Začnite písať

ZDRAVIE

V Košickej nemocnici doktori zachránili novorodenca celotelovým podchladením

Detská Fakultná nemocnica v Košiciach zachránila novorodenca v kritickom stave liečebnou metódou – celotelové podchladenie. 

Novorodenec menom Jakub sa narodil v 38. týždni urgentným cisárskym rezom, pretože matka Anna začala pri prvých kontrakciách krvácať. Novorodenca zdravotníci museli hneď po pôrode oživovať.

Dieťa na základe vyhodnotenia jeho stavu a hodnôt krvných plynov bolo indikované na celotelovú hypotermiu. Počas nasledujúcich 3 dní bol Jakubko na umelej pľúcnej ventilácii, tlmený a udržiavaný 3 stupne pod normálnou teplotou – 33,5 stupňov Celzia. Po 72 hodinách ho začali veľmi pomaly a riadene ohrievať a preberať z umelého spánku.

Na 4. deň života bol extubovaný a začal prijímať potravu. Na 10. deň života bol Jakubko so svojou mamou prepustený domov. Dnes je to už zdravý a veselý predškolák.

Komplikácie počas pôrodu môžu u novorodencov spôsobiť nedostatok kyslíka a následne aj ťažké poškodenie mozgu dieťaťa. Tak sa aj zdravý donosený novorodenec, ktorý sa vyvíjal počas tehotenstva primerane, môže ocitnúť v bezprostrednom ohrození života, alebo môže trpieť závažnými dlhodobými následkami vývoja, ktoré môžu viesť k trvalému telesnému alebo duševnému postihnutiu.

Čo je celotelové podchladenie novorodenca?

Celotelová riadená hypotermia (podchladenie) predstavuje liečebnú metódu, ktorej cieľom je ochrániť mozog novorodenca, ktorý bol vystavený nedostatku kyslíka počas pôrodu. Pri jej aplikácii sa dieťa zabalí do špeciálneho matraca, ktorý je naplnený cirkulujúcou studenou vodou. Tým sa telo dieťaťa schladí približne o 3 stupne Celzia na 33,5 stupňov Celzia a pri tejto teplote sa udržiava počas nasledujúcich 72 hodín. Počas nich dochádza k spomaleniu metabolizmu mozgu a tým k jeho ochrane. Celotelová hypotermia sa aplikuje v perinatologických centrách, kam je nevyhnutné dieťa transportovať včas, a to do 6 hodín od pôrodu.
Táto metóda si zároveň vyžaduje dôsledný monitoring životných funkcií a mozgu pomocou monitora, kontinuálneho sledovania elektroencefalogramom a prekrvenia mozgu pomocou špeciálneho prístroja a komplexnú intenzívnu neonatologickú starostlivosť skúseným lekárskym a sesterským personálom.
Detská fakultná nemocnica v Košiciach – Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny má veľkú spádovú oblasť – celý Košický a časť Prešovského kraja. Ročne túto špecifickú formu liečby využije do10 novorodencov, ktorým môže zachrániť život alebo zlepšiť predpoklad zdravého vývoja.
Zdroj: Detská fakultná nemocnica v Košiciach
Zdroj foto: Detská fakultná nemocnica v Košiciach, Pexels
Tagy
Ďalší článok

Zanechaj nám svoj komentár