Začnite písať

AKČNÉ TIPY

Akčné tipy na 3 knihy, ktoré by si mala prečítať každá mama

tehotná žena číta knihu

Prinášame vám 3 akčné tipy na skvelé knihy o materstve, rodičovstve, ktoré by si rozhodne mala prečítať každá mama.

Psychológia pre milujúcich rodičov

„Veríme, že ak sa budeme k našim deťom správať od prvého dňa s rešpektom, bez popierania ich potrieb a emócií, s pridaním pevných hraníc a pozitívnej disciplíny, vyrastú z nich šťastní a zodpovední dospelí. Veríme, že títo malí ľudia, ktorých nadovšetko milujeme, môžu mať krásny život, môžu byť zdraví, veselí a dobrosrdeční. Môžu veriť sami v seba a v iných ľudí. A predovšetkým, žiť svoj život s ľahkosťou a mať radi seba a iných takou láskou, akou boli milovaní a prijímaní, od kedy sú.“

Kniha Psychológia pre milujúcich rodičov je mimoriadne obľúbená literatúra z tematiky rodičovstva a aktuálne sa teší už z druhého vydania, ktoré je doplnené o dve nové kapitoly (jedna je zameraná na bábätká, ktoré sa nevyvíjajú podľa tabuliek a druhá myslí na rodičov detí) a vychádza v novej grafickej úprave s ilustráciami Daniely Olejníkovej.

Túto knihu napísali tri psychologičky, vedkyne a mamy, ktoré detailne rozoberajú prvý rok bábätka. Venujú sa témam, ktoré sú s týmto obdobím úzko späté – vzťahová väzba, temperament, plač a spánok bábätka, jeho emočný aj rozumový vývin. Svoje tvrdenia majú podložené svetovými výskumami, no formulujú ich zrozumiteľne a prívetivo.

tehotná žena číta knihu

Zdroj Pexels, Autor Antoni Shkraba

Kniha sa zameriava na praktické témy, ktoré rieši každý rodič:

  • Nechať dieťa plakať, alebo ho hneď brať do náručia?
  • Čo robiť, aby dobre spalo?
  • Čo dieťatko stresuje a ako mu pomôcť?
  • Koľko a ako bábätko stimulovať?
  • Čo je najdôležitejšia úloha rodičov počas prvého spoločného roku s bábätkom, aby mu postavili základy pre šťastný život?

Prečítajte si: Speváčka Jitka Boho: Jej dcéra Rosalie žije ako chlapec

Nenásilná komunikácia

Ak „násilná“ znamená konať tak, že ubližujeme alebo zraňujeme druhých, potom sa dá väčšina našej komunikácie – odsudzovanie druhých, šikanovanie, rasové predsudky, obviňovanie, ukazovanie prstom, diskriminácia, rozprávanie bez počúvania, kritizovanie druhých alebo seba samých, nadávanie, nahnevané reakcie, používanie politickej rétoriky, zaujatie obranného postoja alebo súdenie, kto je „dobrý/zlý“ alebo čo je „správne/nesprávne“ – nazvať „násilnou komunikáciou“.

Kniha hovorí o nenásilnej komunikácii, ktorá spája 4 veci:

  • Vedomie- súbor zásad, ktoré podporujú život plný súcitu, spolupráce, odvahy a autentickosti
  • Jazyk- pochopenie toho, ako slová prispievajú k vytvoreniu spojenia alebo odcudzeniu
  • Komunikácia- vedomosť, ako žiadať o to, čo chceme, ako vypočuť druhých dokonca aj v prípade rozdielnych názorov a ako smerovať k riešeniam, ktoré uspokoja všetkých
  • Prostriedky vplyvu- zdieľanie „moci s druhými“ namiesto používania „moci nad druhými“

Dr. Mama: Spoveď prvorodičky

Kniha Spoveď prvorodičky je inšpirujúci návod, ako prežiť materstvo – z pohľadu pediatričky a matky po prvýkrát.

Keď sa žena stane mamou, svet sa jej zmení na nepoznanie. Zmení sa nielen jej svet, ale aj ona sama. Prichádzajú situácie, pocity a stavy, ktoré si predtým nedokázala ani predstaviť. Autorka knihy Klára Sekyrová sa pozerá na materstvo optikou neistej matky, ktorá je zároveň pediatričkou, čo prináša mnoho pozoruhodných a vtipných paradoxov.

Tehotná žena číta knihu

Zdroj Pexels, Autor Amina Filkins

Kniha „Dr. Máma“ je denníkom, vyznaním a rekapituláciou všetkých predstáv, emocionálnych zážitkov a strachov, ktorými prešla počas tehotenstva a prvého roka materstva. Autorka svoje úprimné líčenie každodenných radostí a strastí dopĺňa cennými radami obohatenými o vlastné skúsenosti doktorky.

 

Zdroj foto: Pexels

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár