Začnite písať

20 otázok o materstve

20 otázok o materstve s mladou dvojnásobnou mamou Zuzanou – „Neexistuje dieťa, ktoré je zlé“

mama a dvaja synovia

20 otázok o materstve. Vždy 20 rovnakých otázok na tému materstvo/rodičovstvo pre každú mamu, známu aj úplne neznámu. Otázky sú síce rovnaké, ale odpovede celkom iné. Pretože každá mama je jedinečná. Aké sú odpovede na 20 otázok o materstve dvojnásobnej mamy Zuzany

„Som mladá mamina dvoch chlapcov, mám 23 rokov. Prvého syna som mala v maturitnom ročníku a druhého počas štúdia na vysokej škole. Od malička mám rada deti a verím, že s nimi budem aj jedného dňa pracovať.“ – Zuzana Bogarová

tehotná žena

Zuzana Bogarová

1. Čo vás na materstve prekvapilo pozitívne?

Pozitívne ma prekvapilo to, ako od prvého momentu milujete svoje dieťa, je pre vás najdokonalejšie na svete a neviete z neho spustiť oči. Neskôr sa to celé prenesie na puto medzi matkou a dieťaťom. A do určitej miery aj tá závislosť na mame je taká krásna. Ja si ju užívam, kým sa dá. Potom príde puberta a je to preč.

2. Čo vás na materstve prekvapilo negatívne?

Jedine negatívum je deficit spánku, avšak musím sa priznať, že ten som zažívala pri prvom synovi Adamkovi. To bolo dieťa ako na baterky. Doteraz je to pre mňa jedna záhada, ako mu to mohlo stačiť. Nespal poriadne ani cez deň, ani v noci.

3. Zmenil sa nejako váš vzťah s vašim partnerom po príchode dieťatka?

Tak určitou formou sa každý vzťah tým podľa mňa zmení. Ako sa hovorí, pri deťoch sa človek ukáže aký naozaj je. Ale na šťastie sa to neuberá negatívnym smerom. Práve naopak.

4. Ako sa vyrovnávate so spoločenským tlakom v súvislosti s materstvom?

Musím sa priznať, že okrem toho, že každému hneď vŕta v hlave váš vek, nie je nič také, čo by som zvládala s prekážkami. Je to taký príjemný balans. A ešte by som spomenula ľudí, ktorí vás hneď dajú do kategórie slobodnej mamičky, ale nad tým sa dá už iba pousmiať.

5. Ako reagujete na nevyžiadané rady?

Čo sa ku mne dostáva a nedá sa to ignorovať, lebo to zažije podľa mňa každý mladý rodič, je tá slávna fráza „mala si si užívať, kým si mladá“. To mi príde veľmi také, ako by som to povedala, od veci? Pretože, keby človek dieťa nechce, sa zariadi tak, aby ho nemal. Čiže stačí zareagovať s chladnou hlavou a úsmevom na perách, že každý ako si zariadi, tak má a vám táto situácia vyhovuje.

mama a dvaja synovia

Zuzana Bogarová so synmi Adamko a Samko

6. Akú najhoršiu nevyžiadanú radu ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?

Neviem, či je to vyslovene najhoršia, ale rozhodne najčastejšia „nenos ho toľko na rukách“. Je to predsa iba obdobie a do dospelosti ho vynášať nebudem. No nie?

Alebo ešte jedna „ja by som to takto nerobila“, čo vám niektorí ľudia povedia s vyčítavým podtónom. Pri tom, každý má inú výchovu, povahu a predstavu o fungovaní vlastnej rodiny.

7. Aký typ výchovy preferujete?

Mám dve deti, prvý bol Adamko, má 3,5 roka a  je celkovo empatický a citlivý. Veľmi reaguje na tón hlasu, gestá a mimiku. Stačí, ak z vás cíti pokoj, a tým pádom nemusíte ani zvyšovať hlas a rozprávať sa s ním direktívne. Potom tu je Samko, ktorý naozaj stále sleduje Adamka a toho sa ešte nedá vychovávať. Je maličký a koná inštinktívne. Ja som celkovo veľmi pokojná a trpezlivá, čiže zatiaľ sa u nás všetko vyvíja prirodzeným smerom. Deti kopírujú rodičov, upratujeme spolu, varíme, pečieme, čiže bežné aktivity robíme spoločne.

8. Akým hodnotám vediete vaše deti?

Veľmi rada by som bola, aby boli v dospelosti cieľavedomí, múdri, jednali s rozvahou a nie bezhlavo. Samozrejme, aby mali vštiepené zdravé hodnoty, ako napríklad byť nápomocní, empatickí, slušní, nekonfliktní, priateľskí, spravodliví. Jednoducho, by som to zhrnula tak, aby mali z domu prevzaté morálne a kultúrne/spoločenské hodnoty.

9. Akú radu by ste dali budúcim mamičkám?

Ak sú také, že si príliš pripúšťajú veci k srdcu, materstvo ich toto trošku odnaučí. Prirovnala by som to k tomu, ako keď niekto hodí ihlu do kopy sena. Vy budete ihla a seno bude okolie, vrátane nevyžiadaných rád, voči ktorým sa každá mamina obrní. Je to úplne iný svet, do ktorého vstúpite narodením dieťatka.

10. Akú radu by ste dali iným maminkám?

Rozhodne, aby neporovnávali svoje deti s nikým a neriešili to, čo si niekto pomyslí, alebo ako budú vyzerať. Napríklad,  keď budú jediné z rodičov, ktoré sa hádžu s dieťaťom do guličiek v kútikoch.

11. Akú radu by ste dali otcom?

Aby nenechávali všetko na ženách, lebo aj oni sa podieľajú na výchove detí a to viac, ako si myslia. Aj oni dávajú deťom určitý vzorec správania, deti sú ako špongie.

12. Akú radu by ste dali ženám, ktoré uvažujú, že by sa stali mamami?

Nech neuvažujú príliš dlho, lebo nikdy sa človek nebude cítiť 200% pripravený. A zamotajú sa vo vlastných myšlienkach, či áno alebo nie, alebo či teraz, či neskôr. Keď budú deti na svete, nikdy to neoľutujete, nech je to kedykoľvek.

Prečítajte si: 20 otázok o materstve s dvojnásobnou mamou Dagmar – „Rozhodujúce sú pre mňa potreby mojej rodiny a nie to, aby ma niekto potľapkal po pleci.“

13. Čo máte na materstve najradšej?

To, že každý deň je iný, jedinečný. Každý deň vidíte na dieťati, že sa učí niečo nové a rastie ako z vody. Až by ste v určitom bode chceli zastaviť čas.

14. Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že budete mamou?

Ja som sa veľmi tešila. Adamka som mala v maturitnom ročníku a nikdy by som si nepomyslela na to, že by tu nemal byť s nami. Mať svoje zdravé dieťa je dar. Hneď som začala pozerať všelijaké blogy o vývine dieťaťa a naozaj som sa nevedela dočkať kedy začnem pripravovať všetky potreby, oblečenie, postieľku a kozmetiku.

15. Ako ste našli rovnováhu medzi materstvom a časom len pre seba?

Tak priznám sa, že do teraz to neviem úplne zosúladiť, ale jedine keď deti večer zaspia, to je taká istota. Vtedy prichádza na rad moje realizovanie.

16. Aké sú vaše ciele v materstve?

Jednoznačne vychovať z mojich synov inteligentných, empatických  a úspešných mužov.

17. Kde hľadáte odpovede a rady na vaše otázky a dilemy spojené s materstvom?

Najskôr sa snažím riadiť intuíciou. Od malička mám vzťah k deťom, tiež aj študujem na pedagogickej fakulte, aby som si mohla splniť môj sen o práci s detičkami. Ale samozrejme, nikto nie je neomylný a veľmi rada si vypočujem rôzne zaujímavé podcasty a videá s odborníkmi, ktoré pozerám veľmi rada.

mama so synom

Zuzana Bogarová so synom Adamkom

18. V čom konkrétnom sa zmenil váš pohľad na svet po tom čo ste sa stali mamou?

Úplne vo všetkom. To sa nedá ani konkrétne opísať, zrazu človek začne úplne inak vnímať celý svet o 180 stupňov. Poskladá sa mu v danom momente rozpadnutá skladačka do jedného celku.

19. Interagovali ste niektoré vaše skúsenosti z materstva aj do vášho profesionálneho pracovného života?

Zatiaľ ešte nepracujem, ale mala som pred tehotenstvom na strednej škole brigádu s deťmi, ktorá ma veľmi bavila a vnímam ako veľkú výhodu to, že ku mne prirodzene inklinujú deti a majú ma rady. Zatiaľ si prepájam vedomosti zo štúdia s rodičovstvom a naopak.

20. Akú najlepšiu radu o materstve ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?

Neviem, či sa to dá nazvať ako vyslovene rada, ale jednoznačne výrok „neexistuje dieťa, ktoré je zlé“. Dieťa je zrkadlom svojích rodičov, výchovy a prostredia, v ktorom žije. Ani neviem, kde presne som ho prvýkrát čítala, ale úplne s ním súhlasím.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *