Začnite písať

CHOROBY

Šiesta choroba: Čo by ste mali o nej vedieť

Šiesta choroba

Čelíte náhlemu výsypu a horúčke u vášho dieťaťa? Mohlo by ísť o šiestu chorobu, bežné detské ochorenie, ktoré však vyžaduje vašu pozornosť. Zistite, ako rozpoznať charakteristické príznaky, kedy uprednostniť domácu starostlivosť a v akom momente je dôležité obrátiť sa na pediatra.

O šiestej chorobe

Šiesta choroba je vírusové ochorenie spôsobené vírusom zo skupiny herpetických vírusov. Najčastejšie sa vyskytuje u detí veku od 6 mesiacov do 2-3 rokov, ale aj staršie deti môžu byť postihnuté, hoci v miernejšej forme.

Ako rozpoznať šiestu chorobu

Inkubačná lehota šiestej choroby je 1-2 týždne a jej trvanie približne 6-7 dní. Charakteristickými príznakmi sú:

  • Začiatok s vysokou teplotou, často nad 39°C.
  • Po 3 dňoch teplota rapídne klesne a objaví sa typický výsyp – ružovočervené fliačiky, ktoré sa môžu vyskytnúť na tvári, končatinách, hrudníku a krku.
  • U starších detí môže choroba prebiehať bez výsypu alebo len s minimálnymi kožnými prejavmi.
  • Sprievodné príznaky ako nádcha, mierny kašeľ alebo únava môžu, ale nemusia byť prítomné.

Je zaujímavé poznamenať, že v minulosti, keď nebolo možné vyšetriť CRP, bolo toto ochorenie často mylne diagnostikované ako začínajúca angína, pričom výsyp bol nesprávne interpretovaný ako alergická reakcia na penicilín.

Ako sa doma postarať o dieťa so šiestou chorobou

Majte teplotu pod kontrolou

Dôležité je sledovať a udržiavať teplotu dieťaťa do 38,5°C. Vhodné je pravidelne merať teplotu a v prípade potreby podať dieťaťu bežné lieky proti horúčke, ako sú paracetamolové alebo ibuprofénové prípravky. Tieto lieky nielen znižujú teplotu, ale tiež môžu pomôcť zmierniť bolesti a nepohodlie spojené s horúčkou.

Prečítajte si: Piata choroba: Vírusová nástraha s kožnými prejavmi

Vyskúšajte zábaly alebo vlažnú vodu

Ak sa vám zdá, že lieky nedokážu dostatočne rýchlo znižovať teplotu, môžete vyskúšať domáce metódy. K najefektívnejším patria mierne studené zábaly alebo sprcha vlažnou vodou. Tieto metódy môžu pomôcť rýchlo znížiť teplotu a sú vhodné najmä pre deti, ktoré zle znášajú vysoké teploty.

Hydratácia je kľúčová

Vysoká teplota môže spôsobiť zvýšenú stratu tekutín. Je dôležité zabezpečiť, aby dieťa dostávalo dostatok tekutín. Tekutiny by mali mať izbovú teplotu, čím sa zabezpečí ich ľahšia absorpcia. Časté ponúkanie tekutín dieťaťu môže tiež predísť dehydratácii.

Kedy je správny čas navštíviť lekára

Vek dieťaťa

Pokiaľ choroba postihne dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo jeden rok, je dôležitá okamžitá konzultáciať s pediatrom. Mladšie deti môžu byť citlivejšie na komplikácie a ich imunitný systém ešte nie je plne vyvinutý.

Neúčinnosť domácich metód

Ak sa vám napriek podávaným liekom a používaným zábalom nedarí teplotu udržať pod 38,5°C, je čas vyhľadať lekársku pomoc. Vysoká teplota, ktorá sa nezníži, môže byť indikátorom vážnejšieho ochorenia.

Dehydratácia

Jedným z hlavných znakov dehydratácie je odmietanie tekutín dieťaťom, suchý jazyk alebo nemočenie viac ako 6 hodín. Dehydratácia môže byť život ohrozujúca, preto je dôležité rýchlo zasiahnuť.

Výskyt febrilných kŕčov

Toto je okamžitý signál, kedy volať rýchlu zdravotnú pomoc. Febrilné kŕče sú často spôsobené náhlym zvýšením teploty a môžu byť veľmi desivé pre rodičov aj pre dieťa.

Šiesta choroba je bežné detské ochorenie, no vyžaduje si ostražitosť rodičov. Hoci väčšina prípadov prebieha mierne, je dôležité vedieť rozpoznať príznaky a kedy vyhľadať lekára. Vždy je potrebné dbať na pohodu dieťaťa a v prípade pochybností to konzultovať s vašim pediatrom.

Viac zaujímavých článkov nájdete na našom webe.

Šiesta choroba je vírusové ochorenie spôsobené vírusom zo skupiny herpetických vírusov.

Image by Freepik

 

Zdroj foto: freepik.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *