Začnite písať

CHOROBY

Celiakia: Skrytý nepriateľ v našom jedálničku

celiakia

Celiakia, často nepoznaná a nepochopená, predstavuje vážnu výzvu pre mnohých, najmä pre deti. Odhalenie jej skrytých príznakov a pochopenie komplexnosti tejto choroby je kľúčové pre efektívnu liečbu a kvalitný život. V tomto článku preskúmame, čo celiakia je, ako ju rozpoznať a ako sa s ňou vyrovnať v každodennom živote.

Čo je celiakia?

Celiakia je imunologické chronické ochorenie, ktoré postihuje črevnú sliznicu po konzumácii lepku, proteínu nájdeného v obilninách, ako sú pšenica, raž a jačmeň. Toto ochorenie má široký dosah a môže negatívne ovplyvniť absorpciu základných živín z čreva, čím postihuje viaceré orgány a funkcie tela.

Rozpoznávanie príznakov celiakie

U detí sa celiakia prejavuje niekoľko týždňov až mesiacov po zavedení obilnín do jedálneho lístka. Typickými symptómami sú objemné hnačky so zapáchajúcou stolicou, bolesť brucha, nutkanie na vracanie, nafukovanie, nepriberanie alebo chudnutie. Taktiež môže dôjsť k nedostatku vitamínu D a chudokrvnosti v dôsledku zhoršeného vstrebávania železa z čreva.

Prečítajte si: Zápal pľúc u detí: Komplexný sprievodca príznakmi, liečbou a prevenciou

Celkové príznaky ochorenia

Celiakia sa neprejavuje len črevnými symptómami, ale má aj celkové príznaky. Medzi nich patria kožné zmeny podobné herpesu, stenčenie zubnej skloviny, zriedenie kostnej hmoty (osteoporóza), nižší vzrast, chudokrvnosť a oneskorená puberta. Môžu sa tiež objaviť poruchy pečene, zápaly kĺbov a iné menej pravdepodobné príznaky.

Diagnostika celiakie

Pri podozrení na celiakiu je potrebné komplexné vyšetrenie, vrátane odberu krvi. Na základe výsledkov krvných testov môže lekár vysloviť podozrenie na celiakiu. Diagnózu a štádium ochorenia následne potvrdí gastroenterológ vyšetrením vzorky sliznice čreva, získanej biopsiou.

Domáca starostlivosť pri celiakii

Kľúčovým krokom pri zvládaní celiakie je dodržiavanie bezlepkovej diéty. Lepok obsahuje jačmeň, raž, pšenica a niekedy aj oves. Diéta by mala byť celoživotná, pretože nedodržiavanie môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako je osteoporóza a zhubné nádory.

Kedy vyhľadať lekára

Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak dieťa nemá príznaky, ale má pokrvného príbuzného trpiaceho na celiakii alebo ak má príznaky naznačujúce celiakii.

Dôležitosť včasného zavedenia lepku

Odporúča sa zavedenie lepku do stravy dojčiat medzi 4. a 6. mesiacom života. Zavedenie lepku po 7. mesiaci života sa spája s vyšším výskytom celiakie.

Celiakia je komplexné ochorenie, ktoré si vyžaduje pozornosť a správnu diagnostiku. S vhodnou starostlivosťou a dodržiavaním prísnej diéty môžu postihnutí jedinci viesť zdravý a plnohodnotný život.

celiakia u detí môže byť veľmi náročné pre rodičov

Image by Freepik

 

zdroj titulnej foto: nensuria

zdroj článku: z knihy Sprievodca detskými ochoreniami/ Mudr. Monika Antošová

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár