Začnite písať

Tehotenský zápisník

6. týždeň tehotenstva: Srdce bábätka začína tĺcť

6. týždeň tehotenstva

V 6. týždni tehotenstva začínate zrejme pociťovať prvé skutočné príznaky tehotenstva, ako napríklad nevoľnosť, pálenie záhy alebo časté nutkanie na močenie, ktoré vám dávajú jasne najavo, že vo vašom tele prebiehajú významné zmeny. Práve teraz vaše bábätko prechádza fascinujúcim vývojom a z malého embrya sa postupne začína formovať tvár, objavujú sa kontúry hlavičky, líčka, brada a čeľuste naberajú na výraznosti. Tento týždeň predstavuje kľúčový moment v premene, kedy sa vaše dieťatko začína viac podobať na malé bábätko, s ktorým sa o niekoľko mesiacov stretne.

V článku sa dozviete:

  • Srdce bábätka začína tĺcť
  • V akej polohe sa nachádza plod
  • Aká je veľkosť plodu
  • Ako sa začína formovať hlavička
  • Meranie embrya
  • Symptómy prítomné v 6. týždni
  • Čo sa odporúča v tomto týždni tehotenstva

Srdce bábätka začína tĺcť

Váš malý poklad začína prejavovať jedno z najzásadnejších znakov života – tep srdca. Po piatom týždni tehotenstva sa začína formovať zhluk buniek, ktoré sa nakoniec premenia na bijúce srdiečko vášho dieťatka. Tento malý pulz, symbol života a rastu, môže byť na ultrazvukovom vyšetrení zaznamenaný už od šiesteho týždňa tehotenstva, hoci presný čas, kedy je možné srdcovú činnosť zaznamenať, sa môže individuálne líšiť. Tento moment, keď po prvýkrát počujete alebo vidíte srdcový tep vášho bábätka, je často plný emócií a radosti, predstavuje totiž hmatateľný dôkaz malej novej bytosti, ktorá vo vás rastie.

6. týždeň tehotenstva

canva/Getty Images

Plod je vo fetálnej polohe

Pojem „fetálna poloha“ je dobre známy a nie je to náhoda. Táto poloha odráža typický stav vášho budúceho bábätka počas raných štádií tehotenstva, keď malá bytosť, pripomínajúca drobné klbko s rozkošným malým „chvostíkom“ zaujme skrčenú polohu. Nožičky má skrútené a pritiahnuté bližšie k svojmu trupu, čo je výrazom útulnosti a bezpečia v maternicovom prostredí. Tento úkryt, kde sa bábätko cíti chránené a v teple, sa v blízkom čase neplánuje meniť. Táto skrčená poloha je prirodzená a ideálna pre správny vývoj plodu, poskytuje mu nielen pocit bezpečia, ale aj optimálne podmienky pre jeho rast a vývoj v dôverne známom prostredí maternice.

embryo v 6. týždni tehotenstva

canva/ sciencephoto

Veľkosť plodu v 6. týždni

V 6. týždni tehotenstva je veľkosť vášho bábätka skutočne ohromujúca – meria len zhruba od 5 do 6 milimetrov od korunky k zadočku, čo je približne ako veľkosť hlavičky klinca alebo drobného sladkého hráška. Táto miniatúrna bytosť je v úžasnom procese rýchleho rastu a rozvoja, čo je fascinujúce obdobie, keď sa z neho začínajú formovať základné štruktúry a orgány.

Hlavička sa začína formovať

Aj keď možno zápasíte s tehotenskými príznakmi, prináša tento čas aj množstvo pozitívnych noviniek. Na hrbolčeku embrya, v mieste, kde sa začína formovať hlavička, sa záhyby tkaniva menia na budúce črty tváre vášho dieťaťa – čeľusť, líca a bradu, ktoré sa postupne vyvinú do rozkošnej detskej tváričky. Tie drobné jamôčky po stranách hlavy, ktoré by ste možno považovali za dôkaz genetického dedičstva po maminej strane, sú v skutočnosti vývojové začiatky ušných kanálikov. A tie malé bodky na tváričke, ktoré sa časom premenia na oči a drobný náznak na mieste, kde bude nos, dopĺňajú obrázok rastúcej miniatúrnej ľudskej bytosti. V tomto týždni tehotenstva dochádza tiež k formovaniu základných orgánov, ako sú obličky, pečeň, pľúca a srdce, čo sú dôležité kroky v rozvoji vášho bábätka.

embryo je vo veľkosti hrášku

canva/sciencephotolibrary

Ako sa meria embryo?

Meranie embrya počas tehotenstva je dôležitým ukazovateľom jeho vývoja a rastu. V prípade tak malých bytostí, akou je vaše bábätko, používajú lekári metódu merania od korunky po zadoček. Tento spôsob merania sa preferuje, pretože v raných štádiách tehotenstva sú nožičky vášho bábätka zvyčajne ohnuté v kolenách a pritisnuté k telu, čo by sťažovalo presné meranie celkovej dĺžky tela, ak by sa nohy mali roztiahnuť. Táto metóda umožňuje lekárom získať spoľahlivý odhad veľkosti a rastu embrya, čo je kľúčové pre monitorovanie zdravého vývoja vášho bábätka.

Symptómy prítomné v 6. týždni

Časté močenie

V 6. týždni tehotenstva, hoci na vašom tele možno ešte nevidno žiadne zmeny, určite cítite rôzne tehotenské príznaky, ktoré vás o tomto stave presviedčajú. Môžete sa cítiť unavene, nafúknuto alebo si s obľubou dopriať niečo, čo vám predtým nechutilo, ako napríklad grapefruity. Jedným z najmenej obľúbených, no veľmi bežných príznakov tehotenstva je časté močenie, ktoré môže byť obzvlášť otravné, ak vám prerušuje potrebný odpočinok.

  • Čo je za častým močením?

Tento príznak má niekoľko príčin. Hlavným faktorom je zvýšený prietok krvi do panvovej oblasti, čo je spôsobené tehotenským hormónom hCG. Toto zvýšenie je síce pozitívne z hľadiska sexuálneho potešenia, ale môže spôsobiť nepríjemnosti, akonáhle sa po skončení dlhého filmu snažíte vydržať bez návštevy toalety.

Okrem toho sa vaše obličky počas tehotenstva stávajú efektívnejšími v odstraňovaní odpadu z vášho tela, čo znamená, že budete potrebovať častejšie vyprázdňovať močový mechúr. Keď sa k tomu pridá rastúca maternica, ktorá začne tlačiť na močový mechúr a zmenšovať jeho kapacitu, vytvorí sa situácia, ktorú by ste mohli nazvať „močová búrka“. Tento tlak sa však často zmierni v druhom trimestri, keď sa maternica posunie vyššie do brušnej dutiny.

Ak chcete zmierniť časté návštevy toalety, skúste sa pri močení nakloniť dopredu, aby ste sa uistili, že sa váš močový mechúr úplne vyprázdni. Po prvom vyprázdnení sa pokúste ešte raz, aby ste minimalizovali potrebu ďalšej návštevy toalety. Je dôležité neprestať piť dostatok tekutín, pretože vaše telo aj bábätko potrebujú byť dobre hydratované.

časté močenie v tehotenstve je bežné

canva/ pixelshot

Pálenie záhy a problémy s trávením

Bohužiaľ, pálenie záhy a tráviace ťažkosti sú bežnými spoločníkmi tehotenstva, a to kvôli oodychu pásma svalov na hornej časti žalúdka. Tento sval zvyčajne zabraňuje spätnému toku kyseliny zo žalúdka do pažeráka, ale v tehotenstve sa môže uvoľniť, čo spôsobuje nepríjemné pálenie záhy.

Našťastie existujú spôsoby, ako tieto nepríjemnosti zmierniť. Jedným z hlavných opatrení je upraviť stravu: vyhnúť sa citrusovým plodom, paradajkám a jedlám, ktoré ich obsahujú, ako sú pizza a cestovinové omáčky. Rovnako je dobré obmedziť príjem mastných a korenených potravín. Stravovanie by malo byť pokojné, bez ponáhľania a dôležité je tiež nosiť pohodlné oblečenie, ktoré netlačí na brušnú oblasť.

Ďalším tipom na zmiernenie pálenia záhy je nevečerať aspoň štyri hodiny pred spaním, aby sa jedlo a kyseliny stihli v žalúdku ustáliť pred tým, než si ľahnete. Počas spánku je tiež užitočné mať hlavu mierne zvýšenú, čo môžete dosiahnuť pomocou vankúšov. Tieto opatrenia môžu výrazne prispieť k zmierneniu nepríjemných príznakov a zlepšiť vašu pohodu počas tehotenstva.

Prečítajte si: 5. týždeň tehotenstva: Dve čiarky na teste, ktoré vás potešia

Vaše prsia sú citlivé

Zmeny, ktoré postihujú vaše prsia počas tehotenstva, sú úplne normálnou súčasťou prípravy vášho tela na budúce materské povinnosti, vrátane dojčenia. Nárast veľkosti a citlivosť prsníkov, ako aj výraznejšie vystúpenie bradaviek sú priamou reakciou na hormonálne zmeny v tehotenstve. Tieto zmeny môžu spôsobiť, že vaše prsia budú citlivejšie a možno aj trochu nepohodlné.

Stmavnutie pokožky okolo bradaviek, je tiež časťou prípravy. Tmavšia pokožka okolo bradaviek a celkovo výraznejšie bradavky pomáhajú novorodencom lepšie vidieť a cítiť prsia, čo uľahčuje proces prisatia a dojčenia. Tieto zmeny sú úplne prirodzené a slúžia na podporu väzby medzi matkou a dieťaťom po narodení.

citlivé prsia a stmavnuté okolie bradaviek sú úplne normálne

canva/ doucefleur’s Images

Veľká únava

Únava, ktorú zažívate, je úplne normálnou súčasťou tehotenstva, najmä v prvom trimestri. Vaše telo vykonáva obrovský kus práce, keď vyvíja nové prostredie pre váš rastúci plod, čo zahŕňa vytvorenie placenty, ktorá je dôležitá pre vaše dieťa. Tento proces si vyžaduje obrovské množstvo energie, čo môže viesť k pocitom vyčerpania.

Je dôležité počúvať signály, ktoré vám vaše telo poskytuje a neváhať si odpočinúť, keď to potrebujete. Dôležité je tiež nájsť rovnováhu medzi odpočinkom a udržiavaním primeranej fyzickej aktivity. Mierny pohyb, ako je prechádzka alebo jemná forma cvičenia vhodná pre tehotné ženy, môže pomôcť pri uvoľňovaní endorfínov, čo sú hormóny šťastia, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť náladu a podporiť kvalitnejší spánok.

Dôležité je nájsť takú formu aktivity, ktorá vám vyhovuje a nebudete to preháňať. Vždy by ste mali dbať na to, aby ste si neublížili a nevyčerpali sa ešte viac. Ak máte pochybnosti o tom, aké cvičenie je pre vás počas tehotenstva bezpečné, poraďte sa so svojím lekárom alebo s odborníkom na tehotenskú fyzioterapiu.

Trápi vás nevoľnosť

Nevoľnosť a vracanie sú často jednými z prvých znakov tehotenstva, ktoré mnoho žien zažije, a hoci môžu byť veľmi nepríjemné, sú bežnou súčasťou mnohých zdravých tehotenstiev. Tento stav, známy ako „ranná nevoľnosť“, nemusí nutne ovplyvňovať len ranné hodiny a môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa alebo noci.

Hoci je ťažké hľadať pozitíva, keď sa cítite zle, je dobré si pripomínať, že ranná nevoľnosť je často považovaná za znak normálneho tehotenstva. Na zmiernenie týchto príznakov môže byť účinné konzumovať malé, pravidelné občerstvenia, ktoré kombinujú bielkoviny a komplexné sacharidy, ako sú napríklad syr s celozrnnými krekrami alebo jogurt s müsli. Tieto potraviny môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi a zmierniť pocit nevoľnosti.

Dôležité je nájsť jedlo, ktoré vaše telo v tejto chvíli prijíma a držať sa toho. Môže to byť experimentovanie s rôznymi potravinami a časmi ich konzumácie, aby ste zistili, čo vám najviac vyhovuje. Ak nevoľnosť a vracanie zasahujú do vášho každodenného života alebo ak máte obavy o svoje zdravie či zdravie vášho dieťaťa, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom.

nevoľnosť zvracanie sú znakom zdravého tehotenstva

canva/ Getty Images

Nadúvanie a plynatosť je normálna

Nadúvanie a plynatosť sú bežné tehotenské príznaky, za ktoré môže zvýšená hladina hormónu progesterónu v tehotenskom období. Progesterón je nevyhnutný pre udržanie zdravého tehotenstva, pretože pomáha uvoľniť svalstvo maternice a zabraňuje jeho predčasnej kontrakcii. Avšak, jedným z vedľajších účinkov je, že spomaľuje trávenie, čo môže viesť k nadúvaniu a plynatosti.

Na zmiernenie týchto príznakov sa odporúča zaradiť do stravy dostatok vlákniny, ktorá pomáha udržať tráviaci systém v chode a zabraňuje zápche, čo môže nadúvanie zhoršiť. Zdrojmi vlákniny sú napríklad ovocie, zelenina, celozrnné produkty a strukoviny. Okrem toho je dôležité piť dostatok vody, ktorá pomáha udržiavať správnu hydratáciu a podporuje trávenie.

Taktiež sa odporúča jesť menšie porcie jedla a jesť pomaly, aby ste zabránili prehltávaniu vzduchu, ktoré môže tiež prispievať k nadúvaniu.

Prvá tehotenská prehliadka

Vaša prvá tehotenská návšteva je dôležitým krokom v tehotenstve, kde lekár potvrdí výsledky vášho domáceho tehotenského testu a poskytne podrobné vyšetrenie. Môžete očakávať fyzickú prehliadku, vrátane panvového vyšetrenia a vyšetrenia krčku maternice, krvné testy na overenie krvnej skupiny, Rh faktora a celkového zdravotného stavu, ako aj test moču na kontrolu glukózy a bielkovín. Budete tiež testovaní na prítomnosť infekcií a imunity voči určitým chorobám. Dôležitá je aj zdravotná anamnéza, aby lekár získal komplexný obraz o vašom zdraví. Nezabudnite prísť s pripravenými otázkami, aby ste z tejto návštevy vyťažili čo najviac.

návšteva lekára v 6. týždni býva zväčša tou prvou

canva/Getty Images Pro

Čo je odporúčané v tomto týždni?

Farbenie vlasov odložte

Keď ste tehotná, je dôležité byť opatrná vo všetkom, čo robíte, vrátane kozmetických procedúr akou je napríklad farbenie vlasov. Odborníci odporúčajú počkať s farbením vlasov až do druhého trimestra, teda po 14. týždni tehotenstva, keď je riziko pre plod nižšie.

Keď sa rozhodnete pre farbenie, uprednostnite techniky, ktoré minimalizujú kontakt farby s pokožkou hlavy, ako je napríklad melírovanie. Zvoľte tiež šetrnejšie farby, možno také, ktoré neobsahujú amoniak, aby ste obmedzili vystavenie sa potenciálne škodlivým chemikáliám.

Pamätajte tiež, že hormonálne zmeny počas tehotenstva môžu ovplyvniť, ako vaše vlasy na farbu reagujú. Môžete skončiť s iným odtieňom, než ste očakávali, alebo môže farba pôsobiť na vaše vlasy inak. Preto je dobrý nápad najprv vyskúšať farbu na malom prameni vlasov, aby ste videli, ako vaše vlasy reagujú, skôr než sa rozhodnete pre celkové farbenie.

Buďte zodpovedné voči zápalu močových ciest

Je dôležité byť ostražitý voči príznakom zápalu močových ciest, najmä počas tehotenstva, keď je vaše telo náchylnejšie na infekcie. Bolesť pri močení alebo pocit potreby ísť na záchod, ale bez schopnosti vyprázdniť močový mechúr, môže signalizovať infekciu močových ciest. V takom prípade je kľúčové obrátiť sa na svojho lekára, ktorý môže infekciu potvrdiť a následne ju liečiť.

V tehotenstve sú infekcie močových ciest bežnejšie vzhľadom na hormonálne zmeny a fyzické zmeny v tele, ktoré môžu ovplyvniť močový systém. Ak sa potvrdí zápal močových ciest, je pravdepodobné, že vám lekár predpíše antibiotiká, ktoré sú bezpečné pre vaše dieťa. Je dôležité, aby sa takáto infekcia neliečila ľahkovážne, pretože nezvládnuté infekcie môžu viesť k ďalším komplikáciám pre matku aj dieťa.

čaká vás prvá tehotenská návšteva

canva/ Getty Images

 

zdroj titulnej foto: canva

zdroj článku: whattoexpect.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár