Začnite písať

20 otázok o materstve

20 otázok o materstve s mamou Barbarou – „Myslím si, že materstvo nás dokáže zmeniť k lepšiemu, čo uplatní každá mama v pracovnom živote.“

20 otázok o materstve. Vždy 20 rovnakých otázok na tému materstvo/rodičovstvo pre každú mamu, známu aj úplne neznámu. Otázky sú síce rovnaké, ale odpovede celkom iné. Pretože každá mama je jedinečná. Aké sú odpovede na 20 otázok o materstve mamy Barbary

„Som banková manažérka, momentálne na materskej dovolenke a zakladateľka projektu Mamažment, kde prinášam revolučný pohľad na materskú dovolenku. S cieľom premeniť toto obdobie na čas radosti a osobného rastu, poskytujem návod mnohým rodičom – mamičkám aj oteckom, ako sa vysporiadať s realitou nesplnených cieľov a zvládať výzvy rodičovstva s manažérskym myslením.“

O projekte Mamažment sa môžete dozvedieť v našom rozhovore s Barbarou.

žena s kávou

Barbara Skálová Kapciová

1. Čo vás na materstve prekvapilo pozitívne?

Je veľmi ťažké zhrnúť to takto do pár viet. Asi tá neskutočná láska, veselosť, radosť, ktorá prichádza každý deň a znásobuje sa. A fakt, že moja dcérka je taká moja „parťáčka“. Fakt, že som si uvedomila, že už naozaj nikdy nebudem sama. Obrovská vďačnosť, ktorú si uvedomujem každý deň aj v tie ťažké momenty. No a v neposlednom rade neskutočná inšpirácia, ktorú naberám každý deň a dôkaz je vznik Mamažmentu.

2. Čo vás na materstve prekvapilo negatívne?

Že sa musím naučiť žiť s istou dávkou únavy. Je prítomná v mojom živote a musela som sa s ňou naučiť žiť.

3. Zmenil sa nejako váš vzťah s vašim partnerom po príchode dieťatka?

Určite áno, ale k lepšiemu. Myslím, že naša láska sa znásobila a obaja máme voči sebe dávku uznanlivosti, ako každý z nás prijal a zvláda rodičovstvo. Čo nám chýba je napríklad držanie sa za ruku v meste, takže keď sme bez Tami, to si veľmi užívame. 😀

4. Ako sa vyrovnávate so spoločenským tlakom v súvislosti s materstvom?

Vôbec si ho nepripúšťam. Robím to najlepšie, čo viem a v mnohom sa inšpirujem, učím a vzdelávam. Pretože som si vedomá toho, že sa mám čo učiť. Sama som prekvapená, čo všetko som sa naučila. Ja tento tlak nepociťujem, lebo si ho nepripúšťam. Ale viem, že je medzi ženami prítomný, a preto sa snažím ukázať, že je v poriadku sa inšpirovať, ale bezcieľne porovnávanie k ničomu nevedie.

5. Ako reagujete na nevyžiadané rady?

Niekedy som ticho a nereagujem, myslím, že každý rodič to pozná. Ale poďakujem a neriešim. Inak mám v okolí ľudí, ktorí ak mi radia, chcú mi dobre. To si vážim, aj keď nie vždy danú radu aplikujem, čo je prirodzené.

6. Akú najhoršiu nevyžiadanú radu ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?

Asi od jednej doktorky, keď mi povedala, že by som mala s dcérkou niečo robiť, pretože je na mňa príliš naviazaná. Odkladať ju k babke a dedkovi, a podobne, taký tréning. Mňa ako čerstvú mamu to dostalo, keďže Tami bola vtedy malinká a bola na nepríjemnom vyšetrení a plakala, keď mi ju zobrala z rúk. Vtedy som vedela, že nemám možnosť Tami nikde dávať a ani nechcem. A to, že cíti bezpečie u svojej mamy je v poriadku, tak som ju to učila. Čim je staršia sama vníma, že bezpečie je širší okruh rodiny, ktorá ju miluje.

Prečítajte si: 20 otázok o materstve s takmer trojnásobnou mamou Barborou – „Prijmite to, že aj iný názor môže byť správny.“

7. Aký typ výchovy preferujete?

S Tami sa veľmi veľa rozprávame, keďže je veľmi vnímavá už od malička a takmer všetkému rozumie. Ja som vždy veľa rozprávala a tak je mi to prirodzené a teraz už aj jej. V našej výchove je prítomná láska, veľa objatí a hovorení o tom, čo cítime a ako sa ľúbime. Zároveň sme Tami od mala viedli k samostatnosti. Veta „to zvládneš, ak potrebuješ  som tu pre teba“ bola veľmi častá. Sama teraz pre seba používa vetu „To zvládnem“ a skúša veci, kým sa ich nenaučí. Tami je zároveň tvrdá hlava, a tak sa učíme stanovovať hranice. A veľmi veselá, naozaj. Takisto je naša výchova pokojná, keďže ja som ako dieťa bola trošku neurotická a zle som zvládala stres, preto sa s manželom snažíme mať doma pokojné prostredie. To prospieva všetkým. A máme s manželom jedno pravidlo, že obaja stojíme za sebou. Takže hoci je to niekedy ťažšie, toto sa snažíme dodržiavať.

8. Akým hodnotám vediete vaše dieťa/deti?

Slušnosť, úcta, pokora, cieľavedomosť, prajnosť a láskavosť.

mama a dcéra

Barbara s dcérou Tami

9. Akú radu by ste dali budúcim mamičkám?

Milujte obdobie, ktoré nastane. Zamerajte sa na to, čo robíte dobre a čo zvládate oveľa viac, ako na to, čo možno nepôjde podľa vašich predstáv. Každý deň sa pochváľte za to, čo robíte a užite si toto obdobie, pretože sa už nikdy nebude opakovať. Objímajte a bozkávajte vaše detičky často a silno, aj keď spinkajú (vtedy majú najkrajšiu vôňu).

10. Akú radu by ste dali iným maminkám?

Úplné rovnakú.

11. Akú radu by ste dali otcom?

Tú istú a ešte by som doplnila, že vieme, že nemôžu byť s detičkami toľko, ako my mamy počas materskej. Nech si čas, ktorý majú užívajú, čo najviac, pretože sú veľmi dôležití.  A vždy sa rozprávajte s partnerkou. Nezabudnite ju objať, veľmi to potrebujeme (to isté patrí aj každej žene a mame voči partnerovi).

12. Akú radu by ste dali ženám, ktoré uvažujú, že by sa stali mamami?

Nech sa rozhodujú podľa seba a svojho srdca. Úplne slobodne,

13. Čo máte na materstve najradšej?

Moju milovanú Tamarku.

14. Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že budete mamou?

Neskutočná radosť, neviem to opísať, vďačnosť.

15. Ako ste našli rovnováhu medzi materstvom a časom len pre seba?

Vďaka môjmu Mamažmentu. Hneď, keď som prišla z pôrodnice domov, stanovila som si základné piliere a činnosti, ktorých sa chcem držať a čoho sa nechcem vzdať. Vedela som, že nebudem môcť robiť všetko ako predtým a v rovnakej intenzite, ale vedela som, že ako mama sa nevzdám vecí, ktoré milujem.

16. Aké sú vaše ciele v materstve?

Aby mi Tami dôverovala natoľko, že keď zažije niečo ťažké, vždy príde za mnou povie mi pravdu a ja tu budem pre ňu. Aby vedela, že sa mi vždy môže zdôveriť a že je mojím najväčším šťastím v živote. A v puberte nechcem byť úplne trápna mama, chcem vedieť, čo bude fičať. 😀

17. Kde hľadáte odpovede a rady na vaše otázky a dilemy spojené s materstvom?

Všade navôkol seba. Ale vždy sa snažím kriticky vyhodnotiť informácie, ktoré ku mne prichádzajú.

mama a dcéra

Barbara s dcérou Tami

18. V čom konkrétnom sa zmenil váš pohľad na svet po tom, čo ste sa stali mamou?

Nebojím sa už povedať nie. Mám oveľa väčšie pochopenie pre druhých, predtým som si často myslela, že viem veci najlepšie. To sa zmenilo.

19. Interagovali ste niektoré vaše skúsenosti z materstva aj do vášho profesionálneho pracovného života?

Určite áno, tieto dve prostredia som prepojila.  Z mojej pracovnej praxe vznikol Mamažment a ten čerpá z materstva. Myslím, že materstvo nás dokáže veľmi zmeniť k lepšiemu, čo uplatní každá mama v pracovnom živote.

20. Akú najlepšiu radu o materstve ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?

Bola to rada od mojej mamky, že o sebe nemám pochybovať, pretože som mama a som silnejšia ako si dokážem predstaviť, a všetko zvládnem.

A naozaj to tak je, neskutočná sila, ktorú mám. Tak som vnímala aj svoju mamku a dúfam, že ma tak bude vnímať aj moja Tami. Určite padneme na kolená, ale vždy sa postavíme a všetko zvládneme. Pretože už máme jedna druhú.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár