Ako vznikajú partnerské problémy a ako sa ich môžeme zbaviť?
Stres, vyhorenie, preťaženie ženy na materskej dovolenke, obava z role otca. Toto všetko môže byť spúšťačom partnerských problémov. Čo spôsobuje partnerské problémy a ako sa ich môžeme zbaviť? Na to sa pozrieme cez pohľad terapeutky Miroslavy Albertovej z online terapeutickej platformy Hedepy.
Ako vznikajú partnerské problémy?
V každom partnerskom vzťahu prídu z času na čas problémy, hádky či konfikty. Čo je spúšťačom týchto nedorozumení? Terapeutka Miroslava Albertová z online terapeutickej platformy Hedepy tvrdí, že najčastejším koreňom problémov vo vzťahoch je komunikácia. Avšak táto komunikácia je narušená.
Medzi dôvody, ktoré narušujú komunikáciu partnerov môžeme zaradiť:
- partneri nemajú čas na rozhovor,
- jeden z partnerov je vyhorený,
- matka je preťažená na materskej dovolenke,
- partneri sú v strese, ktorý súvisí s ich prácou,
- nevera,
- partneri navzájom nerešpektujú hranice,
- finančné problémy.
Tieto problémy sa hromadia a môžu viesť k nekonečným hádkam, ale aj k úbytku vzájomnej intímnosti.
Prečítajte si: Ako na lepší spánok? Tipy od spánkových poradcov
Kedy sa začínajú objavovať partnerské problémy?
Podľa Miroslavy Albertovej nie je rok, kedy problémy nastupujú, jednoznačne identifikovateľný. Problémy vo vzťahoch začínajú v okamihu, keď jeden z partnerov začne pociťovať dlhodobú nespokojnosť, nervozitu, obavy, nedostatok spoločne stráveného času, frustráciu alebo vzdialenosť od partnera. Dĺžka trvania vzťahu nie je rozhodujúca, skôr záleží na tom, ako sa partneri vo vzťahu cítia.
Vplyv pandémie na partnerské vzťahy
Pandémia priniesla so sebou mnoho problémov a jeden z nich spočíval v eskalácii konfliktov v partnerských vzťahoch. „Zmena denného režimu, práca z domu, obmedzenia, stres, finančné obavy a zvýšený kontakt v rámci rodiny na obmedzenom priestore prispeli k zvýšeným napätiam, pri ktorých bežné stratégie zlyhali,“ vysvetľuje terapeutka.
Pandémia viedla k nárastu počtu párových terapií, pri ktorých partneri hľadali riešenia už od prvých konfliktov alebo po dlhšom čase, keď sa situácia doma zhoršovala.
Problémy vo vzťahu nezmiznú samy od seba
Podľa terapeutky rozvod nie je vždy prvou voľbou pre partnerov v ťažkých časoch. Terapia sa často stáva nástrojom, ktorý môže pomôcť. Terapeutka tvrdí, že partner, ktorý príde s myšlienkou párovej terapie, má obvykle väčšiu motiváciu. Avšak aj ten druhý partner sa často do procesu zapája a nakoniec môžu obaja profitovať. Párová terapia poskytuje priestor na vzájomné pochopenie a budovanie vzťahu.
Prečítajte si: Očkovanie nie je príčinou autizmu
Riešenie a prevencia partnerských problémov
Komunikácia predstavuje základný kameň zdravého a funkčného vzťahu. Pomocou nej sa buduje dôvera, intimita a riešia sa konflikty. Otvorená a zdravá komunikácia môže partnerom pomôcť riešiť problémy, ktorým v súčasnom vzťahu čelia.
Okrem komunikácie sú však podstatné aj nasledujúce prvky:
- Schopnosť počúvať druhého: Počúvanie partnera je prejavom záujmu a rešpektu, čím sa buduje dôvera a intimita vo vzťahu.
- Empatia: Schopnosť vcítiť sa do pocitov a potrieb partnera je kľúčovým prvkom v partnerskom vzťahu.
- Čítanie medzi riadkami: Dôležité je rozumieť tomu.
Zdroj: Hedepy.sk
Zdroj foto: Pexels