Začnite písať

zaujímavosti

10 fascinujúcich metód, ktoré formujú deti od Dánska až po Afriku

africké deti

Každá krajina na svete má rôzne výchovné metódy. To čo sa nám môže zdať ako fascinujúce alebo kontroverzné je inde úplne prirodzené. Ako napríklad kúpanie bábätiek v ľadovej vode, co-sleeping či učenie deti odplienkovať sa na zapískanie.

Dánsko

V Dánsku rodičia bežne nechávajú svoje spiace deti v kočíku pred obchodom, keď si idú nakúpiť alebo aj pred reštauráciou. Na Slovensku je táto predstava priam až desivá. No v Dánsku je to niečo prirodzené. Dánski rodičia sa totiž nemusia báť toho, že by im dieťa niekto z pred obchodu či reštaurácie ukradol alebo mu nejako ublížil.

Fínsko

Vedeli ste, že vo Fínsku sú zakázané domáce úlohy?

„Fínske deti nemajú domáce úlohy. Mali by mať viac času byť deťmi, byť mladistvými a užívať si život.“ – Bývalá fínska ministerka školstva, Krista Kiuru

Navyše majú fínske deti oveľa viac prestávok v škole, než majú deti na Slovensku. Fínske deti tak strávia učením menej než 4 hodiny denne. Aj napriek tomu fínsky vzdelávací systém patrí medzi tie najlepšie na celom svete. Fínski študenti majú nielen výborné študijné výsledky, ale navyše sú aj najšťastnejšími školákmi.

Prečítajte si: Speváčka Jitka Boho: Jej dcéra Rosalie žije ako chlapec

Nórsko

V Nórsku je bežné, že deti trávia veľa času vonku, bez ohľadu na počasie. Táto výchovná filozofia, známa ako „friluftsliv“, zdôrazňuje spojenie s prírodou a podporuje deti, aby boli aktívni a samostatní.

deti v nórsku

Zdroj Freepik

Taliansko

Taliani zvyknú večerať ako celá rodina spolu neskoro večer, až okolo 21. – 22. hodiny, preto aj malé deti chodia spať až po 22. – 23. hodine. Nakoľko deti potrebujú pre svoj vývoj dostatok spánku, jedna štúdia, ukázala, že talianske deti do šiestich rokov majú menej spánku, ako deti v iných krajinách. Avšak sa tiež ukázalo, že spánkové návyky talianskych tínedžerov sú výrazne lepšie, ako spánkové návyky tínedžerov v USA.

Stredná Amerika

Ženy v Strednej Amerike kúpu svoje bábätká v ľadovej vode, pretože veria, že tak zabránia potničkám a dieťatku zabezpečia pokojný spánok. Deti v Strednej Amerike pri tomto ľadovom kúpeli vraj veľmi kričia, no ich mamy sú na to zvyknuté a kúpu ich v ľadovej vode aj napriek ich plaču.

Bali

Bábätko na Bali sa nesmie dotknúť zeme skôr ako dovŕši vek 3 mesiace. Pretože Balijská kultúra považuje podlahu a zem za nečisté. Ak sa bábätko mladšie ako 3 mesiace dotkne zeme považuje sa to ako zlé znamenie. No v 3 mesiacoch je to už bezpečné, pretože sa verí, že bábätko je dostatočne veľké na to, aby čelilo nečistote sveta. Navyše prvý dotyk bábätka so zemou sprevádza oslava.

deti na Bali

Zdroj Freepik

Thajsko

V Thajsku je tradičným spôsobom výučby rešpekt k starším generáciám. Preto sa deti učia zdraviť starších tým, že si pred nimi pokľaknú.

Japonsko

V Japonsku je spoločné spanie dieťatka a matky v jednej posteli (co-sleeping) úplne prirodzené, zatiaľ čo u nás ide o kontroverznú tému. Japonské matky nielenže spia so svojimi deťmi v jednej posteli, ale zároveň reagujú na plač dieťatka okamžite. Pretože Japonci veria, že napĺňanie potrieb dieťaťa od útleho veku mu dáva pocit, že je bezpodmienečne milované a pomáha mu tak vyrásť v sebavedomého dospelého.

Aj napriek tomu, že japonské deti spia v jednej posteli s rodičmi a rodičia ich plač tíšia okamžite, tak sú japonské deti vedené k samostatnosti už od mala. V Japonsku je bežné, že už 6- ročné deti samé jazdia metrom, samé sa pohybujú po meste, samé chodia do školy či do obchodu. Viete si predstaviť vaše 6-ročné dieťa poslať samé autobusom do školy?

čínske dieťa

Zdroj Freepik

Vietnam

Deti vo Vietname sa na nočník učia pomocou píšťalky. Keď dieťatko dáva znamenie, že potrebuje vykonať potrebu, rodičia ho podržia nad nočníkom, toaletou a zapískajú. To je signál, že dieťatko môže vykonať potrebu. Vietnamské deti tak dokážu zvládnuť odplienkovanie už v 9. mesiacoch.

Prečítajte si: Záujem o homeschooling na Slovensku rastie

Afrika

Výchova detí v Afrike je úlohou celej komunity, nielen jeho rodičov. Dieťa vychováva celá komunita spoločne nielen matka. V Afrike je tak úplne bežné, že matka dojčí aj cudzie dieťa a nielen to svoje.

africká žena kojí svoje dieťa

Zdroj Freepik

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár