinou, majú v priemere lepšie výsledky v škole. Učia sa komunikačným zručnostiam a dôležitosti vzdelania. 
 • Zdravá dravosť a odolnosť: Silné rodinné puto zvyšuje schopnosť lepšie čeliť životným zmenám a výzvam. Byť s rodinou dáva deťom pocit, že niekam patria, že je o nich vždy postarané a sú potrební. Táto istota ich motivuje napredovať, rásť a uspieť. 
 • Lepšie fyzické zdravie: So správnym druhom aktivít môže trávenie času s rodinou pozitívne ovplyvniť fyzickú pohodu. Spoločná účasť na outdoorových aktivitách pomáha zlepšovať kondíciu, pozitívne tiež ovplyvňuje činnosť srdca a mozgu, hormonálne a emocionálne zdravie. 

Dôležitosť trávenia času na čerstvom vzduchu

Dnešné deti trávia v priemere až sedem hodín denne pri počítači, televízore alebo na mobile, a to často na úkor svojho zdravia a kvality života.

Kým celé leto sa z ihrísk ozýva krik a smiech detí, len čo sa počasie zhorší, stíchnu mestá, stíchnu obce. A pritom by deti mali tráviť vonku denne aspoň hodinu, bez ohľadu na počasie. Stačí len vedieť, ako sa obliecť, ako obliecť batoľa do každého počasia, čo potrebuje škôlkar a čo školák.

Ako prospieva pobyt na čerstvom vzduchu?

 • Dostatok vitamínu D: Vitamín D je dobrý na to, aby ľudské telo absorbovalo vápnik, čo má za následok silnejšie kosti. Zopár minút denne vonku na slnku môže zvýšiť hladinu vitamínu D u vášho dieťaťa.
 • Príroda ako liek: Deti, ktoré trávia viac času vonku, s väčšou pravdepodobnosťou vedú zdravší život. Viac času stráveného vonku znamená viac fyzickej aktivity, ktorá je skvelá pre všetky oblasti zdravia. 
 • Pohyb: Väčšina outdoorových aktivít zahŕňa pohybovú činnosť, či už ide o tímové športové hry, jazdu na bicykli, dokonca aj obyčajná prechádzka dokáže rozprúdiť krv.
 • Lepší zrak: Deti, ktoré trávia viac času vonku, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti. Ich oči si môžu oddýchnuť od umelého a škodlivého svetla elektroniky. 
 • Podporuje kreativitu a predstavivosť: Deti môžu zmysluplne interagovať s okolím. Môžu slobodnejšie myslieť, vymýšľať si vlastné aktivity a pristupovať k svetu invenčnými spôsobmi.
 • Menej stresu: U detí, ktoré trávia viac času vonku, sa pocity depresie, hnevu a napätia objavujú oveľa menej. 
 • Lepšie sociálne zručnosti: Deti, ktoré sa hrajú vonku, sú často sprevádzané inými deťmi. Interakcia s ostatnými je výborná pre sociálny rozvoj. Ľahšie nadväzujú nové priateľstvá a lepšie vedia vyhodnotiť situáciu.
 • Pokročilé motorické zručnosti: Hranie vonku umožňuje deťom rozvíjať pokročilejšie  motorické zručnosti, vrátane obratnosti, rovnováhy a koordinácie. 
 • Lepší vzťah k životnému prostrediu: Dieťa, ktoré trávi čas vonku, si oveľa viac váži prírodu a veci okolo seba. Spoznáva hodnotu zdravého životného priestoru a je motivované zachovať si túto lásku k prírode aj v dospelosti. 

Zopár minút, aj celé dni

Vymyslieť zábavu v interiéri je oveľa jednoduchšie, ako nájsť zábavnú aktivitu vonku. Je to aj preto, že u vás doma máte k dispozícii rôzne pomôcky a veci, aby ste mohli vyskúšať rôzne kreatívne aktivity s deťmi, ako napríklad obrázky z odtlačkov rúk a nôh, vlastná potlač trička, šitie, výroba šperkov, výroba sezónnych ozdôb, rôzne pokusy malého vedca a pod. 

Výhodou outdoorových aktivít zas je, že k nim nepotrebujete špeciálne pomôcky ani náradie. Príroda je sama o sebe jednou veľkou kreatívnou dielničkou s materiálom na rôzne hry a aktivity. 

Dokonca nemusíte robiť vôbec nič, aj prechádzka okolo bloku sa počíta. Ak ju však spojíte so spoznávaním rôznych druhov stromov, kvetov či zvierat, bude to zábavnejšie. Stačí len zapojiť fantáziu a porozhliadnuť sa okolo. A ani sa nenazdáte a pokojná prechádzka sa premení na bláznivé preteky v hľadaní štvorlístka alebo púšťaní ľodiek z kôry stromu po potoku. 

Viac zážitkov samozrejme ponúkajú celodenné aktivity. Môžete sa s deťmi vybrať na dlhšiu prechádzku či túru, vyraziť na bicykloch alebo sa ísť okúpať do neďalekého jazera. Zoberte deti na opekačku, pustite sa spolu do stavby domčeka na strome alebo hradu z piesku.

Jedinečné čaro majú aj tvz. víkendovky, teda aktivity na celý víkend. To už hovoríme o chatovačke alebo stanovačke pod šírym nebom. Počíta sa aj víkend strávený u starých rodičov na vidieku, kde deti môžu prísť do priameho kontaktu so zvieratami. 

V poslednej dobe sa veľkej obľube teší tzv. roadtrip, teda rodinný výlet bez vopred stanoveného cieľa. Potrebujete k tomu len auto s plnou nádržou a chuť objavovať. Samozrejme je potrebné myslieť aj na praktické veci. Určite by ste si mali pred cestou niečo zbaliť a predovšetkým, starostlivo pripraviť auto na dlhú cestu s rodinou.

Tipy na aktivity vonku v každom počasí

Prinášame zopár tipov na aktivity, ktoré si s deťmi užijete v krásnom slnečnom počasí. Ukážeme vám, ako vyťažiť maximum z upršaného dňa a ako sa vyblázniť na snehu. 

Slniečko sa zobudilo, popreťahovalo kosti

Image by Freepik

Slnečný deň je ideálny na turistiku, kúpanie sa alebo piknik. Skúste však aj tieto menej tradičné tipy:

1. Prekážková dráha 

Prekážková dráha je skvelý spôsob, ako podporiť rovnováhu a koordináciu. Použite vedrá, debny, obruče a ďalšie predmety a postavte z nich na svojom dvore pútavú prekážkovú dráhu.

2. Zmeňte sa na umelcov 

Umelecké diela nemusia vznikať iba na papieri. Vezmite vedierko s kriedami a spolu s deťmi farbami vyzdobte chodník či príjazdovú cestu.

3. Teraz velím ja 

Táto hra je zábavná, keď sa zapoja viacerí. Mama, otec, súrodenci, kamaráti vašich detí a pod. Zvoľte si jedného vodcu a zaraďte sa do zástupu zaňho. Nasledujte vodcu a opakujte všetko, čo robí. Zábavný tanec, skákanie, preťahovanie sa, to všetko sú skvelé spôsoby, ako sa rozhýbať.

4. Pozorovanie oblohy

Cez deň pozorujte s deťmi oblaky a rozprávajte sa o tom, čo vidíte. Vyzvite dieťa, aby porozprávalo príbeh o sloníkovi, ktorý práve putuje po oblohe nad jeho hlavou. Večer zas, keď je obloha posiata hviezdami, ľahnite si do trávy a hľadajte jednoduché súhvezdia.

5. Na prieskumníka

Vybavte sa lupou, ďalekohľadom, baterkou… jednoducho, zoberte si do batohu čokoľvek, čo by dobrý prieskumník mohol v prírode využiť. Zajdite do parku alebo do lesa a pozorujte hmyz, vtákov, divé zvieratá a pod. Svoje poznatky zapíšte do bloku. 

Prší, prší, len sa leje

Dážď nie je nepriateľ, dážď je iba mokrý. Ak sa správne oblečiete, zoberiete si pršiplášť a čižmy, môžete zažiť jedinečné okamihy. Tu sú tipy na aktivity:

1. Keď dážď spieva

Táto hra najlepšie funguje mimo rušných oblastí a hlavných ciest. Najlepšie podmienky ponúka stanovačka alebo kempovanie v prírode. Ide o to, aby ste si našli miesto, kde si môžete pokojne sadnúť a počúvať dážď. Zatvorte oči a započúvajte sa. Aké zvuky vydáva dážď, keď padá na stromy, zem, strechu stanu, auto, vašu bundu a pod? 

Náš tip: Viete, ako kempovať s deťmi, aby sa do táborenia a prírody zamilovali? 

2. Výprava za kamenným zvieratkom

Vylákajte deti von na výpravu za kamenným zvieratkom. Cieľom je nájsť kameň alebo skalu, ktorá sa podobá na nejaké zviera. Deti si ich potom zoberú domov a pomocou nezmývateľných farieb im dokreslia tvár, uši, srsť, prípadne chvostík. Je to tiež spôsob, ako naučiť deti starať sa o zvieratko, hoci iba z kameňa.

3. Spievajte a tancujte v daždi

Tancujte a spievajte v daždi. Nezabudnite na dáždniky, aby ste si tie okamihy užili ešte viac. A samozrejme čižmy, pri tanci určite zopárkrát skočíte do kaluží. 

4. Postavte priehradu

Použite kamene, skaly, drevo, blato, vrecia s pieskom alebo čokoľvek iné a postavte si na dvore alebo lúke priehradu. 

5. Blatové koláče

Namiešajte najlepkavejšiu bahennú zmes a pripravte si koláče z bahna. Skúste niekoľko poschodovú tortu. Nezabudnite ju ozdobiť. 

6. Kačacie preteky 

Využite potôčiky, ktoré vytvoril dážď, na preteky gumených kačičiek. Očíslujte ich alebo si vyberte rôzne farby a pustite ich dole prúdom. Určite si cieľ a sledujte, ktorá kačička vyhrá. 

Sniežik sa nám chumelí, zimička už prišla

Zasnežená príroda je ako čisté plátno pre rôzne detské šibalstvá. Samozrejme najobľúbenejšie sú guľovačky a snežné vojny, spúšťanie sa dolu svahom na sánkach, stavanie snehuliakov a pevností a pod. Naše tipy:

1. Vytvorte jedlý strom pre zvieratá

Pripravte si jablká alebo pomaranče a šnúry s neochutenými pukancami. Počas prechádzky do lesa poveste jablká na strom a kmeň stromu obtočte pukancovými girlandami. Vytvorte sladkú dobrotu zo šišiek, ktoré namočíte do medu a posypete semienkami pre vtáčikov. 

2. Denník bádateľa

Či už idete do lesa, alebo sa len tak prechádzate po svojom okolí, zahrajte sa na bádateľov. Vezmite si zošit a pero a s deťmi zaznamenajte všetko, čo si počas prechádzky všimnete. Počítajte cencúle, zamrznuté kaluže, snehuliakov, dymiace komíny a pod. 

3. Bowling na ľade

Naplňte balón vodou, do ktorej ste pridali potravinárske farbivo, a dajte ho cez noc zamraziť. Ak chcete vyrobiť kolky, naplňte farebnou vodou plastové fľaše. Nájdite si miesto na bowlingovú dráhu. Pre lepšie výsledky postriekajte povrch dráhy vodou. 

4. Zimná olympiáda

Zorganizujte si vlastnú zimnú olympiádu. Postavte dráhu s prekážkami, ktoré môžu deti preskakovať, kľučkovať pomedzi ne, škriabať sa na ne a pod. Potom nech sa deti pokúsia vytvoriť čo najväčšiu snehovú guľu. Olympiádu zakončite hodom snehovou guľou. Body získa ten, kto hodí najďalej.

5. Maľby na snehu

Naplňte fľaše vodou s niekoľkými kvapkami potravinárskeho farbiva. Do vrchnákov urobte otvory rôznych veľkostí. Deti môžu striekať farebnú vodu na čistú snežnú plochu, zdobiť svoju snehovú pevnosť, alebo sa hrať hry tipu piškôrky a pod. 

Žiadne zlé počasie, iba zlé oblečenie

Deti milujú pobyt vonku. Je to pre nich prirodzené, lákavé a vzrušujúce. A pritom nie je dôvod, aby nemohli tráviť čas vonku aj počas upršaného dňa. 

Neviete ich odtrhnúť od kolobežky alebo bicykla? Ak budú dodržiavať základné pravidlá bezpečnej jazdy a budú pod vaším dohľadom, nie je dôvod, aby sedeli doma. 

Inšpirujte sa: Ak vaše dieťa s jazdou na kolobežke iba začína, mali by ste sa oboznámiť so správnym postojom a štýlom jazdy. Aké sú výhody a riziká jazdy na kolobežke?

Mnohí rodičia sú vybavení dlhým zoznamom indoorových aktivít a hier, ktoré majú nahradiť zábavu vonku. Ak však svojim deťom nedožičíte šantenie sa v daždi, letnú expedíciu za pokladom alebo zimnú guľovačku, oberáte ich o niečo úžasné. 

Dážď ani vietor vás nezdolá

Ak je za oknami ponuré počasie a hrozí dážď, mnoho rodičov drží svoje deti radšej v teple domova. Je to často z obavy, že deti môžu prechladnúť a ochorieť. Dážď však deťom neublíži, ak investujete do kvalitného oblečenia a obuvi.

Dôležité je, aby vrchné oblečenie bolo z kvalitnej nepremokavej látky. Praktické sú kombinézy do dažďa, ktoré takmer úplne znemožňujú kontakt pokožky s vodou. Mnohí však uprednostňujú samostatné nohavice a bundy, aby sa dali používať aj oddelene. Výhodou je, že keď sa počasie zlepší, môže si dieťa bundu vyzliecť, zatiaľ čo nohavice ho budú chrániť pri skákaní do kaluží.   

Skákanie do kaluží je veľmi oslobodzujúce, no bezpečné iba vtedy, ak má dieťa obuté kvalitné a nepremokavé čižmy. 

Dôležité je aj vrstvenie. Aby bolo v teple, neznamená to, že ho navlečiete do niekoľkých vrstiev oblečenia a všetko to zaťažíte nepremokavou kombinézou. Oblečenie prispôsobte teplote ovzdušia. Letné prehánky ustojíte s tenkým nepremokavým pršiplášťom. Jesenné búrky sprevádzané vetrom si pýtajú viac ochranných vrstiev.

A čo je najdôležitejšie, noste pri sebe detské obrúsky. Blato bude všade, na rukách, na tvári, preto buďte pripravení. 

Pozor aj na ostré slniečko

Tak, ako ste ostražití pred dažďom a vetrom, na pozore by ste sa mali mať aj počas horúcich letných dní. Slniečko vás láka von, na dlhé prechádzky, na túry, na výlety. Príde víkend, spolu s deťmi vysadnete na bicykle a vraciate sa často až neskoro popoludní. Ako sa chránite pred slnkom?

Mohlo by vás zaujímať: Zunovali sa vám cyklotrasy v okolí? Vyberte sa ďalej. Viete, ako sa prepraviť s bicyklom na cyklotrasu mimo vašej lokality?

Najdôležitejšia je ochrana pokožky, najmä u malých detí. A to neznamená dlhé nohavice a dlhé rukávy. Deti milujú, keď sa môžu vyzliecť a cítiť na pokožke hrejivé slniečko. Používajte vodoodolné a dlhotrvajúce ochranné krémy a mlieka s SPF 50+.  

Bez ohľadu na to, koľko krému použijete, určitý čas počas dňa by sa deti nemali zdržiavať na priamom slnku. Nemusíte sa hneď vracať domov. Nájdite tieň, schovajte sa v lese, urobte si prístrešok a pod. 

Samozrejmosťou by malo byť voľné vzdušné oblečenie svetlých farieb. Dôležité je zostať hydratovaní. 

Na záver

Deti by mali mať aspoň 60 minút pohybu každý deň a je skvelé, ak tak môžu robiť vonku. Bonusom je potom čerstvý vzduch a viac priestoru na hranie. Neodopierajte im príležitosť objavovať svet, v ktorom žijú, a to nielen počas pekných slnečných dní. Niektoré tajomstvá dokáže príroda odhaliť iba v daždi. A zvlášť očarujúca je v zime.

Ak majú deti správne oblečenie, počasie ich len zriedka dokáže znechutiť. Doprajte im pohyb na čerstvom vzduchu za každého počasia. Dajte dôraz na to, aby sa po návrate domov vysušili a zahriali. Môžete z toho urobiť rituál, pohár teplého mlieka alebo kakaa, teplý kúpeľ, rozprávka na dobrú noc. Takéto detstvo im navždy utkvie v pamäti, zachovajú si lásku k prírode a odovzdajú ju zas svojim deťom.

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *