Začnite písať

POMÁHAME SPOLOČNE

Pomôžme spoločne zabezpečiť ortézy pre Anetku, ktorá má detskú mozgovú obrnu

dievča s detskou mozgovou obrnou a mama

Podporujeme aspoň jeden príbeh dieťatka, ktoré potrebuje našu pomoc. 

 

Trinásťročná Anetka bojuje s detskou mozgovou obrnou, preto potrebuje nevyhnutnú zdravotnú pomoc. Podľa doktorov mala byť Anetka ležiace dieťa, ale každodenným cvičením, rehabilitáciami, podpornými terapiami sa posúva vpred.

Anetka sa narodila predčasne, po komplikovanom tehotenstve. Ona aj jej maminka boli v ohrození života. Anetka od narodenia bojuje s niekoľkými závažnými diagnózami (Detská mozgová obrna – spastická kvadruperéza, agenéza septum pellucidum, schisencefalia, epilepsia).

dieťa s detskou mozgovou obrnou na rehabilitáciách

Anetka na rehabilitácii

Anetkine schopnosti momentálne dosahujú úroveň samostatného sedu a asistovanej chôdze – s oporou za ruky, alebo o barličky. Na dlhšie trasy, rýchle presuny a do školy je odkázaná na invalidný vozík. Stále však pracujeme na tom, aby bola Anetkina chôdza stabilnejšia, krok ľahší, aby sa naučila lepšie udržať rovnováhu. To je, ale beh na dlhú trať.

Hoci Anetka stále intenzívne cvičí, jej spastické svalstvo sa pomaly skracuje, nôžky sa dostávajú do X-postavenia kvôli nesprávnemu postaveniu na klenbách nôh a stuhnutému svalstvu. Po konzultácii s mnohými odborníkmi bolo zhodnotené, že Anetka potrebuje špeciálne ortézy, ktoré zabránia ďalšiemu skracovaniu svalstva a ktoré udržia nohy v správnom postavení – práve v tomto období, kým prudko rastie. Ortézy bude potrebovať nosiť 23 hodín denne, musí v nich spať, cvičiť, chodiť, fungovať nepretržite s výnimkou hodinky na hygienu.Také ortézy, ktoré Anetka potrebuje k udržaniu a prípadnému zlepšeniu zdravotného stavu, na Slovensku vyrobiť nevedia. Na výrobu má patent rakúska firma Pohlig Austria vo Viedni. Je to ortopedická klinika, ktorá robí ortézy na mieru podľa individuálnych potrieb pacienta. Ortézy sú odľahčené, práve na to, aby sa v nich dalo chodiť, a zároveň extrémne pevné – zo špeciálnej ocele. Obliehajú celú nohu z každej strany. Okrem toho majú pohyblivé kĺby, ktoré umožňujú bezproblémový pohyb a zároveň regulujú správne postavenie končatín. Takéto ortézy budú Anetku a jej mamu stáť 7 000 eur.

Prečítajte si: Pomôžme spoločne Adamkovi s pravidelnými rehabilitáciami

dievča s detskou mozgovou obrnou

Anetka

Pomôžme spoločne Anetke posunúť sa vpred. Pomôcť môžete tu.

 

Zdroj: www.ludialudom.sk

Zdroj foto: www.ludialudom.sk

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár