Duševné násilie nemusí páchať len partner. Môžu to byť aj deti, kolegovia či kamaráti
Vedeli ste, že duševným násilím trpí viac ako 48 % žien a stretol sa s ním takmer každý? Duševné násilie je často neviditeľné, ale ide o závažný problém. Ako s ním bojovať?
Aj slová dokážu tvoriť násilie
Násilie nie je len fyzické a sexuálne, ale aj duševné. Duševné násilie dokáže zanechať podobné, v niektorých prípadoch aj väčšie rany, ako fyzické násilie. Duševné alebo psychické násilie pozostáva z citového a slovného týrania.
„Cieľom duševného násilia je mať ženu plne pod kontrolou a ovládať ju – čo robí, kde sa pohybuje, s kým sa stretáva a podobne.“ – Mária Vlkovičová, terapeutka
Duševné násilie má niekoľko podôb:
- nátlakové správanie,
- klamstvá,
- poučovanie,
- obviňovanie,
- urážanie,
- znevažovanie,
- zastrašovanie,
- vyhrážanie,
- výsmech,
- nadávky,
- urážky.
Prečítajte si: Podľa terapeuta muži riešia psychické problémy alkoholom
Duševné násilie je rovnako časté ako fyzické
Podľa štatistík Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2020 bolo psychické násilie najčastejšie spomedzi všetkých druhov násilia na Slovensku. 48,82 % žien čelilo duševnému násiliu zo strany muža. V partnerskom vzťahu čelí fyzickému násiliu 53,59 % žien. Ak žena zažíva fyzické násilie, tak zvyčajne zažíva aj psychické násilie. Takmer 7 % mužov čelilo duševnému násiliu zo strany žien. Najčastejšie išlo o vyhrážanie.
„Stretávam sa s prípadmi, kedy je psychické násilie páchané rodičmi na deťoch, deťmi na rodičoch, príbuznými, kolegami, nadriadenými. Ale aj opatrovatelia môžu psychicky ubližovať tým, o ktorých sa starajú či doktori svojich pacientov.“ – terapeutka Mária Vlkovičová
Ako rozpoznať duševného násilníka?
Podľa terapeutky Márie Vlkovičovej, je dobré si všímať, či partner rozhoduje o veciach sám a prikazuje, alebo je vo vzťahu prítomný dialóg. Varovným signálom je aj izolácia ženy od rodiny, priateľov či kolegov. Násilník je zvyčajne žiarlivý a majetnícky.
Zdroj: tlačová správa Hedepy.sk