Popôrodnou depresiou môžu trpieť aj muži
Popôrodná (postnatálna) depresia je stav duševného zdravia, ktorý môže zahŕňať pocit pretrvávajúcej slabosti, apatie alebo viesť k pokusu o samovraždu v prvom roku po pôrode. Vedeli ste, že popôrodnou depresiou môžu trpieť nielen ženy, ale aj muži?
Narodenie dieťaťa je obrovská životná zmena pre ženy i mužov. Otcov zvyčajne trápi myšlienka, ako uživia svoju rodinu, keď sa tieto obavy spoja s nedostatkom spánku, novými povinnosťami a dynamickými zmenami vo vzťahu môžu viesť až k psychických problémom.
Aj otcovia môžu trpieť popôrodnou depresiou v prvom roku narodenia dieťaťa
Približne 10 % otcov trpí depresiou v prvom roku po narodení, čo je dvakrát viac ako v bežnej mužskej populácii. Niektoré výskumy naznačujú, že 10 % by mohlo byť príliš málo – v období troch až šiestich mesiacov po narodení dieťaťa, približne jeden zo štyroch otcov vykazuje príznaky depresie. Obzvlášť zraniteľní sú otcovia, ktorí majú prvé dieťa.
Prečítajte si: Lucia Varholy: Raz bude musieť niekto iný zomrieť, aby môj syn mohol žiť a to je hrozná predstava
Popôrodná depresia u mužov rovnako ako v prípade matiek, často zostáva nediagnostikovaná. Príznaky sa môžu podobať každodennému stresu z narodenia novorodenca.
Hladina hormónov vrátane testosterónu, estrogénu, kortizolu, vazopresínu a prolaktínu sa môžu u otcov počas obdobia po narodení dieťaťa meniť, čo je príčinou vzniku popôrodnej depresie.
Ak má jeden z rodičov popôrodnú depresiu je vyššia pravdepodobnosť vzniku aj u druhého rodiča
Okolo 24 % až 50 % otcov zažíva depresiu spolu so svojou ženou. Pravdepodobnosť vzniku popôrodnej depresie u mužov zvyšuje vek, rodinná anamnéza a úzkosti:
- Otcovia mladší ako 25 rokov majú väčšiu pravdepodobnosť, že u nich vznikne postnatálna depresia.
- Riziko vzniku popôrodnej depresie u mužov tiež zvyšuje rodinná anamnéza depresie a úzkosti či príliš veľký tlak na materiálne zabezpečenie celej rodiny. Ale aj problémy so spánkom a pocit, že ich partnerka nepodporuje.
Prečítajte si: Popôrodnou depresiou môžu trpieť aj muži. Viete ako spozorovať popôrodnú depresiu a kto patrí do ohrozenej skupiny?
Príznaky popôrodnej depresie u mužov
- strach, zmätok, bezmocnosť a neistota z budúcnosti,
- stiahnutie sa z rodinného života, práce a spoločnosti,
- nerozhodnosť,
- frustrácia, podráždenosť, cynizmus a hnev,
- manželské konflikty,
- partnerské násilie,
- užívanie alkoholu a drog,
- nespavosť,
- fyzické príznaky: ako sú poruchy trávenia, zmeny chuti do jedla, hmotnosti, hnačka, zápcha, bolesti hlavy, bolesti zubov a nevoľnosť.
Postnatálna depresia u otcov môže ovplyvniť ich vzťah s matkou dieťaťa. Môže to ovplyvniť aj vzťah, s dieťaťom. Môžu sa odmietať hrať s dieťaťom či s ním tráviť čas a väčšinou hovoriť o dieťati negatívne. Môžu ich tiež prísnejšie trestať.
Depresia u otcov je spojená s emocionálnymi, sociálnymi a behaviorálnymi problémami, ako aj s oneskorením vo vývoji detí.
Liečba postnatálnej depresie u otcov je stále v počiatočnom štádiu. V súčasnosti sú možnosti liečby rovnaké ako u matiek s psychotropnými liekmi a terapiami. Užitočné môže byť aj vzťahové poradenstvo.
Popôrodnej depresii sme sa bližšie venovali v našom rozhovore Projekt Vysmiata Duša Mamky upozorňuje, že šestonedelie pre dušu ženy nestačí.
Zdroj: Prenatal and postpartum depression in fathers and its association with maternal depression: a meta-analysis, Eduworld.sk
Zdroj foto: Pexels