Začnite písať

Tehotenský zápisník

5. týždeň tehotenstva: Dve čiarky na teste, ktoré vás potešia

5. týždeň tehotenstva

V 5. týždni tehotenstva sa pohybujete smerom k vzrušujúcemu momentu stretnutia s vaším bábätkom, pričom práve vstupujete do druhého mesiaca tejto výnimočnej cesty. Toto obdobie otvára možnosť pre prvé oficiálne potvrdenia vašej novej životnej fázy. S hladinami tehotenského hormónu hCG na vrchole, je ideálny čas na tehotenský test, ktorý môže potvrdiť to, čo už cítite vo svojom vnútri – pozitívny výsledok. Začínajú sa objavovať aj prvé tehotenské príznaky, ako únava a nevoľnosť, ktoré jemne naznačujú začiatok novej kapitoly vo vašom živote.

Čo sa deje v 5. týždni tehotenstva?

Vo vašom tele práve prebieha úžasný proces. To, čo bolo kedysi malé embryo, sa teraz začína transformovať na plod. Srdiečko vášho dieťatka pomaly ožíva, začína biť a rozvíja sa aj cirkulačný systém. Rastie aj placenta, ktorá predstavuje kľúčovú spojku medzi vami a vaším bábätkom. Do konca prvého trimestra bude tento zásadný orgán úplne vyvinutý a pripravený poskytnúť vášmu malému všetky potrebné živiny a kyslík.

Tento týždeň môže byť aj časom, keď si môžete urobiť tehotenský test, pretože hladiny tehotenského hormónu hCG sú už dostatočne vysoké na to, aby test ukázal pozitívny výsledok. A z toho malého zhluku buniek, ktorý sme doteraz nazývali embryo, sa pomaly začína formovať plod s nervovou sústavou, ktorej začiatky sa tiahnu od hlavy až po chvostovú časť a kladú základy pre budúci mozog a chrbticu vášho bábätka.

V ktorom mesiaci práve ste?

Ak ste v 5. týždni tehotenstva, znamená to, že ste práve na začiatku druhého mesiaca tehotenstva.

Aká je veľkosť bábätka v 5. týždni tehotenstva?

V 5. týždni tehotenstva je vaše bábätko ešte stále veľmi malé, približne veľkosti semienka z pomaranča. V tejto rannej fáze vývoja má embryo jednoduchý tvar, ktorý pripomína malý puk s rozlíšiteľnou hlavou a malým výbežkom, ktorý by sa dal nazvať „chvostom“. Tento chvost však nie je ničím, čo by malo zostať. Je to len dočasná súčasť embryonálneho vývoja. Váš malý zázrak začína formovať základné štruktúry, ako je nervová sústava, a aj keď teraz môže pripomínať niečo ako malý palec s chvostom, tento chvost sa časom stratí a dieťa sa bude ďalej vyvíjať do ľudskej podoby.

Vzhľad bábätka v 5. týždni

science photo library

Dve čiarky na teste a návšteva gynekológa

Teraz, keď ste v 5. týždni tehotenstva, ste na úžasnej ceste, ktorá vás za menej ako osem mesiacov privedie k momentu, keď budete môcť držať vo svojom náručí malého princa alebo princeznú. V tomto štádiu vášho tehotenstva sú hladiny tehotenského hormónu hCG dostatočne vysoké na to, aby domáci tehotenský test mohol potvrdiť vaše podozrenie. Teraz je ten pravý čas na návštevu lekára, ktorý potvrdí túto radostnú novinku a pomôže vám naplánovať dátum pôrodu.

Čo sa vyvíja bábätku v 5. týždni?

Váš malý poklad začína prechádzať neuveriteľným vývojom. Aj keď je stále v počiatočných štádiách, srdce, pľúca, žalúdok a ďalšie orgány začínajú formovať svoje základné štruktúry. Aj keď je to ešte len začiatok, v srdci vášho bábätka sa už formuje drobná štruktúra, ktorá začne čoskoro biť a napumpuje životodarnú krv do malého tela. Taktiež sa vyvíja neurálna trubica, ktorá je základom pre mozog a miechu vášho dieťaťa, a hoci ešte nie je úplne uzavretá, do budúceho týždňa sa tento proces dokončí a váš malý zázrak bude na ceste k ďalšiemu vývoju.

Prečítajte si: 4. týždeň tehotenstva: Vaše bábätko je vo veľkosti zrnka maku

Výkyvy emócii sú úplne normálne

Zistenie, že ste tehotná, môže vyvolať silný mix emócií, od úplného nadšenia až po prekvapenie alebo dokonca obavy. Je dôležité si uvedomiť, že výkyvy nálady sú v tomto období úplne bežné, podobne ako zintenzívnená verzia predmenštruačného syndrómu (PMS). Ak zažívate tieto emočné výkyvy, nemusíte sa cítiť osamelo alebo zaskočene. Je to prirodzená súčasť procesu, ktorým prechádza vaše telo a myseľ, keď sa pripravuje na materstvo.

Skoré príznaky tehotenstva

V prvých týždňoch tehotenstva môžete začať pociťovať rôzne skoré príznaky, ktoré signalizujú, že vo vašom tele prebiehajú veľké zmeny. Tá nekonečná únava, ktorá sa na vás valí ako vlna, zväčšené prsia, ktoré sú citlivejšie než kedykoľvek predtým alebo mierna nevoľnosť, ktorá vás prekvapí pri pohľade na jedlo, ktoré ste predtým milovali. Všetky tieto signály sú dôkazom, že vaše telo tvrdo pracuje na vývoji nového života, hoci je zatiaľ len veľké ako semienko pomaranča.

tehotensky test je pozitívny

getty images

Hormóny v tomto týždni tehotenstva

Tieto príznaky sú hnacou silou hormonálnych zmien vo vašom tele. Estrogén, progesterón a hCG sú hlavnými hráčmi na tomto počiatočnom štádiu. Estrogén udržiava optimálne hladiny progesterónu a hCG, progesterón podporuje funkciu placenty a zabraňuje kontrakciám maternice, zatiaľ čo hCG pomáha žltému teliesku, kým sa placenta v 10. týždni plne neujme svojej úlohy. Nie je prekvapením, že sa niekedy môžete cítiť, akoby tieto hormóny prevzali kontrolu nad vaším životom!

Oznámenie tehotenstva

Ak už s partnerom alebo samy šírite správy o vašom tehotenstve, môže to byť vzrušujúci, no zároveň aj trochu neistý čas. Niektoré budúce mamičky (a oteckovia) sa nemôžu dočkať, aby svoju radostnú novinku zdieľali so svetom, zatiaľ čo iní uprednostňujú počkať do konca prvého trimestra, keď sa riziko potratu znižuje. Rozhodnutie, kedy a ako zdieľať svoje novinky, je veľmi osobné a závisí len na vás. Rozprávanie sa s blízkymi a získavanie ich podpory môže byť cenným zdrojom počas tohto prelomového obdobia.

oznámenie tehotenstva partnerovi

ilona kozhevnikova

Príznaky, ktoré sú bežné pre 5. týždeň tehotenstva

Túžba po jedle, ale aj nechutenstvo

Keď ste tehotná, môžete zažiť celý rad príznakov, ktoré sa môžu zdať zvláštne alebo nezvyčajné, ale sú úplne bežné. Túžby po jedle a averzie sú jedným z najznámejších tehotenských javov. Môže sa stať, že zrazu budete mať neodolateľnú chuť na grilovaný syrový sendvič, zatiaľ čo samotná myšlienka na šalát alebo akúkoľvek zeleninu vás môže odradiť. Hormóny hrajú v týchto týždňoch kľúčovú úlohu, preto, ak nemôžete tieto pocity premôcť, skúste sa im prispôsobiť s mierou. Doprajte si tú čokoládu, ale v menšom množstve a skúste nájsť zdravé alternatívy k jedlám, ktoré vám nechutia.

Únava

Únava je ďalším bežným príznakom, pretože tehotenstvo je naozaj náročná práca. V prvom trimestri vaše telo vynakladá obrovské množstvo energie na vytvorenie životne dôležitého systému pre vaše dieťa, najmä placenty. Hormonálne a emocionálne zmeny prispievajú k pocitu vyčerpania. Našťastie, keď sa placenta dokončí, môžete očakávať návrat energie. Kým to však nastane, je dôležité naslúchať signálom svojho tela a dopriať si dostatok odpočinku.

únava počas tehotenstva je úplne bežná

getty images pro

Nadmerná tvorba slín

Nadmerná tvorba slín môže byť pre niektoré tehotné ženy prekvapujúca. Tento jav môže byť spôsobený tehotenskými hormónmi a môže viesť k nepríjemnému pocitu. Žuvanie žuvačky bez cukru môže pomôcť udržať ústa suchšie a zmierniť tento problém.

Nevoľnosť

Nevoľnosť, známa tiež ako ranná nevoľnosť, nemusí nutne prichádzať len ráno a môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa alebo noci. Príčinou môže byť kombinácia hormónov, zvýšený stres a iné telesné zmeny, ako je napríklad citlivejší čuch. Aby ste nevoľnosť udržali pod kontrolou, skúste ráno zjesť sušienky a nevynechávajte jedlá, aj keď máte pocit nechutenstva. Snažte sa jesť potraviny, ktoré vás lákajú a dodržiavať zdravú stravu.

tehotenské nevoľnosti sú veľmi časté najmä na začiatku tehotenstva

getty images

 

zdroj foto: canva

zdroj článku: whattoexpect.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár