Začnite písať

VZŤAHY

Pomoc partnera v domácnosti: Ako s ním o tom komunikovať

partnerova pomoc v domácnosti

Pomoc partnera v domácnosti je v súčasnosti nevyhnutná pre dosiahnutie rovnováhy, keďže sa očakáva, že obaja partneri prispievajú nielen finančne, ale aj v domácich prácach. Diskusia o rozdelení domácich povinností môže byť citlivá, ale je kľúčová pre udržanie zdravého a harmonického vzťahu. Ako teda môžeme komunikovať so svojím partnerom o zvýšení jeho angažovania v domácnosti bez vzniku zbytočných konfliktov?

Ako začať rozhovor

Vyberanie vhodného času a miesta

Je kľúčové vybrať čas, kedy sú obaja partneri uvoľnení a pripravení na diskusiu. Nie je vhodné začínať takúto konverzáciu v strese alebo v momente frustrácie.

Otvorenosť a poctivosť

Dôležité je byť úprimný o svojich pocitoch a potrebách bez obviňovania. Používanie „ja“ výrokov („cítim sa…“) namiesto „ty“ výrokov („ty nikdy…“) pomáha predísť pocitu útoku.

Prečítajte si: Ako obnoviť intimitu vo vzťahu po pôrode? 7 tajomstiev ako na to

Počúvanie a porozumenie

Aktívne počúvanie a snaženie sa chápať partnerov pohľad je nevyhnutné. Vyvarujte sa kritike a skúste nájsť riešenia, ktoré vyhovujú obom stranám.

partner a jeho pomoc v domácnosti

Image by Freepik

Stanovenie realistických očakávaní

Rozhovor by mal zahŕňať diskusiu o tom, čo je spravodlivé a realizovateľné pre obidvoch partnerov. Každý má iné limity a časové možnosti, ktoré je potrebné brať do úvahy.

Spoločné plánovanie

Vytvorenie plánu alebo harmonogramu, ktorý zohľadňuje potreby a schopnosti obidvoch strán, je efektívny spôsob, ako dosiahnuť rovnováhu. Striedanie úloh alebo pridelenie konkrétnych zodpovedností môže pomôcť vytvoriť jasné očakávania.

plánovanie poriadku v domácnosti s mužom

Image by Freepik

Ocenenie a motivácia

Vyjadrenie vďaky a ocenenia za partnerovo úsilie je kľúčové. Je dôležité pripomenúť, že spolupráca v domácnosti nie len zlepšuje vzťah, ale aj vytvára harmonické domáce prostredie.

Riešenie konfliktov

Pri nesúhlase alebo konflikte je dôležité hľadať kompromisy a byť flexibilný. Dôležité je riešiť problémy konštruktívne a snažiť sa nájsť riešenia, ktoré vyhovujú obom.

Zlepšenie domácej dynamiky je postupný proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Je dôležité pamätať na to, že otvorená komunikácia a vzájomné pochopenie sú kľúčom k zdravému a šťastnému spoločnému životu. Tento proces môže niekedy vyžadovať úsilie a prispôsobenie sa, ale výsledkom je silnejší, šťastnejší a harmonický vzťah.

chlap ako pomoc v domácnosti

Image by Freepik

Ako to majú zariadené akčné mamy v domácnostiach

Akčná mama Veronika

Domácnosť je môj rajón 🙂. Varím, pečiem, upratujem, periem a všetko, čo je potrebné, aby sme neboli hladní, mali si čo čisté obliecť a nežili v špine ako prasiatka. Ale vždy, keď s niečím potrebujem pomôcť, môj muž mi rád pomôže. A pravdaže už aj deti. Ja som s tým takto ok. Psychicky si vždy oddýchnem pri fyzickej práci tohto druhu. Takže u nás vyslovene nejaká deľba domácich prác nefunguje, ale ani sme sa o tom nikdy nebavili. Všetkým nám to takto pasuje, pretože ja určite nemaľujem izby, nestarám sa o technické veci okolo domu, neriešim IT veci a pod. A napríklad na nákupy potravín chodí môj muž veľmi rád, čo ma teší, lebo ja až tak nie. A určite nezomrieme od hladu, keď ja neuvarím, môj muž varí výborne. Čiže, ak by som vyslovene hovorila o domácnosti, tak tá je mojou doménou 🙂 a vyhovuje mi to.

Akčná žena Klaudia

Môj robí prirodzene sám od seba to čo treba v domácnosti. Nemusela som to s ním nijako komunikovať. Jasné, že ja upratujem, varím a podobne viac. Ale zas on viac rieši tie “mužské” záležitosti, ktoré treba. No myslím si, že aj tak sme rovnocenní v starostlivosti o našu domácnosť.

Akčná mama Frederika

U nás to funguje tak, ako sa dohodneme :). Na 90% upratujem v domácnosti ja a zvyšných 10% môj partner. Ak nestíham umyť napríklad podlahy, tak poprosím svoju polovičku či by ju nemohol umyť. Samozrejme, nie vždy to ide podľa predstáv a sú námietky, ale so správnou komunikáciou viem docieliť to, čo chcem. Určite sa mi overilo to, že treba viesť komunikáciu na tému upratovanie ozaj v kľude, keď ani jeden z nás nie je podráždený. Vtedy máte väčšiu šancu, že Vám partner pristúpi na pomoc v domácnosti. Určite, keď chlap pomôže aspoň tými pár percentami v domácnosti, tak to nesmierne ocení. Mne to stačí, pretože viem, že o vonkajšok domu sa stará výlučne iba on a preto ani nepožadujem príliš veľkú pomoc, čo sa týka domácnosti.

 

zdroj foto: freepik.com

 

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár