Začnite písať

ZDRAVIE

Siedma choroba známa aj ako „RUKY, NOHY, ÚSTA“

Siedma choroba známa aj ako „RUKY, NOHY, ÚSTA“

Počas letných mesiacov a na začiatku jesene často stúpa počet prípadov vírusovej infekcie „ruky, nohy, ústa“. Infekcia ruky, nohy, ústa, známa aj ako Siedma choroba, je rozpoznateľná podľa typických vyrážok, ktoré se objavujú na rukách, nohách a v ústach detí a zvyčajne postihuje najmä deti mladšie ako 5 rokov.

Výskyt a vyvolanie ochorenia „RUKY, NOHY, ÚSTA“

Ochorenie ruky, nohy a ústa nebolo v minulosti veľmi rozšírené. Toto ochorenie sa najčastejšie objavuje u detí vo veku 1 až 4 roky a spôsobujú ho enterovírusy, hlavne Coxsackie vírus.

Prenos infekcie a získaná imunita

Prenos vírusu je možný cez stolicu, sliny, nosové sekréty a vyrážky a deti môžu zostať infekčné aj týždne po zotavení. Infekcia zvyčajne vedie k celoživotnej imunite voči danému vírusovému kmeňu, no opätovné ochorenie kvôli iným kmeňom je nepravdepodobné.

Prečítajte si: Šiesta choroba: Čo by ste mali o nej vedieť

Choroba „RUKY, NOHY, ÚSTA“ u dospelých

Keď dospelí dostanú chorobu ruky, nohy a ústa, môže to byť pre nich náročnejšie, ale zvyčajne nejde o závažný alebo život ohrozujúci stav. Je to pre nich často nepríjemné. Špeciálnu opatrnosť si vyžaduje situácia, ak sa s touto chorobou stretne tehotná žena.

Ochorenie „RUKY, NOHY, ÚSTA“ počas tehotenstva

Ochorenie ruky, nohy a ústa počas tehotenstva môže predstavovať zvýšené riziko pre matku aj plod, najmä ak dôjde k infekcii v prvom trimestri. Počas tohto kritického obdobia tehotenstva môže vírusová infekcia v extrémnych prípadoch vyvolať samovoľný potrat. Napriek tomu je dôležité pripomenúť, že takéto komplikácie sú veľmi vzácne.

Je tiež kľúčové byť ostražitý v čase blížiaceho sa pôrodu. Ak žena prekonáva ochorenie ruky, nohy a ústa v okamihu pôrodu, existuje zvýšené riziko prenosu vírusu na novorodenca kvôli vysokému infekčnému potenciálu tohto syndrómu. Aj keď takýto prenos je relatívne zriedkavý, očakávané matky by mali byť informované o potenciálnych rizikách a postupoch na minimalizáciu šance na infekciu.

Charakteristické znaky infekcie „ruky, nohy, ústa“

Infekcia „ruky, nohy, ústa“ je typická svojou krátkou inkubačnou dobou, ktorá trvá približne 3 až 5 dní. Začiatok ochorenia sa môže prejaviť horúčkou a symptómami podobnými chrípke, vrátane bolesti hrdla, svalov, dráždivosti, apatie a zvýšeného slinenia, s preferenciou studených nápojov kvôli bolesti pri prehĺtaní. Typickým príznakom sú drobné vyrážky v ústach, ktoré sa objavujú na podnebí, jazyku, vnútornej strane líčok a ďasnách. Tieto vyrážky sú červené a môžu obsahovať malé množstvo tekutiny, často praskajúce na vrchole.

Vyrážky sa líšia vzhľadom na chodidlách a dlaní, kde sa objavujú, ako škvrny alebo pľuzgieriky. Môžu sa taktieť šíriť aj na bedrá, zadok a stehná. Pri starších deťoch a dospelých môže byť prítomná bolesť končatín a po ustúpení príznakov sa niekedy pozoruje odlučovanie nechtov.

Starostlivosť o dieťa

Pri starostlivosti o dieťa s infekciou „ruky, nohy, ústa“ doma je dôležité pamätať na to, že kvôli vírusovému charakteru ochorenia neexistuje špecifická liečba. Na udržanie teploty dieťaťa v normálnych hraniciach je možné použiť antipyretiká. Pri podráždenosti alebo bolesti môžu byť užitočné prípravky obsahujúce paracetamol, alebo ibuprofén, pričom je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie pre deti. Keďže vyrážky v ústnej dutine môžu prasknúť, mali by sa dieťaťu podávať jemné, nekorenisté jedlá a chladné nápoje, aby sa predišlo ďalšiemu dráždeniu.

Dôležitá je aj starostlivosť o kožu, pričom do kúpeľa možno pridať hypermangán na podporu dezinfekcie. Ak dôjde k zapáleniu vyrážok, možno použiť antibiotickú masť po konzultácii s lekárom. Je kľúčové, aby dieťa ostalo doma až do úplného vyschnutia vyrážok, aby sa predišlo šíreniu infekcie.

Ochorieť môže aj dieťa so silnou imunitou.

Kedy je potrebné navštíviť lekára

Pri infekcii „ruky, nohy, ústa“ je dôležité vedieť, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Lekára by ste mali navštíviť, ak dieťa vykazuje nadmernú podráždenosť alebo nezvyčajnú letargiu, zvracia, alebo ak sa objaví bolesť hlavy sprevádzaná tuhosťou šije, čo môže naznačovať závažnejšiu infekciu ako meningitídu. Okamžitú lekársku pozornosť si vyžaduje aj podozrenie na dehydratáciu, prejavujúcu sa suchým jazykom a zriedkavým alebo žiadnym močením. Ak z vyrážok vyteká hnis, môže to byť známka bakteriálnej superinfekcie.

Značná slabosť alebo nedostatok záujmu o hry po akútnej fáze ochorenia môže signalizovať komplikácie, ako je napríklad zápal srdcového svalu, čo je pri Coxsackie víruse zriedkavé, ale vážne ochorenie. V prípade týchto príznakov je potrebná okamžitá lekárska konzultácia, aby sa zaistila správna liečba a podporili šance na úplné zotavenie.

Na záver je dôležité pripomenúť, že prevencia je vždy lepšia ako liečba. Dodržiavanie základných hygienických pravidiel, ako je pravidelné umývanie rúk a poučenie detí o hygienických návykoch, môže výrazne znižovať riziko infekcie. V prípade výskytu ochorenia je kľúčové izolovať infikované deti, aby sa zabránilo šíreniu vírusu v komunite. Väčšina detí s adekvátnou starostlivosťou prekoná infekciu „ruky, nohy, ústa“ bez vážnych následkov a môžu sa čoskoro vrátiť k svojim každodenným aktivitám.
Zdroj foto: freepik.com

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *