Začnite písať

20 otázok o materstve

20 otázok o materstve s dvojnásobnou mamou Veronikou – „treba pekne žiť a deti sa pridajú“

20 otázok o materstve. Vždy 20 rovnakých otázok na tému materstvo/rodičovstvo pre každú mamu, známu aj úplne neznámu. Otázky sú síce rovnaké, ale odpovede celkom iné. Pretože každá mama je jedinečná. Aké sú odpovede na 20 otázok o materstve dvojnásobnej mamy Veroniky? 

 

„Som šťastnou mamou dvoch dospievajúcich detí, ktoré mi do života priniesli lásku, radosť a pocit naplnenia. Spolu s manželom sa staráme o to, aby im nič nechýbalo. Žijeme na striedačku v Banskej Bystrici a na juhu Chorvátska a náš kočovný život plný smiechu si užívame naplno.“ – Veronika Samborská

žena

 1. Čo ťa na materstve prekvapilo pozitívne?

Pozitívne na materstve je pre mňa všetko. Dokonca aj prebdené noci a slzy ako hrachy od neskutočnej únavy.

 1. Čo ťa na materstve prekvapilo negatívne?

Materstvo je to najkrajšie, čo sa mi mohlo v živote stať. Ak veľmi tuho hľadám niečo negatívne, tak je to asi strach. Ten nekonečný strach o deti, ktoré milujem.

 1. Zmenil sa nejako váš vzťah s manželom po príchode dieťatka?

Zo začiatku to bolo nové a nepoznané pre nás oboch, tak došlo aj k nedorozumeniam a zbytočným hádkam. Ale som vďačná za môjho manžela, ktorý bol a stále aj je veľmi tolerantný a láskavý človek. Vďaka tomu sme obaja spoločne rokmi dozrievali, hľadali kompromisy a snažili sa byť dobrými rodičmi, ktorí nestratia ani to partnerské čaro, ktoré sme si vedeli vychutnať vždy, keď to bolo možné.

Prečítajte si: Aké máte ciele do nového roka 2024?

 1. Ako sa vyrovnávaš so spoločenským tlakom v súvislosti s materstvom?

Tlak spoločnosti som nikdy nejako nevnímala. Najväčší tlak vždy na mňa vyvíjala moja svokra. Na druhej strane si myslím, že tlak spoločnosti by som zvládla ľavou zadnou, za to pri svokre som sa poriadne zapotila a neraz som si aj poriadne poplakala.

 1. Ako reaguješ na nevyžiadané rady?

Nevyžiadané rady som v mladšom veku prijímala oveľa ťažšie. Dokázali ma rozrušiť, znechutiť, ale aj zneistiť. Vekom si menej vecí pripúšťam a selektujem. Vypočujem si, často sa aj zamyslím, no v konečnom dôsledku je na mne, či radu poslúchnem alebo si urobím po svojom.

 1. Akú najhoršiu nevyžiadanú radu si doposiaľ dostala a od koho táto rada bola?

V hitparáde najhorších rád vyhráva, už pred chvíľou spomínaná, svokra. Bolo ich mnoho a takmer všetky by som mohla nazvať najhoršími, ale nie preto, že by boli skutočne zlé. Skôr vždy šlo o štýl, akým boli podané. Štýl, kedy sa mama cíti ako to najnemožnejšie stvorenie na svete. Ak mám vybrať niečo, čo mi ublížilo, tak potom určite neocenenie mojej snahy o dojčenie. Znevažovanie tejto snahy a nepochopenie ma skutočne bolelo.

 1. Aký typ výchovy preferuješ?

Myslím si, že som taká normálna mama. Snažím sa o nejaký systém, pokúšam sa o zdravý režim pre deti, ale nedokážem byť prísna a neviem sa dlho hnevať. S deťmi sa snažím veľa komunikovať. Vždy ma zaujíma, ak ich niečo trápi a nech mám povinností aj nad hlavu, stále si na ne nájdem čas. Ak by som mala uviesť niečo, čo mojim najmilším len tak ľahko neprejde, tak je to klamstvo. Našťastie sa s týmto problémom stretávame málo. Deti vedia, že aj keď niečo vyvedú, hnevať sa budem menej, keď sa to dozviem od nich a keď mi povedia celú pravdu.

žena

 1. Akým hodnotám vedieš deti?

Chcem, aby z nich vyrástli dobrí ľudia, ktorí poznajú svoju hodnotu a vážia si úprimné vzťahy. Nekladiem na ne prílišné nároky. Radšej sa im snažím prejavovať dostatok lásky a som rada, že pozitívne lásku vnímajú aj medzi mnou a manželom. Keď som smutná, nehanbím sa plakať. Netvárim sa, že som v poriadku, ak tomu tak nie je. Chcela by som im odovzdať pochopenie, že môžu byť sami sebou, a že mať rôzne pocity, je v poriadku.

 1. Akú radu by si dala budúcim mamičkám?

Budúcim mamičkám najmä želám, aby si materstvo užívali naplno.

 1. Akú radu by si dala iným maminkám?

Neviem, či som ja tá, ktorá by iným maminkám mala dávať rady. Urobila som ako mama niekoľko chýb. Pri postieľke som potom plakala a prosila svoje detičky o odpustenie. Na druhej strane si myslím, že je to prirodzené, pretože na materstvo sa pripraviť nedá, a tiež každé dieťatko je iné. Tak snáď len toľko, že sme ľudské bytosti, máme obavy, pracujú s nami emócie a nie vždy máme dobrý deň. Ale určite každá jedna z nás, vychováva deti najlepšie ako vie.  

 1. Akú radu by si dala otcom?

Ockovia, buďte trpezliví a chápaví voči partnerkám a využite každú chvíľku, aby ste boli so svojimi deťmi. Nielen mama je pre deti dôležitá. Významnú úlohu v živote zohráva aj otec a na tom sa nikdy nič nezmení. Ľúbte svoje ženy, pretože dali život vašim deťom. Ľúbte svoje deti, pretože prišli na tento svet, aby vás niečo výnimočné naučili.

Prečítajte si: Simona Paločko Simková: Nevyžiadané rady si neberiem k srdcu

 1. Akú radu by si dala ženám, ktoré uvažujú, že by sa stali mamami?

Choďte do toho a nebojte sa. Byť mamou, je úžasné.

 1. Čo máš na materstve najradšej?

Výnimočnosť a privilégium byť mamou. Kým som ňou nebola, cítila som sa neúplná.

 1. Aké boli tvoje prvé pocity, keď si sa dozvedela, že budeš mamou?

Veľká a neopísateľná radosť. A vzápätí strach, či to zvládnem.

 1. Ako si našla rovnováhu medzi materstvom a časom len pre seba?

Nikdy som ju nenašla. Rovnováha u mňa neexistuje. Sú deti, potom manžel a niekde veľmi ďaleko som ja. Minúty, kedy mi to prekáža, by som porátala na prstoch jednej ruky.

 1. Aké sú tvoje ciele v materstve?

Ani neviem, či mám nejaké špeciálne ciele. Vždy hovorím, že treba pekne žiť a deti sa pridajú. To je môj pohľad na materstvo.

 1. Kde hľadáš odpovede a rady na tvoje otázky a dilemy spojené s materstvom?

Žiadne otázky ani dilemy spojené s materstvom neriešim. O všetkom komunikujem s manželom a s deťmi. Spoločne hľadáme najlepšiu cestu a volíme najideálnejší smer, aby ma moje materstvo, či naše rodičovstvo napĺňalo, a aby sa deti cítili slobodne a spokojne.

 1. V čom konkrétnom sa zmenil tvoj pohľad na svet po tom čo si sa stala mamou?

Vo všetkom. Odvtedy už nie je nič dôležitejšie než naša rodina.

 1. Interagovala si niektoré tvoje skúsenosti z materstva aj do tvojho profesionálneho pracovného života?

Určite áno. Naše deti mi dávajú mnoho inšpirácií. Rada pozerám aj na svoju profesiu ich očami.

 1. Akú najlepšiu radu o materstve si doposiaľ dostala a od koho táto rada bola?

Najcennejšia rada o materstve vyšla z úst môjho manžela. Znela: „Buď sama sebou.“

 

Zdroj foto: osobný archív Veroniky Samborskej

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár