Začnite písať

TEHOTENSTVO

10 bizarných faktov o tehotenstve

tehotenstvo

Tehotenstvo prináša veľa zmien na ženskom tele. Priberanie, presúvanie orgánov, no počuli ste už o tom, že aj partner môže pociťovať príznaky tehotenstva alebo, že bábätko v brušku plače? 

Aj partner môže pociťovať príznaky tehotenstva

Tento fenomén sa nazýva „Couvade syndróm alebo Sympatické tehotenstvo“. Korene couvade možno nájsť v starovekých rituáloch, ktoré praktizovali muži s tehotnými partnerkami. Rituálne správanie zahŕňalo mužov napodobňujúcich tehotenstvo a dokonca aj pôrod počas partnerských tehotenstiev. V modernej dobe sa syndróm couvade vzťahuje na sympatické tehotenstvo. Znamená to, že muži pociťujú emocionálne a fyzické príznaky tehotenstva. Niektoré výskumy ukázali, že to súvisí s hlbokou empatiou a súcitom.

Bábätko v brušku plače

Podľa ultrazvukových zobrazení vieme, že 28-týždňové bábätko môže ticho „plakať“ ako odpoveď na hluk. Podľa výskumu vedci prehrali 90 rôznych zvukov cez reproduktor umiestnený na bruchu tehotných žien a zaznamenali reakcie pomocou ultrazvukového skenovania. Objavili viditeľnú reakciu, ktorá odrážala plač dieťaťa. Dieťa nemôže plakať nahlas, kým sa nenarodí. V maternici je dieťa úplne ponorené do plodovej vody, takže v pľúcach nie je žiadny vzduch, ktorý je potrebný na vytváranie zvukov. Akonáhle sa však narodí, môže plne rozšíriť svoje pľúca, nasať vzduch a vydať tých prvých pár nádherných výkrikov. Bábätko v brušku neplače v brušku od smútku alebo bolesti. Výskum naznačuje, že si nacvičuje, ako komunikovať po narodení. 

Prečítajte si: 3 otázky podľa Fashionspy, ktoré by sme si mali pri kúpe nového oblečenia položiť

Bábätko v brušku rozpoznáva hlasy

Bábätko sa v brušku zoznámi s hlasom matky, ako aj s inými hlasmi, ktoré často počuje. Ak partner spieva bábätku pravidelne, čoskoro rozpozná hlas aj pieseň. Po pôrode môže partner zopakovať pieseň, ktorú mu spieval, keď ešte bolo v brušku, čím môže dieťatko upokojiť.

Ženské orgány sa upravujú

Srdce tehotnej ženy sa zväčšuje, aby zvládlo zvýšený prietok krvi. Budúcej mame sa tiež môže zväčšiť noha, pretože kosti a väzy zmäknú v dôsledku uvoľňovania hormónov, ktoré pomáhajú pri pôrode. Zintenzívni sa čuch a ochranný mechanizmus, o ktorom sa predpokladá, že je prospešný pre rastúci plod.

Fetálne kmeňové bunky cestujú po tele ženy a opravujú orgány

Ak má tehotná žena vážne poškodenie orgánu, plod môže poslať fetálne kmeňové bunky na „opravu“ poškodeného orgánu. Na druhej strane, fetálne kmeňové bunky môžu tiež spúšťať poruchy imunity. Tieto bunky zostanú s matkou ešte roky.

tehotenstvo

Zdroj Pexels, Autor Luiz Gustavo Miertchink

Krajšia pleť a vlasy

Tehotné ženy môžu mať pleť a vlasy výrazne krajšie, lesklejšie. Dôvodom je, že množstvo krvi sa zvyšuje o 50 %, zároveň je v tele tehotnej ženy viac estrogénu čo zapríčiňuje jemnejšiu, krajšiu a lesklejšiu pokožku či vlasy.

Hlas ženy sa môže zmeniť

Nárast estrogénu a progesterónu môže spôsobiť opuch vokálnych záhybov, čo znamená, že niektoré vyššie tóny sa stratia a môžu sa objaviť nižšie. Čiže v niektorých prípadoch sa budúcej mame môže zmeniť aj hlas.

Bábätko v brušku môže cítiť chuť jedla, ktoré tehotná žena konzumuje

Početné štúdie zaznamenali, že vyvíjajúce sa plody získajú schopnosť ochutnať určité potraviny, pretože chute a vône sa môžu dostať cez plodovú vodu k dieťaťu. Štúdie zistili, že dieťa si tak môže uprednostniť určité potraviny na základe potravín, ktoré jeho matka konzumuje počas tehotenstva.

Prečítajte si: Napodobňovanie zvukov zvierat urýchľuje vývin reči dieťaťa

Budúce mamičky majú tzv. „tehotenský mozog“

Tehotné ženy zvyknú viac zabúdať a ťažšie sa sústredia. Dôvodom sú problémy so spánkom počas tehotenstva. Z dôvodu nedostatku spánku, stresu z tehotenstva a zmien, ktoré rola matky prináša majú tehotné ženy kognitívne schopnosti nižšie, preto majú problémy so sústredením a s pamäťou.

Tehotné ženy postihuje syndróm Pica

Počuli ste už o syndróme Pica? Tento syndróm znamená chute mamičiek na nepotravinové veci, ako napríklad papier či omietku.

 

Zdroj: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0024081, eduworld.sk

Zdroj foto: Pexels

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *