Začnite písať

ZDRAVIE

Podľa terapeuta muži riešia psychické problémy alkoholom

duševné zdravie

November je mesiacom povedomia mužského fyzického i psychického zdravia. Dôležitosť duševného zdravia mužov sa ukazuje aj na štatistikách, ktoré upozorňujú na zvyšujúci sa počet samovrážd práve u mužského pohlavia. Sú muži otvorení terapii a hovoria o svojich problémoch častejšie ako v minulosti? Odpovedá Mgr. Viliam Kuruc, MBA z online terapeutickej platformy Hedepy.

Počet terapií u mužov narastá

„Myslím, že oproti minulému roku je to mierny nárast. Tretina až polovica mojich klientov sú muži,“ priblížil Viliam Kuruc, terapeut.

Mnohé štatistiky ukazujú, že muži sa o svojom mentálnom zdraví v posledných rokoch rozprávajú častejšie ako kedykoľvek predtým. Podľa výskumu realizovaného v roku 2022 Britskou asociáciou pre poradenstvo a psychoterapiu, až 79 % mužov súhlasí s tým, že dnes je spoločensky prijateľnejšie hovoriť o duševnom zdraví ako v roku 2017. Výskum tiež poukazuje na to, že až 83 % mužov si myslí, že je dobré vyhľadať terapeuta v prípade psychickej nepohody.

Zásadné zistenie z tohto výskumu však poukazuje na to, že počet terapií u mužov stúpa. Kým v roku 2010 bolo podľa asociácie na terapii len 18 % mužov, v roku 2022 ich bolo až 27 %. V terapiách však podľa výskumu stále prevládajú ženy – až 39 % pravidelne navštevuje terapeuta.

duševné zdravie

Zdroj Pexels, Autor Andrea Piacquadio

Prečítajte si: Radostné Vianoce aj pre deti z rozvedených rodín

Aj muži majú svoje trápenia

Aj keď je vo všeobecnosti omnoho viac diskutovanou témou duševné zdravie žien, je nevyhnutné si pripomínať aj duševné zdravie mužov. Čelia totiž rovnakým problémom ako ženy. Aj v spojitosti s toxickou maskulinitou a vetou „muži neplačú“ sa môže u mužov objaviť mnoho problémov, ktoré je náročné spracovať.

Najčastejšie ich trápi pocit tiesne, skľúčenosť, problémy v partnerských, ale aj rodinných vzťahoch. Mám niekoľkých klientov s ADHD a prevažujú medzi nimi práve muži.“

Na rozdiel od žien muži menej otvárajú otázky psychického alebo fyzického zneužívania či týrania. „Nezameriavam sa na poruchy príjmu potravy, ale predpokladám, že tam medzi klientmi prevažujú ženy,“ hovorí terapeut Viliam Kuruc.

Terapia – muži vs. ženy

Podľa terapeuta pohlavie na priebeh terapie nemá kľúčový vplyv. Aj keď sa nám môže zdať, že ženy sú viac otvorené a o svojich problémoch začnú rozprávať skôr, podľa odborníka sú muži rovnako otvorení, ak sa už pre terapiu rozhodnú.

duševné zdravie

Zdroj Pexels, Autor Cottonbro studio

Rozdiel je však v tom, že ženy sú odhodlané viac hovoriť o problémoch ako muži, ktorí hľadajú aj iné cesty riešenia problémov.

„Podľa štatistík sa zdá, že muži riešia psychické problémy a stres inak než rozprávaním sa, napríklad alkoholom.“

 

 

Zdroj: Tlačová správa Hedepy.sk

Zdroj foto: Pexels

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *