Začnite písať

zaujímavosti

Biologické hodiny mužov – mužská plodnosť vekom klesá

mužská plodnosť

Nám ženám „biologické hodiny“, čas na usadenie sa a založenie si rodiny často pripomína nielen okolie, ale aj gynekológ na pravidelných preventívnych prehliadkach. Zatiaľ, čo muži rovnaký tlak nepociťujú. Dôvodom je, že spoločnosť má pocit, že muži majú na splodenie detí dostatok času. Tento pocit posilňujú aj niekoľké prípady slávnych mužov, ktorým sa podarilo splodiť deti v dôchodkovom veku, ako napríklad Mick Jagger či Robert De Niro.

V poslednom desaťročí sa ľudia stávajú rodičmi čoraz v neskoršom veku. V súčasnosti majú muži deti v priemere vo veku 34 rokov. Vek prvorodičiek na Slovensku sa posunul na 28 rokov. 

Prečo sa ľudia stávajú rodičmi čoraz neskôr?

Medzi dôvody, ktoré hrajú rolu v rozhodovaní sa založiť si rodinu by sme mohli zaradiť:

  • Mladí ľudia dnes čelia väčším ťažkostiach pri kúpe vlastného bývania, než v minulosti.
  • Ženy aj muži zostávajú vo vzdelávaní dlhšie ako kedysi, zároveň z dôvodu preplneného trhu im trvá dlhšie kým si vybudujú stabilné pracovné miesto.
  • Zmenil sa aj spôsob randenia, nakoľko mladí ľudia sa spoznávajú oveľa častejšie v online svete.

Prečítajte si: Podľa terapeuta muži riešia psychické problémy alkoholom

Často existujú mylné predstavy, že problému s plodnosťou v súvislosti s vekom čelia len ženy. Avšak vek rovnako ovplyvňuje aj plodnosť mužov. Vek negatívne ovplyvňuje kvalitu spermií a znižuje plodnosť. Zároveň prináša väčšiu pravdepodobnosť narušeného zdravotného stavu dieťaťa, najčastejšie sa u detí starších rodičov môže objaviť autizmus, downov syndróm, schizofrénia, bipolárna porucha a detská leukémia.

Plodnosť v súvislosti s vekom u žien začína klesať vo veku 30 rokov a u mužov vo veku 40 rokov.

mužská plodnosť

Zdroj Freepik

Ako môžu muži zlepšiť svoju plodnosť?

Pre zdravé spermie a plodnosť je dôležité vyhýbať sa fajčeniu, nadmernému príjmu alkoholu, užívaniu drog či steroidov a noseniu tesnej spodnej bielizne. Dôležité je tiež dodržovať zdravú stravu.

Vedci naďalej vyvíjajú nové technológie, ktoré môžu ľuďom pomôcť zvýšiť ich šance stať sa rodičmi v strednom a vyššom veku. Ako napríklad zmrazenie vajíčok, či spermií. To, že to technológie umožňujú však neznamená, že by sa na to mali ľudia spoliehať a rodičovstvo odkladať.

 

Zdroj: The Conversation, Eduworld.sk

Zdroj foto: Pexels, Freepik

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár