Začnite písať

20 otázok o materstve

20 otázok o materstve s dvojnásobnou mamou Barborou – na materstve ma prekvapilo, ako dokážu byť k sebe matky navzájom zlé

20 otázok o materstve. Vždy 20 rovnakých otázok na tému materstvo/rodičovstvo pre každú mamu, známu aj úplne neznámu. Otázky sú síce rovnaké, ale odpovede celkom iné. Pretože každá mama je jedinečná. Aké sú odpovede na 20 otázok o materstve dvojnásobnej mamy Barbory

„Som mamou 12 ročného Jonáša a 10 ročného Jerguša. Od mala som túžila byť mamou a napriek reumatickej diagnóze sa mi to splnilo. Som za to veľmi vďačná a a materstvo beriem s obrovským nadhľadom.“ – Barbora Jelinek

žena s notebookom

Barbora Jelinek

1. Čo ťa na materstve prekvapilo pozitívne?

Tušila som, že keď sa stanem mamou, bude to láska, no taký príval bezpodmienečnej lásky až za hrob ma naozaj prekvapil. Je to bezhraničná láska a to je krásne. A tá láska sa počtom detí naozaj násobí.

2. Čo ťa na materstve prekvapilo negatívne?

Určite potreba okolia mať názor na moje materstvo a deti. Na moje dojčenie, či nedojčenie a podobné záležitosti. A dosť ma zaskočilo, keď som bola mamou prvýkrát aj to, ako dokážu byť na seba zlé práve matky.

3. Zmenil sa nejako váš vzťah s manželom po príchode detí?

Myslím, že je to prirodzené, že sa niečo po príchode dieťaťa zmení. Už len samotný fakt, že ja som sa stala mamou a môj manžel otcom. A to nie je málo. Žena je celým svojim bytím fokusovaná na dieťa, ktoré je na nej závislé. Tie cesty sa na chvíľu akoby rozídu a potom je dôležité ich vrátiť späť. Nie vždy je to jednoduché, a to si treba priznať. Dôležitá je komunikácia a nesnažiť sa o dokonalosť. Tá neexistije. Mám manžela, ktorý mi bol okrem iného veľmi nápomocný a všetko sme riešili spolu.

4. Ako sa vyrovnávaš so spoločenským tlakom v súvislosti s materstvom?

Moji chlapci sú už školáci, takže to už nejako extra nevnímam a ja som si vždy išla svoju cestu v zmysle, že sú to moje deti a ja viem najlepšie, čo je pre nich a nás ako rodinu dôležité. Určite sú ženy matky, ktoré cítia tlak napríklad prostredníctvom sociálnych sietí a porovnávajú sa. To ale vždy zákonite vedie do materského pekla. Treba si žiť svoj život bez ohľadu na okolie. Nie je našim cieľom vyhovieť všetkým a ani to nie je možné.

5. Ako reaguješ na nevyžiadané rady?

Jedným uchom dnu a druhým von.

6. Akú najhoršiu nevyžiadanú radu si doposiaľ dostala a od koho táto rada bola?

Neviem či si na to ešte spomeniem. Skôr nie. No celkovo ma irituje to, že sa už tehotným mamičkám hovoria vety typu: „Teraz si to ešte užívaj, lebo potom ti skončí život, nikdy sa už nevyspíš,“ a podobné vysoko “povzbudivé” slová.

7. Aký typ výchovy preferuješ?

Netuším. Nemám to nijako pomenované. Veľa so synmi komunikujeme, rozprávame sa a rešpektujeme sa navzájom. Snažíme sa. Teraz je to pri staršom náročnejšie, keďže puberta je u rodičov obrovská skúška trpezlivosti a regulovania svojich vlastných emócií.

Prečítajte si: 20 otázok o materstve s mamou Barbarou – „Myslím si, že materstvo nás dokáže zmeniť k lepšiemu, čo uplatní každá mama v pracovnom živote.“

8. Akým hodnotám vediete deti?

Nemáme to tak, že konkrétne ich k niečomu vedieme. Jednoducho žijeme a oni sa tým učia. Určite je v tom zmes rešpektu, empatie, slušnosti, humoru, nadhľadu a schopnosti povedať prepáč. Dôležité je pre nás, aby boli naši chlapci šťastní a už je len na nich, čo si z tých hodnôt neskôr v dospelosti prisvoja.

9. Akú radu by si dala budúcim mamičkám?

Aby sa nesnažili o dokonalosť a riadili sa tým čo chcú ony, nie okolie. Aby počúvali svoju intuíciu.

10. Akú radu by si dala iným maminkám?

Každá z vás, z nás robí pre svoje deti to najlepšie ako vie a to je najdôležitejšie. Láska je najdôležitejšia. Nebuďte na seba také prísne a nájdite si čas aj samé na seba. Spokojná mama rovná sa spokojné deti a tým sa riaďte.

11. Akú radu by si dala otcom?

Aby boli prítomní. Aby boli vždy na blízku a žene, mame pomáhali. Často stačí len prítomnosť, vypočutie. Nikedy jej dopriať spánok. Inokedy objatie. Jednoducho tam buďte.

12. Akú radu by si dala ženám, ktoré uvažujú, že by sa stali mamami?

Nemám radu. A hlavne ženy ktoré uvažujú stať sa mamami rady nepotrebujú. Takže, kašlite na rady! (smiech).

13. Čo máš na materstve najradšej?

Všetko. Vždy som túžila byť mamou. Patria k tomu aj náročné chvíle. Taký je život a aj materstvo. Mám materstvo rada so všetkým, čo k tomu patrí. Užívam si ho a som vďačná.

14. Aké boli tvoje prvé pocity, keď si sa dozvedela, že budeš mamou?

Moje prvé dve čiarky skončili tak, že som potratila, takže ďalšie tehotenstvo bolo skôr o emócii strachu, čo ak sa to udeje opäť. Pre mňa tehotenstvá neboli ako sa hovorí, najkrajšie obdobia v živote ženy. A je to tak v poriadku. Pre mňa to obdobie nastalo až vtedy, keď som svojich synov počula pri pôrodoch plakať.

mama a dvaja synovia

Barbora so synmi Jonášom a Jergušom

15. Ako si našla rovnováhu medzi materstvom a časom len pre seba?

Vždy som si našla chvíľu pre seba. Tu už ide len o intezintu tej chvíle. Mne stačilo málo, šálka kávy, keď sa deti hrali, alebo na obed spali, či horúca vaňa, alebo, že som si zacvičila. Už od rána som sa na to tešila. Robila som to tak od narodenia detí a oni to brali úplne prirodzene.

16. Aké sú tvoje ciele v materstve?

Byť tu pre svoje deti, vedome ich vnímať a počúvať. Občas je to náročné v spleti poviností, no snažím sa najviac ako viem. Aj si priznám chybu, keď to tak nie je. To vnímam ako dôležité. Vedieť si pred deťmi priznať pochybenie.

17. Kde hľadáš odpovede a rady na tvoje otázky a dilemy spojené s materstvom?

V materstve som sa vždy riadila a vždy riadim svojou intuíciou. Ak si niesom niečim istá zavolám mame, alebo si aj niečo vygúglim. No vždy vnímam samú seba a svoje deti. Nás ako celok. V materstve o sebe nepochybujem. Robím vždy všetko čo viem a som za to vďačná, že napriek mojej reumatickej diagnóze som mamou. Neporovnávam seba ako matku s ostatnými a nevytváram sama sebe zbytočné materské tlaky.

18. V čom konkrétnom sa zmenil tvoj pohľad na svet po tom, čo si sa stala mamou?

S materstvom sa v každej z nás narodí aj strach. Strach o deti je nad strachom o seba samú. Môj pohľad na svet sa nezmenil, len sa obohatil a stal pestrejším. Nechápem, čo som dovtedy bez detí robila. Svet je s nimi krajší, láskavejší a bezprostrednejší.

19. Interagovala si niektoré tvoj skúsenosti z materstva aj do tvojho profesionálneho pracovného života?

Myslím, že matky majú najlepšie zvládnutý time management a pretavujú to aj do práce. Takže asi to.

20. Akú najlepšiu radu o materstve si doposiaľ dostala a od koho táto rada bola?

Nepamätám si už, kto mi to povedal a možno som to niekde len čítala. Súhlasím s ňou a riadim sa tým.

“Si tá najlepšia mama pre svoje deti a robíš pre ne to najlepšie, čo vieš”.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár