Začnite písať

TEHOTENSTVO

Ruptúra maternice: Keď každá minúta je dôležitá pre záchranu života

ruptúra maternice

Ruptúra maternice je vzácna, ale extrémne závažná komplikácia pôrodu, pri ktorej dochádza k prasknutiu maternice matky. Tento nebezpečný stav môže spôsobiť vážne krvácanie u matky a dokonca ohroziť život bábätka, keď sa dostane do brušnej dutiny matky. Prečítajte si viac o tomto naliehavom zdravotnom probléme, ktorý vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Riziko ruptúry maternice pre matku a následný cisársky rez

Ruptúra maternice postihuje menej ako 1 percento tehotných žien, pričom je najčastejšie spojená s existujúcimi jazvami na maternici z predchádzajúcich cisárskych rezov alebo iných chirurgických zákrokov na maternici. S každým ďalším cisárskym rezom sa riziko tohto stavu pre ženu zvyšuje. Preto môže byť ženám, ktoré už absolvovali cisársky rez, odporúčané vyhnúť sa vaginálnemu pôrodu v budúcich tehotenstvách.

Aj keď je vaginálny pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze možný, takéto prípady vyžadujú zvýšenú pozornosť a dôkladné monitorovanie zo strany zdravotníckeho personálu. Totiž pôrod pre ženu, ktorá sa rozhodne spontánne rodiť po predchádzajúcom cisárskom reze, je považovaný za vysoko rizikový.

Riziká ruptúry maternice pre dieťa

Riziká pre dieťa sú pri ruptúre maternice obzvlášť vysoké. Po diagnostikovaní ruptúry je nevyhnutné okamžite prijať opatrenia na záchranu dieťaťa, zvyčajne prostredníctvom núdzového cisárskeho rezu. Kľúčovým faktorom je rýchlosť zásahu – ak nie je dieťa vyslobodené do 10 až 40 minút, môže dôjsť k jeho úmrtiu v dôsledku akútneho nedostatku kyslíka. Táto situácia zdôrazňuje dôležitosť rýchleho a efektívneho lekárskeho zásahu pri prvých známkach ruptúry maternice, aby sa minimalizovali riziká a zachránili životy.

Príznaky pri ruptúre maternice

Príznaky ruptúry maternice môžu byť rôznorodé a zahŕňajú širokú paletu symptómov, ktoré môžu naznačovať vážne ohrozenie zdravia matky aj dieťaťa. Medzi možné príznaky patrí:

 • Nadmerné vaginálne krvácanie
 • Náhla bolesť medzi kontrakciami
 • Kontrakcie, ktoré sa stávajú pomalšími alebo menej intenzívnymi
 • Neobvyklá bolesť brucha alebo citlivosť
 • Recesia hlavy bábätka do pôrodného kanála: Ak sa hlavička dieťaťa nečakane pohne smerom nahor počas pôrodu, môže to byť znakom ruptúry.
 • Vydutie pod lonovou kosťou: Tento príznak môže byť spôsobený pokusom bábätka vymaniť sa z maternice do brušnej dutiny.
 • Náhla bolesť na mieste predchádzajúcej jazvy na maternici
 • Strata tónusu svalov maternice: Zníženie svalovej sily maternice môže naznačovať ruptúru.
 • Rýchly tep, nízky krvný tlak a šok u matky: Tieto symptómy môžu naznačovať vážne vnútorné krvácanie a šokový stav.
 • Neobvyklý tep srdca u bábätka: Zmeny v srdečnej frekvencii dieťaťa môžu naznačovať, že trpí nedostatkom kyslíka.
 • Zlyhanie pôrodu pokročiť prirodzene

Ak sa objavia tieto príznaky, je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože ruptúra maternice predstavuje vážnu pôrodnú komplikáciu vyžadujúca si naliehavý lekársky zásah.

Prečítajte si: Ovulácia rozlúštená: Prečo tieto dni menia všetko?

Čo spôsobuje ruptúru maternice

Ruptúra maternice sa môže stať počas pôrodu v dôsledku zvýšeného tlaku, keď sa bábätko snaží prejsť pôrodným kanálom. Tento zvýšený tlak môže byť pre niektoré časti maternice, najmä ak sú oslabené predchádzajúcimi cisárskymi rezmi alebo inými chirurgickými zákrokmi, príliš veľký, čo môže viesť k jej prasknutiu.

Ruptúra sa najčastejšie vyskytuje na mieste predchádzajúcej jazvy po cisárskom reze, pretože jazvová tkanina nie je taká pevná, ako pôvodná maternicová tkanina a môže byť náchylnejšia na prasknutie pod tlakom. Keď dôjde k prasknutiu maternice, obsah maternice, vrátane bábätka, môže vniknúť do brušnej dutiny matky, čo predstavuje vážne riziko pre zdravie matky aj dieťaťa.

Ako je diagnostikovaná ruptúra maternice?

Diagnostikovanie ruptúry maternice môže byť komplexné, pretože príznaky sú často nešpecifické a stav môže nastať náhle. Lekári, ktorí si myslia, že by mohlo ísť o ruptúru maternice budú pozorne sledovať príznaky ohrozenia bábätka, ako sú zmeny v srdečnej frekvencii, ktoré môžu signalizovať pomalý tep u dieťaťa. Vzhľadom na akútnosť situácie a potenciálnu špecifickosť symptómov môže byť konečná diagnóza často potvrdená až počas chirurgického zákroku, napríklad počas núdzového cisárskeho rezu.

Liečba pri ruptúre

Liečba ruptúry maternice závisí od jej závažnosti a môže zahŕňať rôzne chirurgické postupy. V prípade vážnej straty krvi môže byť nevyhnutné odstránenie maternice (hysterektómia) na kontrolu krvácania, čo má za následok trvalú neplodnosť ženy. Ženy, ktoré utrpeli značnú stratu krvi, môžu potrebovať transfúzie krvi na obnovu objemu krvi.

Okrem toho je zvyčajne potrebný naliehavý chirurgický zásah na vybratie bábätka a zabezpečenie jeho prežitia. Táto operácia sa vykonáva, čo najrýchlejšie, aby sa minimalizovali riziká pre bábätko, vrátane nedostatku kyslíka. Po narodení bude bábätko potrebovať kritickú starostlivosť, možno aj dodávku kyslíka, na podporu jeho dýchania a celkového zdravia.

Aká je prognóza ruptúry maternice?

Prognóza pri ruptúre maternice závisí od rýchlosti a účinnosti zásahu. Približne 6 percent bábätiek, ktorých matky zažijú ruptúru maternice, bohužiaľ neprežije. Úmrtnosť matiek spojená s touto komplikáciou je pomerne nízka, približne 1 percento, ale riziko je stále prítomné. Kľúčovým faktorom pre zlepšenie prognózy pre obidvoch, matku aj dieťa, je rýchla diagnóza a následná liečba, ktorá môže výrazne zvýšiť šance na prežitie.

Aká je prevencia?

Pokiaľ ide o prevenciu ruptúry maternice, jediný istý spôsob je vykonanie cisárskeho rezu. Pri vaginálnom pôrode nie je možné úplne eliminovať riziko ruptúry, najmä u žien, ktoré majú predchádzajúce jazvy na maternici z cisárskych rezov alebo iných operácií. Napriek tomu by strach z ruptúry maternice nemal byť rozhodujúcim faktorom pri voľbe spôsobu pôrodu.

Je dôležité otvorene diskutovať so svojím lekárom o všetkých dostupných možnostiach pôrodu, pričom sa zohľadní vaša individuálna zdravotná história, vrátane predchádzajúcich pôrodov a operácií na maternici. Týmto spôsobom je možné prijať informované rozhodnutie, ktoré bude najlepšie pre vás aj vaše dieťa, s plným vedomím potenciálnych rizík a výhod jednotlivých možností.

 

zdroj titulnej foto: freepik.com/wavebreakmedia_micro

zdroj článku: healthline.com/Pregnancy Complications: Uterine Rupture

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár