Začnite písať

TEHOTENSTVO

10 zaručených tipov ako vyvolať pôrod

tehotná žena sedí na posteli

Ste po termíne pôrodu, ale bábätku sa ani napriek tomu nechce na svet? Poradíme vám 10 zaručených spôsobov na prirodzené vyvolanie pôrodu mimo nemocnice a nemocničného personálu. 

Len 4 % tehotných žien porodia v deň termínu pôrodu. 7-10 % žien rodí predčasne, pred 37. týždňom tehotenstva. Približne 86 % žien rodí medzi 38. až 42. týždňom tehotenstva.

Tehotenstvo trvá 280 dní. Termín pôrodu sa začína rátať od prvého dňa poslednej menštruácie, kedy ešte žena nie je tehotná. Preto je termín pôrodu len pravdepodobný. Dieťatko sa zvyčajne rodí v rozmedzí od 38. až do 42. týždňa tehotenstva.

Predtým ako sa rozhodne skúšať akúkoľvek metódu na vyvolanie prirodzeného pôrodu sa poraďte s vaším ošetrujúcim doktorom, predovšetkým ak ste mali akékoľvek problémy počas tehotenstva, alebo ste rizikovou rodičkou.

1. Teplý kúpeľ

Teplý kúpeľ alebo teplá sprcha môže vyvolať pôrod pretože teplá voda pomáha stimulovať maternicu.

2. Kolísavé pohyby

Kolísavé pohyby panvy dokážu stimulovať pôrodné cesty a pripraviť ich tak na jednoduchší prechod bábätka.

3. Chôdza

V roku 2022 klinická štúdia dokázala, že spontánny pôrod môže spustiť fyzická aktivita (a znížiť riziko zásahov počas vaginálneho pôrodu) – prechádzky 30 minút 3-krát týždenne od 38. tt rýchlosťou 4 km/h. Navyše cvičenie pomáha, aby sa bábätko počas tehotenstva uložilo do správnej polohy na pôrod. Preto je fyzická aktivita viac než vítaná.

tehotná žena cvičí yogu

Zdroj Freepik

4. Masáž bradaviek

Stimuláciou bradaviek sa vylučuje hormón oxytocín, ktorý sa využíva nielen na vyvolanie pôrodu, ale aj ako pomoc na spustenie materského mlieka. A pomáha zavinovaniu maternice po pôrode.

5. Tanec

Pohyb dokáže vyvolať pôrod, preto si skúste zatancovať. Vaše šance na vyvolanie pôrodu vďaka tancu môžete zvýšiť ešte tým, že si pri tanci budete masírovať krk, kríže a ramená.

Prečítajte si: Prehľad zavádzania mlieka u detí: Od kedy môže dieťa piť živočíšne či rastlinné mlieko?

6. Fitlopta

Vyvolať pôrod môžete aj jemnými pohybmi zo strany na stranu na fitlopte. Okrem jemných pohybov na fitlopte mierne roztiahnite nohy, čo pomôže bábätku zostúpiť do pôrodných ciest, alebo tlačiť na kŕčok maternice,  čím sa spustí produkcia hormónov potrebných na vyvolanie pôrodu

fitlopta a tehotná žena

Zdroj Freepik

7. Štipľavé jedlo

Štipľavé jedlá majú charakter „vyvolávačov“ pôrodu, pretože stimulujú črevá a podporia ich vo vyprázdnení a tým spustení kontrakcií.

8. Curb walking

Curb walking je chodenie po obrubníku. V zahraničí ide o obľúbenú metódu na prirodzené vyvolanie pôrodu. Táto metóda nemá žiadny vedecký základ, ale viacerým ženám dokáže spustiť kontrakčnú činnosť.

Jedna noha na obrubníku, druhá na ceste – Jedna noha vyložená na obrubníku, druhá na ceste. Kráčať by ste mali pár minút jedným smerom a pár minút sa obrátiť, nohy vymeniť a kráčať opačným smerom. Podľa matiek tak dieťatku pomôžete posunúť sa do pôrodných ciest, a tak vyvinúť tlak na kŕčok maternice a spustiť pôrod.

9. Masáž akupresúrnych bodov

Skúste si masírovať kožu medzi palcom a ukazovákom na ruke. Alebo poproste budúceho otecka, aby vám jemne tlačil špičku malíčka na nohe, či miernym tlakom pôsobil na miesta medzi chrbticou a kostnými dutinami, v oblasti krížov.

Prečítajte si: 20 otázok o materstve s dvojnásobnou mamou Dagmar – „Rozhodujúce sú pre mňa potreby mojej rodiny a nie to, aby ma niekto potľapkal po pleci.“

10. Sex

A tá najúčinnejšia metóda na záver je sex, pretože sa tu spojí viacero vyvolávacích metód súčasne – kolísavé pohyby, hladenie/masáž a stimulácia bradaviek. Orgazmus a sexuálne uspokojenie sú odjakživa jednou z metód, ktoré úspešne pomáhajú niektorým mamičkám rozbehnúť kontrakčnú činnosť svalstva maternice, hoci vedecky nedokázané.

Vďaka orgazmu sa uvoľňuje oxytocín, ktorý môže pomôcť naštartovať kontrakcie. Ejakulát obsahuje (malé množstvo) hormónu prostaglandíny, čo stimuluje kŕčok maternice, aby sa mal k činu a začal mäknúť, otvárať sa. Určite sa sexu vyhnite, ak vám odteká plodová voda, aby ste sa vyhli riziku infekcie.

 

 

Zdroj foto: Freepik

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár