Začnite písať

ZDRAVIE

Online terapeutická poradňa o tom, že strach z prvej terapie je prirodzený, no nie neprekonateľný

terapia

Všetko čo robíme po prvý raz nám prináša pocit strachu a neistotu. Je to prirodzené, no nie neprekonateľné. Online terapeutická platforma Hedepy tvrdí, že tak, ako sa obávame z prvého dňa v novej práci či škole, rovnako sa môžeme obávať aj prvej terapie. Ak sa však na ňu dobre pripravíme a dáme jej šancu, život môže nabrať úplne iný smer.

Prvá terapia je ťažké, ale dôležitá

Prvá terapia prináša strach a obavy, avšak pre duševné zdravie je kľúčová. Nakoľko pri prvom stretnutí si s terapeutom vymieňate tie najdôležitejšie informácie:

  • Prečo ste sa rozhodli pre terapiu.
  • Čo vás trápi.
  • Čo by ste vo svojom živote chceli zmeniť.

Terapeut vám vysvetlí, akým spôsobom bude s vami pracovať, ako často terapie budete potrebovať a  spoločne zistíte, čo bude cieľom terapií.

terepia

Zdroj Freepik

„Prvé sedenie je veľmi dôležité na zistenie, či sa s daným človekom cítite dobre a či u neho môžete nájsť pomoc. Prvé stretnutie nie je len o organizácií.“ – terapeutka Mgr. Michaela Jombíková Janáková PhD.

Prvý terapeut vám nemusí sadnúť. No nenechajte sa preto odradiť

Je úplne normálne, ak na svojej prvej terapii stretnete terapeuta, ktorý vám nesadne. Niekedy sú prekážkou sympatie inokedy štýl práce. Preto buďte na terapii úprimný. Hovorte aj o tom, že vám jeho typ práce nesedí. Práve takýto úprimný rozhovor vie ukázať to, či vašim ďalším spoločným sedeniam dáte druhú šancu.

„Terapeut sa nebude hnevať aj keď ho odmietnete, prešiel mnohými hodinami vzdelávania a rozumie, aké je dôležité, aby ste sa pri terapii cítili pohodlne a bezpečne,“ vysvetľuje terapeutka z online terapeutickej platformy Hedepy.

Prečítajte si: Stav v slovenských reedukačných centrách je tragický

Pripravte sa na prvé sedenie

Z prvej terapie nemusíte obavy, ak sa na ňu poriadne pripravíte. Základom je sa na terapii cítiť pohodlne, preto si oblečte to, v čom sa cítite dobre a komfortne. Sebaistotu získate ak si o terapii niečo naštudujete. No najmä si ujasnite prečo ste sa pre terapiu rozhodli a čo je vašim cieľom. Čo chcete v živote zmeniť.

terapia

Zdroj Freepik

Po prvom sedení vám môže byť lepšie, ale aj horšie

„Prvá terapia vie byť veľmi vyčerpávajúca a môže umocniť pocit, že situácia človeka je zložitá a cesta k spokojnosti bude dlhá a náročná.“ – Mgr. Michaela Jombíková Janáková PhD.

Avšak väčšina ľudí má po prvej terapii zo seba dobrý pocit. Cítia hrdosť, že v sebe našli silu a odvahu urobiť tento krok. Cítia ľahkosť a veľa novej energie. Celková úľava však prichádza až po niekoľkých terapiách. Vážnejšie problémy si vyžadujú väčšie množstvo terapií, jednorazová terapia zvyčajne pomáha pri riešení krízových situácií. Cieľom terapie je však zvýšiť celkovú kvalitu života človeka, čo si vyžaduje niekoľko rozhovorov s množstvom otázok a hlbšie preskúmanie seba samého.

 

Zdroj: tlačová správa hedepy.sk

Zdroj foto: Freepik

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár