Začnite písať

Uncategorized

Dôvody, prečo by mali deti veriť na Ježiška

Dôvody, prečo by mali deti veriť na Ježiška

Viera detí v existenciu Ježiška na Vianoce môže byť viac než len rozkošnou tradíciou. Z psychologického hľadiska existuje niekoľko dôvodov, prečo je táto viera prospešná pre emocionálny a mentálny vývoj detí. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto dôvodov a na to, ako môže viera v Ježiška posilniť psychologický rast vašich detí.

Vytváranie a udržiavanie ilúzií o Ježiškovi

Viera v to, že „Ježiško prichádza“ je pre deti silnou ilúziou a zdrojom radosti. Psychológovia hovoria, že deti majú prirodzenú túžbu po vytváraní a udržiavaní ilúzií. Viera v Ježiška umožňuje deťom precvičovať túto schopnosť a rozvíjať ich predstavivosť. Tento proces je dôležitý pre rozvoj kreativity, čo môže mať pozitívny vplyv na riešenie problémov a tvorivé myslenie v dospelosti.

Emocionálna regulácia

Vianoce sú časom veľkej emocionálnej nálože, a viera v Ježiška môže pomôcť deťom lepšie zvládať tieto emócie. Viera v toho dobrého ducha, ktorý prináša darčeky, môže zmierniť stres a úzkosť, ktoré môžu deti cítiť počas Vianoc. Táto viera im poskytuje pocit bezpečia a istoty, ktorý môže pomôcť v emocionálnom raste.

Prečítajte si: Coca-Cola vianočný kamión 2023: Kde ho môžete vidieť?

Učí hodnotám dávania

Viera v Ježiška učí deti hodnotám dávania a radosti z darovania. Keď deti veria, že Ježiško im prináša darčeky, učia sa, že dávanie darčekov je sprevádzané radosťou a uspokojením. Tento pocit radosti a šťastia z dávania môže posilniť ich pocit sebahodnoty a empatiu voči ostatným.

Budovanie rodinných väzieb

Viera v Ježiška je často spájaná s rodinnými tradíciami. Rodiny spolu zdobia stromček, píšu listy Ježiškovi a spolu čakajú na príchod darčekov. Tieto spoločné aktivity môžu posilniť rodinné väzby a vytvoriť nezabudnuteľné spomienky, ktoré budú deti sprevádzať celý život. Viera v Ježiška môže byť zdieľaným zážitkom, ktorý spája rodinu ešte viac.

Postupné zistenie pravdy o Ježiškovi

Nakoniec príde čas, keď deti samy pochopia, že Ježiško nie je reálna postava. Tento moment môže byť zložitý, ale je to prirodzený krok v procese rastu a dospelosti. Dôležité je túto pravdu odhaliť jemne a rešpektovať emocionálny vývoj detí. Keď sa to stane, deti môžu prejsť k novému spôsobu vnímania Vianoc a darčekov.

Čo na to hovorí školská psychologička Mgr. Nikola De Almeida

„Ja osobne si myslím, že je milé ak dieťa predškolskému veku niečomu verí, častokrát sa rodičia snažia, aby verilo aj na to dobré, ako je Ježiško či anjel, ale aj na to zlé ako čert, čo občas využijú ako istú formu zastrašenia. Tak, ako pri čertoch aj pri Ježiškovi je dobré poznať tú správnu mieru, aj keď na druhej strane Ježiško ako taký, môže byť podložený príbehom o Ježišovi. Nemyslím si, že rodičia predškolákov deťom rozprávajú o celom Ježišovom príbehu, a preto si myslím, že v tom predškolskom veku je dobré selektovať informácie len na tie, ktoré dieťa dokáže spracovať a pochopiť, teda rozprávať príbehy primerané k veku. Samozrejme, niektoré časti sa môžu úplne vynechať a doplniť, keď bude dieťa staršie.“  vyjadrila sa psychologička.

Viera detí v existenciu Ježiška môže byť z psychologického hľadiska prospešná pre ich emocionálny a mentálny vývoj. Pomáha im rozvíjať schopnosť vytvárať dôveru, fantáziu, regulovať emócie, učiť sa hodnotám dávania a budovať rodinné väzby. Keď príde čas, aby deti odhalili pravdu, môžu prejsť k novému spôsobu vnímania Vianoc, ale ich detské spomienky na Ježiška a všetku tú mágiu, ktorá s tým súvisí, im zostanú na celý život.

Zdroj foto: freepik.com

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár