Začnite písať

ZDRAVIE

Porazte detský soplík – konvičkujte!

Chcete poraziť detský soplík nadobro? Konvičkujte! Konvičkovanie je skvelý spôsob, ako sa zbaviť detského soplíka, ale aj nádchy u dospelých. Je to najefektívnejší nástroj, ako predísť komplikáciám vzniku infekcii dýchacích ciest.

Z vlastnej skúsenosti konvičkovanie odporúča celá naša redakcia

„Konvičkovať sme začali na radu nášho pediatra. Synček mával problémy s ORL ochoreniami a ja lieky, kým to nie je nutné veľmi nemusím. Drobec mal len dva roky, ale rýchlo sa naučil konvičkovať aj sám. Pripomínalo mu to pocit pri potápaní v mori, tak s tým nemal žiadny problém. Vždy sa mu pri nádche uľaví, aj pri suchom vzduchu, ktorý počas zimného obdobia mávame v prekúrenom byte. A konvičkujeme napríklad aj po návšteve plavárne. Obe naše deti konvičkujú a už aj samé to považujú za prirodzenú pomoc pri upchatých dutinách, tlaku v hlave od soplíkov a tiež ako prevenciu v prechodných obdobiach.“ – Veronika Samborská

„V období jesene a zimy mávam problém s dutinami. Konvičkovanie mi pomáha predísť obrovskému zápalu. Čiže, keď som len trochu prechladnutá, konvičkujem. Musím to však ustriehnuť, keď sa mi to podarí, tak je to super. Veľakrát mi konvičkovanie pomohlo predísť antibiotikám a pod. Určite by som mala konvičkovať preventívne, no v tomto nie som precízna.“ – Barbora Jelinek

„Ku konvičkám sme sa dostali cez kampaň na akčných mamách. Keď sa moje deti vracali domov zo škôlky, mala som pocit, že majú stále upchaté nosy. Večer to zatekalo a ráno kašľali. Hľadala som riešenie, ako tomu predísť, preto sme skúsili konvičku. V priebehu mesiaca sme sa doma na to naučili všetci. My dospelí konvičkujeme, keď cítime, že niečo nie je okej alebo aj po návrate z ambulancie. Ten pocit čistého nosa je na nezaplatenie. Deti konvičkujú, keď je sezóna ochorení v škôlke. Dokonca si konvičku pýtajú samé pre dspaním, keď si nevedia vyfúkať noštek. Keď sme boli pri mori skúšali si konvičkovanie s morskou vodou, úplne sa  touto pomôckou zžili. Dôkazom je, že spreje do nosa sme nekupovali už rok. Jednoducho ich nepotrebujeme, máme konvičku. :)“ – Mária Borová

konvičkovaniePrečítajte si: Konvičkovanie vám pomôže vyhrať nad detským soplíkom a dospeláckou nádchou

Konvičkovanie odporúčajú aj odborníci

Aký má názor na konvičkovanie pediater MUDr. Branislav Chrenka

Všetky deti s opakovanými infekciami dýchacích ciest u nás na ambulancii vediem ku konvičkovaniu. Je to neoceniteľný a bezkonkurenčný pomocník. Skutočne nepoznám efektívnejší nástroj na predchádzanie komplikácií soplíkov, ako je konvička. Najmä v škôlkarskom veku.

Hygiena nosa je veľmi dôležitá, pretože nos je vstupnou bránou väčšiny infekcií dýchacích ciest. Tie trpia najmä v zime kvôli suchému vzduchu, v interiéroch býva často prekúrené, pričom vonku je chlad. Tak sa strieda pobyt na suchom studenom vzduchu v exteriéry a suchom teplom vzduchu v interiéry. Vysušovaním stráca sliznica nosa schopnosť účinne eliminovať mikroorgnizmy, ktoré inak zachytáva hlienová vrstva a chĺpky.

Konvičkovanie udržiava sliznicu v optimálnej kondícii. Pôsobí preventívne (znižuje riziko uchytenia baktérií, ktoré môžu vírusové infekcie dýchacích ciest následne komplikovať – dieťa sa „nevie zbaviť soplíkov“), zrieďuje hlien, ktorý sa ľahšie prehltne alebo vysmrká a najmä pomáha vymývať hlieny zachytené na zadnej strane nosohltanu. Tieto hlieny robia malým deťom problémy najmä v noci, ale aj cez deň, pretože sa nedajú vysmrkať a nedá sa ich dobre zbaviť ani obyčajnými nosovými kvapkami.  

konvičkovanieČo si o konvičkovaní myslí zdravotná sestra Mgr. Katarína Reptová

Konvičkovanie je jednou z prirodzených a šetrných metód čistenia horných ciest dýchacích pri infekciách, upchatom nose, pri alergiách a astme. Neudávajú sa takmer žiadne nežiaduce účinky.

Dôležitá je však správna technika, vhodne zvolený roztok na preplachovanie a pravidelné čistenie konvičky. Každý člen rodiny by mal mať svoju vlastnú konvičku, podobne ako má každý aj svoju vlastnú zubnú kefku.

Konvičkovanie sa odporúča u detí od približne 2 rokov, v závislosti od toho, ako je dieťa schopné spolupracovať, vykonávať pokyny a smrkať nos. Konvičkovanie má však svoje pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať (správny roztok, poloha, spôsob smrkania). Ja osobne na konvičkovanie nedám dopustiť a u nás je to hlavný „liek“ pri ochoreniach horných dýchacích ciest, soplíkov, kašľu, pretože sa hlien zriedi, ľahšie ho dieťa vysmrká a tým nezateká a nedráždi na kašeľ. Konvičku uplatňujeme aj v rámci prevencie škôlkarských ochorení. Je to spôsob, ktorého sa netreba obávať z dôvodu „utopenia“ dieťaťa.

Konvičkovanie odporúčajú aj slovenskí imunoalergológovia. Pretože konvičkovanie znižuje množstvo alergénov na sliznici jej pravidelným mechanickým očisťovaním prúdov slanej vody.

Akčné mamy a akčné deti odporúčajú konvičkovanie malým i veľkým

„Konvičkujem ja aj dcéra. Za mňa spokojnosť, urýchľuje to odchod nádchy.“ – Marianna

„Konvičkujeme celá rodina. Také „krakeny“ vi vyplaviť, čo nevládzu vyfúknuť.“ -Denisa

„Aj my konvičkujeme celá rodina. Aktuálne má najmladšia 6-ročná za sebou obojstranný zápal stredného ucha a veľmi jej to pomohlo, dokonca nám to bolo odporúčané tromi lekármi, z toho dvomi ORL. Moje deti vedia veľmi dobre fúkať nos, ale teda to, čo z nich pri preplachu odchádza, to by v živote nevyfúkali. Za nás určite ÁNO!“ – Katarína

„Konvičkujeme 9 rokov. Odvtedy deti nebrali antibiotiká, nechodíme ani k lekárom. Aj pre alergikov je to super.“ – Katarína

„Konvičkujem so synom cca od jeho 3,5 roka, veľmi mu to pomohlo, bol neustále chorý, keďže má neustále opuchnuté sliznice. Aj nosnú mandľu mal zväčšenú. Vyplachujeme skoro každý deň. Odvtedy je menej chorý. Teraz konvičkujem už aj so 6 ročnou dcérou, s ktorou len keď je chorá, pretože inak nemá žiadny problém.“ – Eva

„Aj my celá rodina. Dcéra sa v 3. triede naučila sama, dovtedy som jej ja a za nás paráda.“ – Zuzana

„Konvičkovanie ma zachránilo po závislosti na nosových sprejoch od prerezania dutín v nemocnici. Za mňa nedám dopustiť.“ – Anna

„Konvičkovanie je super vec. S Dcérami konvičkujem od ich 5 rokov.“ – Katarína

„Za mňa je to super, dcéram to veľmi pomáha.“ – Kristína

„Konvičkujem aj spolu s deťmi. Veľmi to pomáha pri sopľoch.“ – Yani

„Môj syn konvičkuje už roky a odvtedy nemal nádchu a to predtým bol každú chvíľu v nemocnici.“ – Saša

„Manžel konvičkuje a chváli si to. Ja a syn to máme vyslovene zakázané od ORL, vraj máme skrátenú eustachovu trubicu, čo znamená, že by sme si nahnali všetky sople rovno do ucha. Len by sme si pohoršili. Ja som si tak nevedomky ublížila. Pri nádche som konvičkovala a dostala som zápal priamo do stredného ucha , vedy mi doktorka povedala, že to pre mňa nie je cesta. Vtedy som musela riešiť antibiotiká a reálne som na ucho nepočula 3 mesiace. Odporúčam najprv konzultovať s ORL. Je to skvelá metóda, ale možno nie pre každého.“  – Zuzana

Naozaj nie je konvičkovanie pre každého? Čo si o tom myslí zdravotná sestra Mgr. Katarína Reptová

„Čítala som viaceré štúdie a sú práve ORL, ktorí to odporúčajú aj v rámci prevencie zápalov stredného ucha (podľa štúdií deti, ktoré v rámci prevencie preplachovali nos, mali menší výskyt zápalov stredného ucha a ak aj mali, znížila sa nutnosť užívania ATB). Ale je to samozrejme o tom, ako to kto skonzultuje so svojim lekárom. Ak nastali nejaké nežiaduce účinky v súvislosti s konvičkovaním, tak bola na „vine“ zlá technika, nesprávny alebo kontaminovaný roztok, nevhodná poloha alebo nedostatočná starostlivosť o konvičku. Konvičkovanie sa neodporúča, ak je v uchu zápal, aj je nos nepriechodný, je patológia nosovej priehradky či polypy, ak nie je možné vytvoriť správnu polohu, ak sú zavalené jedno alebo obe uši. Po operáciách je to potrebné konzultovať s lekárom.“

Čo potrebujeme ku konvičkovaniu 

  • 300 ml prevarenej vody ochladenej na telovú teplotu.
  • Konvičku a odmerku. My v redakcii používame konvičku Rhino Horn, pretože s ňou máme dlhoročné pozitívne skúsenosti. Rhino Horn odporúčame naozaj každému kto chce začať konvičkovať. Je skvelá!
  • Morskú alebo kuchynskú soľ.

Správna poloha pri konvičkovaní je základ

Pri konvičkovaní by sme mali byť v miernom predklone, hlava by mala byť trochu naklonená nabok a dýchať by sme mali výlučne ústami.

Pri konvičkovaní si dávajte pozor na nesprávne fúkanie nosa

Jediné „nebezpečenstvo“, ktoré pri konvičkovaní hrozí je nesprávne fúkanie nosa. Pretože po konvičkovaní máme potrebu silno si vyfúkať nos, čo nie je správne. Po konvičkovaní vždy nos fúkajte len jemne. Nikdy neupchávajte jednu dierku zatiaľ čo fúkate tú druhú. Zároveň nos nefúkajte z celej sily. Takto predídete zaneseniu infekcie do stredoušia.

Aká je údržba konvičky?

Údržba konvičky je nenáročná. Po použití konvičku stačí opláchnuť horúcou vodou a z času na vyvariť alebo umyť v umývačke riadu.

Z hygienických dôvodov by konvičku mal mať každý člen domácnosti vlastnú, pričom si ju môžete zaobstarať v dvoch veľkostiach. Pre dospelých a junior pre deti.

Pozrite si náš videonávod na správnu techniku konvičkovania

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Akcnemamy (@akcnemamy)

Poďte si s nami zasúťažiť až o 10 konvičiek podľa vlastného výberu!

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Akčné Ženy (@akcnezeny.sk)

Zdroj foto: osobný archív redakcie

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár