Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Ministerstvo školstva bude mať v budúcom roku 2024 k dispozícii viac ako 4 miliardy eur

Z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý schválila vláda Slovenskej republiky vyplýva, že na oblasť vzdelávania, vedy, výskumu a športu pôjde v budúcom roku 2024 viac ako 4,86 miliardy eur.

Výdavky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sa tak zvýšia o 669 miliónov eur. Čo predstavuje takmer 20-percentný nominálny rast oproti rozpočtu v roku 2023.

Po pripočítaní prostriedkov z rozpočtu EÚ, Plánu obnovy a odolnosti SR a spolufinancovania eurofondov bude mať kapitola ministerstva školstva v budúcom roku k dispozícii celkovo 4,287 miliardy eur.

Normatívne výdavky na regionálne školstvo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na rok 2024 by mali byť dofinancované na viac ako 160 miliónov eur. V nadväznosti na novelu školského zákona sa navrhujú financovať opatrenia v roku 2024 v celkovej sume 100 miliónov eur.

deti v škole

Zdroj Freepik

Oblasť vysokých škôl (VŠ) by sa mali budúcoročné výdavky zvýšiť na viac ako 46 miliónov eur. Zároveň sa zvýšia aj finančné prostriedky na prevádzku verejných VŠ z dôvodu nárastu cien energií.

Prečítajte si: Simona Paločko Simková: Nevyžiadané rady si neberiem k srdcu

Rovnako sa zvýši aj podpora financovania výskumu, vývoja a inovácií v súlade so schválenou Národnou stratégiou výskumu, vývoja a inovácií. Zapojením financovania zo zdrojov Plánu obnovy a odolnosti SR, Programu Slovensko a štátneho rozpočtu by mali byť výskum, vývoj a inovácie podporené v roku 2024 sumou takmer 300 miliónov eur. Výdavky Slovenskej akadémie vied sú na rok 2024 vypočítané na viac ako 125 miliónov eur.

 

Zdroj: TASR, minedu.sk

Zdroj foto: Freepik

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár