Začnite písať

zaujímavosti

70-ročná žena porodila zdravé dvojičky

70- ročná žena z Ugandy porodila zdravé dvojčatá, stala sa tak najstaršou africkou matkou. Jej ošetrujúci lekár to označil za zázrak.
„V 70 rokoch, keď som bola považovaná za slabú, neschopnú otehotnieť či porodiť, alebo aj postarať sa o dieťa, je tu zrazu zázrak v podobe dvojičiek,“ hovorí šťastná mama.
Dvojčatá, chlapec a dievča, zostávajú nateraz v opatere Medzinárodnej ženskej nemocnice a Centra pre liečbu neplodnosti v Kampale, kde prišli na svet, pričom sú v dobrom zdravotnom stave.

70-ročná novopečená mamička podstúpila liečbu neplodnosti

Dvojčatá sa narodili v stredu 29.11.2023 v zdravotníckom zariadení v ugandskom hlavnom meste Kampala, kde žena podstúpila liečbu neplodnosti. Safina Namukwaya otehotnela vďaka metóde tzv. mimotelového oplodnenia. Či Safina použila darcovské alebo svoje vlastné vajíčko (zmrazené v nižšom veku) nie je známe. 

Safina so svojim doktorom

Prečítajte si: Romana Zboniak: Budúcim mamičkám zo srdca želám, aby pre svoje deti boli tou najlepšou verziou samej seba

Prekliata žena, ktorá nedokázala splodiť dieťa

Safinu jej označovali za „prekliatu ženu“, ktorej sa nedarilo splodiť dieťa. Jej prvý manžel zomrel v roku 1992, pričom spolu deti nemali. Otca svojich novonarodených dvojčiat spoznala už v roku 1996. Otec detí Safinu v nemocnici zatiaľ nenavštívil.

„Možno nemá radosť z toho, že som porodia dvojčatá. Muži totiž nechcú počuť o tom, že čakáte viac ako jedno dieťa, lebo sa boja potenciálnych povinností, ktoré to môže zo sebou prinášať.“ – Safina Namukwaya

Safine sa podarilo porodiť prvé dieťa, dievčatko, v roku 2020, keď mala 67 rokov.

 

Zdroj: BBC

Zdroj foto: Pexels, Twiter

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár